web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Bude nová generace motorkářů lepší? Díky novým pravidlům možná ano

Je to již více než 2 roky, kdy vešly v platnost nová pravidla pro výcvik motorkářů. Některé autoškoly bezprostředně poté zaregistrovaly snížený zájem. Ředitel odboru agendy řidičů ministerstva dopravy Karel Bezděkovský v reakci uvedl, že se do autoškoly hlásí pouze zájemci, kteří to s jízdou na motocyklu myslí vážně a nemají s těžšími zkouškami problém. Musí absolvovat praktickou zkoušku na cvičišti a poté samostatnou jízdu v ostrém provozu.

Před zavedením nových pravidel dosáhl na řidičský průkaz na motocykl kde kdo. Nyní se musí žadatelé snažit mnohem více a dokázat komisařům, že mají ovládání stroje v malíku. Součástí zkoušek je vyhýbání se překážkám, brzdění, parkování, zatáčení a řešení křižovatek. Praktickou zkoušku mohou podstoupit pouze žadatelé, kteří již úspěšně složili teoretický test.

moto-svet.cz autoskolaking cz 01

V zahraničí je tvrdší výcvik běžný

Velké změny uvítali především komisaři. Podle nich jsou takové zkoušky sítem - projdou přes něj pouze ti, kteří na to mají. Doby, kdy řidičský průkaz na motocykl získal téměř každý, jsou dávno pryč. Podobný model přitom funguje v zahraničí již delší dobu a Česká republika byla v tomto směru spíše výjimkou. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se přiblížíme ke standardům ostatních evropských zemí.

Motorkáři jsou zranitelnější než řidiči automobilů

Podle statistik jsou motorkáři nejzranitelnější skupinou účastníků silničního provozu. Polovina dopravních nehod připadá na nezkušené začátečníky napříč všemi věkovými skupinami. Nejde tedy pouze o mladé motorkáře, kteří více riskují, ale také o starší řidiče, kteří autoškolou prošli takříkajíc „s odřenýma ušima“.

moto-svet.cz autoskolaking cz 02

A jaký názor má na změnu pravidel renomovaná autoškola Praha King? Lektoři zpřísnění uvítali. Odliv studentů přitom nijak výrazně nepocítili. Spíše se změnila jejich skladba – do kurzů se nyní hlásí více zodpovědnějších uchazečů.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...