Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Johnny Cecotto - venezuelská raketa

Dnes si budeme vyprávět o jednom neskutečně talentovaném jezdci, který se jmenuje Johnny Cecotto. Narodil se 25.2. 1956 italským emigrantům ve Venezuele a jeho touhou bylo stát se automobilovým závodníkem.

 Ve Venezuele to však nemohl realizovat, protože byl příliš mladý. Začal tedy jezdit v roce 1972 závody silničních motocyklů ve věku teprve šestnácti let. Jeho otec Giovanni, který byl také bývalý úspěšný motocyklový závodník, svému synovi koupil nejdříve Hondu CB750ccm. Po několika závodech sehnali vhodnější Kawasaki 750ccm, stále to ale bylo pro začínajícího šestnáctiletého chlapce velmi obtížné. I přes tento handicap okamžitě začal dosahovat pozoruhodných výsledků. To neuniklo venezuelskému dovozci Yamahy, což byl pan Andrea Ippolito, který okamžitě talentovanému mladíkovi nabídl produkční Yamahu 350ccm a začal ho podporovat. Následující rok 1973 vyhrál domácí mistrovství a o rok později to zopakoval. Současně startoval i na závodech v okolních zemích. V letech 1973 až 1974 vyhrál celkem 64 závodů. Ještě v roce 1974 získal titul latinsko-amerického šampiona a protože mu začalo být v Jižní Americe těsno, tak v témže roce 1974 zkusil i 2 závody mimo kontinent. Nejprve v závodě 200 mil v Daytoně skončil celkově na 35. místě a ve své třídě 350ccm byl druhý. Další závod v Evropě jel 200 mil v Imole, kde se jeho Yamaha TZ 750ccm porouchala po 5 kolech.

Cecotto_Johnny_auf_Yamaha cecottoCeccoto

Vrátil se tedy do Jižní Ameriky, ale plánoval návrat. V následujícím roce 1975 vtrhl do závodů Grand Prix jako uragán. Neznámý mladíček z exotické země a na pro něj neznámých tratích začal okamžitě prohánět nejlepší jezdce a to včetně Agostiniho. Božský Ago ihned poznal, že se zrodil nový šampion a celý svět se učil jméno nového hrdiny. Hned v prvním roce získal titul ve třídě 350ccm a sesadit do té doby neporazitelného božského Agostiniho. Jen technické problémy mu zabránili získat titul i v třídě 250ccm. V té době mu bylo pouze 19 roků a byl tedy nejmladším mistrem světa. Titul mistra světa získal teprve ve třetím roce svého závodění! Mimo motocyklů tříd 250 a 350ccm startoval i ve formuli 750. Mladík s ohromnou hřívou kudrnatých vlasů neohromil jen svým zevnějškem, ale patřil mezi absolutní smetánku motocyklového nebe a byl idolem fandů na celém světě. Toto postavení si roku 1978 pojistil titulem v právě zavedené třídě brutálně silných sedmsetpadesátek.

V závodech Grand Prix startoval do roku 1980 a slavná vítězství střídala zranění a technické problémy, které mu nedovolil získat další tituly.

Cecotto johny cecotto

Pro další roky se přesunul k milovaným a prozatímně odloženým automobilovým závodům. Tam se dokázal probojovat dokonce až do formule 1, ale to je již další příběh..

Článek byl naposledy upraven: 16.03.2019

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...
Katka napsal komentář k Košice
Dnes 28.08.2019 si pripomíname 50 rokov od nešťastnej udalosti. Hľadáme v novinách nejaký čl...