web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Základní pravidla pro koupi a údržbu motobaterie. Znáte je?

Akumulátor ve vaší motorce má životnost asi 5 let. V průměru. Může to být více, může to být méně. Záleží, od jakého výrobce si motobaterii koupíte a jak se o ni v průběhu let staráte. Poradíme vám, co dělat, abyste se aspoň na těch 5 let dostali.

Vybírejte prověřené značky

Všechno to začíná nákupem. Důrazně nedoporučujeme kupovat motobaterii někde na benzínce nebo ještě hůře v supermarketu. Zaprvé tu bývají docela drahé, zadruhé vám tu nikdo neporadí a zatřetí ani nevíte, jak dlouho už baterie v regálu leží. Nakupujte raději ve specializovaných obchodech nebo e-shopech, kde za a) poradí a za b) od vás vezmou starou baterii, kterou ekologicky zlikvidují.

Důležité je i to, od jakého výrobce si akumulátor pořídíte. Absolutní špičkou na světovém trhu jsou baterky Yuasa, nic nemůžete pokazit ani nákupem motobaterií Exide nebo Varta. Poslední dvě zmíněné firmy se pyšní nejen skvělou kvalitou, ale i širokým sortimentem. Přesvědčit se o tom můžete třeba na specializovaném e-shopu Vehar.cz.

Naopak úplně se vyhněte pochybným výrobcům z Asie, jejichž baterie nejsou prakticky nijak označené a mnohdy z jejich štítku ani nepoznáte, jakou mají kapacitu nebo startovací proud.

Baterii držte nabitou

Každý, kdo se v autobateriích a motobateriích trošku vyzná, vám řekne to stejné: pokud se akumulátor hluboce vybije, můžete ho rovnou vyhodit. Při hlubokém vybití totiž na deskách elektrod dochází k sulfataci, ta zabraňuje styku elektrolytu s olovem a baterie následně není schopna naakumulovat svou kapacitu.

motobaterie-vehar

Základní pravidlo proto zní: držte svou motobaterii neustále nabitou. To je u motorek nebo skútrů mnohem těžší, než u aut, protože je využíváme pouze sezónně. Přes zimu baterii od motorky ideálně odpojte, skladujte ji při teplotě asi 15 °C a pravidelně ji dobíjejte. Nejlépe plně automatickou nabíječkou, která nedovolí škodlivé přebití – po nabití na 100 % přejde do udržovacího stavu a drží motobaterii plně nabitou. Teoreticky ji tak můžete mít připojenou celou zimu.

Kamarádské rady prověřujte

Řekl vám kamarád, že pro udržení nabité baterky stačí motorku v zimě občas nakopnout a nechat ji pár minut běžet? Nebo že je úplně jedno, jakou nabíječku pro dobíjení používáte? Možná to s vámi myslel dobře, ale přesto si radši každou takovou informaci nejprve prověřte u odborníka. Ušetří vám to několik stovek až několik tisíc korun, které byste jinak museli dát za nový akumulátor.

Článek připravil:
Autoservis a motoservis Vehar
http://www.vehar.cz/

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...