web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Levné pneumatiky a jejich dobré umístění v testech

Pneumatiky mají zásadní vliv nejen na jízdní vlastnosti, ale také na bezpečnost, proto se rozhodně nevyplatí jejich výběr podcenit. Testy pneumatik se pravidelně opakují před každou letní a zimní sezónou. Stojí však opravdu za pozornost?

Není test jako test

Velmi nápomocné mohou být při výběru nových pneumatik testy německých automotoklubů. Jedná se zejména o testy ADAC, Auto Zeitung a další. Čím je to dáno? Stojí za tím pečlivě dodržovaná metodika, díky níž je měření velmi přesné a objektivní. Mezi hodnocené veličiny patří délka brzdné dráhy, hlučnost, jízda na mokru, jízda na suchu apod. Reflektovány jsou i subjektivní dojmy řidičů.

Překvapující výsledky testů

Z výsledků testů vyplývá, že nejdražší pneumatiky musí být nutně ty nejlepší. Pravdou totiž je, že i levné pneumatiky náležející do levnějších sérií se neustále zlepšují a nabízí stále lepší parametry i pro náročné řidiče. A to se potvrzuje s každým dalším testem!

Je až s podivem, jak se během několika málo let dříve opovrhované značky moto pneu, které vykazovaly hrubé nedostatky, změnily a obstojí i v náročných testech. Snadno se také může stát, že zatímco v jednom testu se vybraný typ moto pneu umístí na vysoké příčce, v jiném testu nebudou výsledky dané pneumatiky nijak přesvědčivé. Za těmito rozpory stojí rozdílné metodiky, které kladou důraz na odlišné parametry. Mnohdy se jeden model pneumatik může lišit použitou směsí, která se v průběhu výroby zdokonaluje, stejně jako samotný dezén. Vliv na výsledky má samozřejmě také testovaný rozměr. Vítěz testu tak může být zcela nečekaný a nejednou se stane, že prémiové pneumatiky v některém z testovaných parametrů zcela propadnou.

Faktory, které ovlivňují výběr pneumatik

Je tedy zřejmé, že výsledky testů pneumatik mohou být při jejich vývěru velmi užitečné, nicméně do hry zde vstupují další faktory, které stojí za pozornost. Prvním z nich je typ komunikací, na jakých se bude realizovat většina jízd. Dále je to typ jízdy, průměrný kilometrový nájezd a také cenová relace.

Nečekejte proto žádné obecné doporučení, neboť každému řidiči bude vyhovovat něco jiného. Zatímco na převážně kratší trasy není nutné pořizovat prémiové pneumatiky, v případě delších tras na dálnicích je kladen větší důraz na jízdní komfort a důležité je rovněž opotřebení pneumatik.

Jak vidno, už neplatí, že nejlevnější pneu musí být nutně špatné a značka nemusí být vždy zárukou nejvyšší kvality. Podle čeho se při výběru pneumatik řídíte vy, je pro vás značka moto pneu stále na prvním místě?

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...