web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

IDM 2021 - Oschersleben: těžké povětrnostní podmínky zajistily na začátku sezóny mnohá překvapení..

Stuttgart, 23. května 2021 - Mezinárodní německé mistrovství motocyklů (IDM) nemohlo začít lepším způsobem. První závod sezóny v nejvyšší německé sérii motocyklů se změnil na horskou dráhu emocí. Neustále se měnící počasí zmařilo mnoho týmů a jezdců, ale také vyústilo v nové vítěze. IDM Superbike 1000, ve kterém motocyklové značky BMW, Honda, Kawasaki a Yamaha bojují o svůj image, začal mokrým závodem v průběhu 18 kol.

To znamená: závod silných motocyklů s výkonem přes 200 HP se nezastavil ani při změně počasí za účelem výměny pneumatik. Florian Alt (Wilbers-BMW-Racing) se rozhodl pro pneu do deště, tedy stejnou volbu jako dvě třetiny pole. Marc Moser (Bonovo Action od MGM Racing), který dominoval ve volném tréninku zariskoval, obul slicky a spoléhal na suché úseky. A pak tu byli jezdci, kteří měli pIDM SBK 1000 Moserneumatiky odlišné vpředu i vzadu, včetně Švýcarů Dominica Schmittera (Hess Racing), Belgičana Bastiena Mackelse (SWPN) a Alessandro Polity (HRP-Honda) z Itálie. Polita si nebyl jistý, že to bude fungovat, ale stálo to za pokus posunout se z devátého místa na roštu. Zpočátku se rozhodnutí zdálo být chybou, ale v průběhu závodu se ukázalo, že to bylo na místě. Na sušší trati se jezdci se slicky zlepšovali a zlepšovali, zatímco jezdci s mokrém obutí klouzali z první desítky. Moser se ujal vedení a vítězství mu už nebylo možné vzít: „Tlačil jsem na pilu, protože jsem chtěl, aby mi vedení stačilo, kdyby znovu začalo pršet.“ Druhý dojel Dominic Schmitter před Bastien Mackels. Yamaha slavila trojitý úspěch u jezdců pocházejících ze tří zemí: Německa, Švýcarska a Belgie. Julian Puffe přivedl první BMW do cíle jako čtvrtý v novém týmu superbiků GERT56. Alex Polita, jediný jezdec Hondy v poli, skončil pátýSBK 1000 1. Valentin Debise zajel nejlepší Kawasaki. Francouz dorazil osmý. Druhý závod IDM Superbike 1000 znamenal zlom. Dvojnásobný šampion Ilya Mikhalchik vyhrál závod na novém BMW M 1000 RR týmu EGS-alpha-Van Zon-BMW. Zároveň se ujal vedení v pořadí. Luca Grünwald (Kiefer Racing Team) byl druhý před Vladimírem Leonovem (Hertrampf MO Yamaha Racing). Tohoto výsledku bylo dosaženo až v poslední zatáčce posledního kola. A také kvůli opačnému postavení na startovním roštu. Za 8,5 sekundy za Mikhalchikem projel cílem Grünwald, který Rusa Leonova předjel v poslední zatáčce. Premiéra IDM Superbike 1000 bývalého týmu mistrovství světa Jochena Kiefera byla úspěšná. "V šikaně na druhé straně byl Vladimir rychlejší než já a pak jsem udělal několik chyb." Takže jsem měl jen poslední šikanu, kterou jsem zvládl, “hlásil Grünwald. Po dvou závodech v Oscherslebenu vede Mikhalchik (34 bodů) v celkovém pořadí IDM Superbike 1000 před Schmitterem (31), Mackelsem (29), Leonovem (26) a Moserem (25).
SSP 600 Debise V IDM Supersport 600 bylo dvojnásobné vítězství Valentina Debise (Kawasaki Weber-Motos Racing). Jezdí také na IDM Superbike 1000 a je jedním z jeho favoritů. Francouzský jezdec se zapsal do střední třídy úspěšně. Mrholení bylo v prvním závodě stále silnější a ředitelství závod zastavilo. Do pořadí byl zařazen cíl po osmém kole. Restartování nebylo provedeno kvůli trvale nejasné povětrnostní situaci. Na pódium se postavili bavorští jezdci Yamahy Patrick Hobelsberger (Bonovo Action od MGM) a Marcel Brenner (Hess Racing) ze Švýcarska.
I ve druhém závodě supersportů se muselo přerušovat a jet na dvě části kvůli špatnému počasí. V druhém startu Debise zvýšil svůj náskok na čele na více než 21 sekund. S jeho odhodláním tým ze Švýcarska a podpůrný dovozce z Německa získali velkého favorita. Rob Hartog, který také obsadil druhé místo v tabulce jako finalista závodu, měl z pódia velkou radost. Třetí skončil jeho 20letý týmový kolega Dino Iozzo z Jihoafrické republiky. Pro manažera týmu Roba Vennegoora to byl úplný úspěch. "V IDM Supersport jsme noví a motocykly ještě neznáme.“ Očekává však, že jeho jezdci dojedou v top 5 na suchu. V celkovém pořadí vede Debise (50 bodů) před Hartogem (31) a Hobelsbergerem (26). V poháru Superstock 600, který se koná v rámci IDM Supersport 600 a který je hodnocen samostatně a ve kterém je
povoleno méně úprav na motocyklech, je přední závodník z Noah Lequeux (Yamaha). Mužem prvního závodu IDM Supersport 300 byl Marvin Siebdrath (Team Füsport - RT Motorsports od SKM-Kawasaki). Sedmnáctiletý jezdec Kawasaki vedl boj s obhájcem titulu Lennoxem Lehmannem (Freudenberg KTM WorldSSP Team), kterému chybělo vítězství jen o 0,079 sekundy. Třetí místo obsadil nováček třídy Twan Smits (Apreco) na Yamaze. Dirk Geiger (Freudenberg KTM WorldSSP Team), který byl na začátku velmi rychlý, se dlouho na špici udržet nedokázal. Osmnáctiletý jezdec z Mannheimu měl poruchu a skončil na 12. místě. „Problém s elektronikou jsme měli již v pátek na volných trénincích, ale dokázali jsme ho napravit pro kvalifikační jízdy. Z dosud nevyjasněných důvodů k tomu bohužel došlo znovu uprostřed závodu, SSP 300“vysvětlil po závodě šéf týmu Carsten Freudenberg. Toni Erhard (Roto-Store BRT), vítěz z roku 2018, musel vzdát brzy po pádu v první třetině závodu. I zde byly povětrnostní podmínky složité. Vítr, měnící se podmínky a 60 procent suchá trať udržovaly řidiče v obtížných podmínkách. Druhý závod ve třídě juniorů skončil cílovou fotografií. 15letý Lennox Lehmann (Freudenberg KTM WorldSSP) se nyní může nazývat nejen šampiónem roku 2020, ale také vítězem závodu „toto vítězství po svém mistrovském titulu je pro mě něco velmi zvláštního,“ řekl šťastně. Ukázalo se také, že závod byl pro něj překvapivě jiný, než si původně myslel. "Můj týmový kolega Dirk Geiger a já jsme rychle odjeli od pole." Myslel jsem, že ostatní jezdci nás už nedojedou. O několik kol později byli najednou hned za mnou a já jsem věděl: teď musím jít co nejrychleji kupředu. “Geiger si druhým místem zajistil 20 mistrovských bodů a v celkovém pořadí je pátý. Hned za Lehmannem jsou vítězové Marvin Siebdrath (38 bodů) a Luca de Vleeschauwer (29). Osmnáctiletý mladík z týmu Füsport - RT Motorsports od SKM - Kawasaki skončil ve druhém závodě třetí. "Zažili jsme extrémně vzrušující závody. Výsledky slibují vyrovnaný šampionát se spoustou rozmanitosti“ shrnuje manažer série IDM Normann Broy. "Navzdory neustále se měnícím povětrnostním podmínkám nedošlo k žádným vážným nehodám. To je pro nás velmi důležité. Musí být zaručena bezpečnost jezdců. Samozřejmě nám chyběli diváci, kterým nebylo dovoleno být na místě kvůli koronským předpisům. Ale myslíme si a doufáme, že se to brzy změní. V tuto chvíli jsme v dobré náladě." Promotér a organizační tým IDM uspořádali všechny třídy v Oscherslebenu. Doplňovali je Northern Talent Cup, Twin Cup a Pro Superstock Cup. Závody byly vysílány prostřednictvím živého přenosu..
IDM Logo

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...