web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Kus historie: od letadel k nákladním automobilům

Sice nevyrábí motorky. A z počátku nevyráběla ani automobily. Vlastně jí první výrobky vůbec po silnicích nejezdily. Ale do historie motorových vozidel bezesporu patří. A o jaké značně je řeč? O AVIA.

Nákladní automobily, to jsou především vozy AVIA. Do historie se zapsaly stejně neodmyslitelně jako motorky značek Yamaha a Jawa či stará dobrá babeta. Za sedm let tato firma oslaví stoleté výročí svého vzniku. Kupodivu v roce 1919 nevyráběla nic, co by brázdilo naše silnice…

První stroje… letadla!

První stroje, které sjely z výrobní linky, byly totiž letadla. Společnost začínala jako výrobce letounů a letadlových motorů. Ostatně se tomu ani nemusíme divit – první světová válka ukázala světu, že budoucnost bojů je ve vzduchu. V prvním celosvětovém konfliktu se letadla poprvé představila v roli zbraní a sklidila nebývalý úspěch. Válka posunula technickou výrobu o notný kus vpřed.

Proto nikoho nepřekvapí, že za první republiky vyráběla AVIA především přepravní a stíhací letouny. Možná i vy znáte známou českou, byť už starší, stíhačku AVIA B-534. A ve výrobě společnost pokračovala také za okupace. Letadla vyráběná v protektorátu však připadla nacistickému Německu.  V těchto krušných časech se AVIA podílela na produkci německých letadel Arado a leteckých motor Argus.

Autobusy a nákladní automobily

Rok po skončení války se AVIA konečně začíná orientovat na automobilový trh. Své zkušenosti z výroby velkých strojů přenesla firma do konstrukce nákladních automobilů a autobusů – mezi nejznámější kousky své doby patřil autobus 706R.

AVIA od počátku šedesátých let utlumovala výrobu letadel – poslední její velký počin byl dopravní letoun AVIA 14-32, který byl v té době největším v celém Československu. Firma se nově orientovala pouze na automobilový trh a jako malou připomínku svých leteckých počátků konstruovala jen letadlové vrtule a motory.

Po našich silnicích jezdí z této doby stále ještě velké množství vozů. Naštěstí se vyrábí náhradní díly, díky kterým můžete odstranit drobné potíže. Obchodů, které se orientují na tyto produkty, jenespočetné množství a nabízejí také náhradní díly pro Multicar a další vozy, které se neodmyslitelně do naší historie zapsaly.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...