web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Podmol v cíli Dakaru: Byl to největší záhul v mé kariéře. Prožil jsem neuvěřitelné příběhy

Je jedním z výrazných hrdinů letošní Dakarské rallye. Stačí jen zrekapitulovat, čím vším prošel a přičíst k tomu desítky hodin práce na motorce v bivaku. Ale to hlavní – Libor Podmol je v cíli letošního extrémního ročníku. Se šrámem nad okem, potlučeným tělem, vyřízenými rukami, bez druhého a možná už i třetího rychlostního stupně. Po roce 2021, kdy dojel na 31. místě, dokončil svůj druhý Dakar. V celkovém pořadí je na 53. místě, v kategorii jezdců bez asistence skončil osmý.

Přežil jsem tu nejdrsnější disciplínu, a to už mi nikdo nevezme. Trochu mě mrzí výsledek, ale chtěl jsem hlavně dokončit a pak získat cenu za pódium v kategorii jezdců bez asistence. Nakonec si ale vezu domů ocenění za lidskou odvahu a vůli, což je možná ještě cennější. Dakar pro mě není až tak o výsledcích, jako spíše o příbězích. Ten můj byl fakt neuvěřitelný,“ prohlásil Podmol, který uspořádá 3. února jedinou podakarskou talshow v Praze v Royal Theatre and club.

Plánoval, jak ukáže na Dakarské rallye svoji rychlost, a jak se porve o celkové prvenství v kategorii Original by Motul. Vždyť v roce 2021 se v etapách dokázal přiblížit také nejlepší dvacítce celkového pořadí. Jenže na takové časy nebyl prostor navázat, pro Podmola byl letošní ročník hlavně o přežití.

Co všechno letos v Saudské Arábii prožil? Tak od začátku… V prologu se ztratil a jel chvíli v protisměru. V úvodu Podmola trefil šutr od jednoho jezdce do ruky a měl rukavici od krve. Ve třetí etapě spadl hlavou na šutr, přímo na trati mu organizátoři sešili šrám nad okem devíti stehy, jenže rána mu opuchla a na jedno oko neviděl tři etapy. S výronem v ruce do pozdních večerních hodin opravoval motorku, v šesté etapě přišel o druhý rychlostní stupeň, vytékal mu benzín. Do bivaku přijel za tmy.

V deváté etapě ztrácel třetí rychlostí stupeň, místo výjezdů dun je musel někdy objíždět. V jedenácté etapě se mu natrhla přední pneumatika a smiřoval se s tím, že s tímto problémem přes 200 zbývajících kilometrů nepřekoná, vyhýbal se ostrým kamenům. Vše ale zvládl, je v cíli.

Dojezd slíbil synovi

Moje tělo během těch čtrnáct dní dostalo záhul, jako nikdy. Disciplína bez asistence je úplně něco jiného, závodění se odsouvá na druhou kolej, nejdůležitější je se dostat do cíle a připravit sebe a motorku. Já jsem v bivaku nestíhal ani různé briefingy, neřešil jsem navigaci nebo informace o následujícím dni. Natož se regenerovat,“ popsal Podmol, který v závěrečné etapě dojel na 54. místě.

Často od organizátorů nebo jiných jezdců poslouchal, že je Rocky. Od ředitele soutěže Davida Castery dostal cenu za odvahu. „Dakaristé prý ocenili, že jsem se nechal zašít na trati bez věcí proti bolesti, což považovali za husťárnu. Stejně jako, když jsem jel patnáct kilometrů v těch největších dunách za úplné tmy,“ dodal úspěšný freestyle motokrosař a mistr světa z roku 2010.

V cíli Podmola už skoro nic nebolelo. „Takhle je to vždycky, když se dojede, tak je člověk rozprouděný a plný adrenalinu. Ale ono to přijde v noci a zítra. Večer si zajdu na dobré jídlo a podívám se po nějakém hotelu nebo možná přespím ve stanu,“ plánoval slavný motocyklista, který slíbil dojezd do cíle svému synovi. „Dali jsme si na to malíček. Zatím jsem s ním nemluvil, ale vyzvedne mě na letišti.

Zároveň má plno příběhů, o kterých bude mluvit na své talkshow v sobotu 3. února v pražském Royal Theatre and club. Lístky je možné si koupit na Goout.cz nebo QRTicket.cz.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...