web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Donington Park

Donington Park je jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších okruhů ve Velké Británii. Pojďme si ho nyní podrobně představit v prvním článku ze seriálu o světových autodromech.

Parametry okruhu:

Lokace: North West Leicestershire, Anglie
Délka okruhu: 4023 m
Šířka: 10 m
Počet zatáček: 12
Počet pravých zatáček: 7
Počet levých zatáček: 5

Poloha okruhu

Autodrom Donington Park se nachází ve Velké Británii a je umístěn v kopcovité krajině hrabství Leicestershire poblíž obce Castle Donington. Je to hned vedle letiště Nottingham East Midlands. Podobá se přírodnímu amfiteátru a díky tomu divákovi nabízí skvělé viditelnostní podmínky na široké části tratě.

Historie

Donington Park 1937Původní okruh v Doningtonu byl otevřen již v roce 1931 a zpočátku se využíval pro závody motocyklů, v průběhu 30. let sem zavítaly i automobilové závody. Okruh měřil 3518 m a byl postaven na běžné silnici. Úplně první motocyklový závod se na Doningtonu jel na Svatodušní pondělí 1931. V roce 1933 dostal Craner povolení k výstavbě autodromu, ten ho stál v té době £ 12,000. V roce 1939 byl okruh Donington Park uzavřen kvůli 2. světové válce a stal se skladištěm armádních vozidel. Počátkem 70. let došlo k zakoupení zdejšího areálu podnikatelem a sběratelem automobilů Tomem Wheatcroftem, který finančně pokryl přestavbu trati, která byla znovu otevřena 27. května 1977.

V roce 2007, konkrétně 26.8. se zde konalo Mistrovství světa v motokrosu. Motokrosová trať byla vybudována uvnitř autodromu Donington Park. 27 a 28. září 2008 se zde ještě jel závod MS motokrosu Národů.

Donington ParkDonington Park - motokrosová trať

Donington Park 2010Na autodromu Donington Park se jezdí Mistrovství světa superbiků (WSBK) a do letošního roku (2009) se zde také konalo Mistrovství světa silničních motocyklů (MotoGP). Od roku 2010 se ale seriál MotoGP přesouvá na okruh Silversone v Northamptonshire. Aby těch změn nebylo málo, tak zase naopak Silverstone bude vystřídán Donington Parkem a bude se zde jezdit Velká cena Velké Británie vozů formule 1 a v důsledku toho dojde od roku 2010 k přestavbě autodromu. Přestavba autodromu Donington Park byla oznámena již v roce 2008. Na okruhu přibude nová část a tím se autodrom Donington Park prodlouží na 4738 m. Na pracích se bude podílet zkušený architekt Hermann Tilke.

Popis okruhu

donington1Na tomto nádherném, ale velmi obtížném závodním okruhu se jezdí ve směru hodinových ručiček a kromě dvou kratších rovinek se zde nachází také 7 pravých a 5 levých zatáček. Obtížným místem okruhu je šikana „The esses“, která se skládá ze dvou téměř 90° zatáček. Mezi známé traťové úseky patří také „Melbourne Hairpin“, „Craner – Curves“, „Old Hairpin“ a „Redgate – Corner“, která se nachází na konci cílové rovinky. Nejdelší rovinka měří 564 m.

Autodrom Donington Park splňuje nejmodernější bezpečnostní požadavky, neboť jsou zde k dispozici vyhovující padací zóny. Uspořádání závodního okruhu je relativně lehké k naučení, mnohem složitější je správné seřízení podvozku a výběr přesného místa, kdy jít na brzdy, což se zde rozhodně projevuje v časech na kolo.

doningtonpark_circuit_map

Další informace a zajímavosti

V Donington Parku se také nachází muzeum s největší sbírkou závodních vozů Grand Prix na světě. Tu sem v roce 1973 přestěhoval její majitel Tom Wheatcroft, který v té době financoval výstavbu autodromu. Mezi exponáty je možné vidět takové unikáty jako Lotus 25 Jima Clarka, slavný Red 5 Williams Migela Mansella, Lotus Climax Stirlinga Mosse, největší sbírku závodních vozů McLarren na světě zahrnující například vozy, které řídil Nikky Lauda, Ayrton Senna či Allan Prost anebo Ascariho Ferrari, nejúspěšnější vůz Grand Prix vůbec…

Donington Park má i velký rodokmen v pořádání rockových koncertů a festivalů. Konali se zde festivaly Monsters of Rock od počátku 80. let do poloviny 90. let. Několikrát zde vystupovali kapely jako AC / DC, Metallica, Iron Maiden, později také Stereophonic, festival Ozzfest nebo festival Download, který se od té doby koná každý rok v létě.

parkování: v paddocku (dostatečně velké)
boxy: moderní se sprchovým koutem (15)
čerpací stanice: v paddocku
restaurace: v paddocku
stanování: ano

Donington Park - kontakt

Donington Park Grand Prix Circuit
Donington Park
Castle Donington
GB-Derby DE74 2RP
Tel: +44(0) 01332 810048
Fax: +44(0) 01332 850422

Článek byl naposledy upraven: 23.03.2022
Unnamed Road , DE74 2RP, Velká Británie

Nejnovější komentáře

Jaroslav Knop napsal komentář k Olomouc
Dobrý den , prosím , zda někomu neříká něco jméno Ferdinand Vodička z Přerova a Alois Nečas z Olomou...
kawas napsal komentář k Morašice
Víme, ale přesto děkujeme.. 👍
Havran napsal komentář k Morašice
Náhodou jsem narazil, nevím, jestli víte...Text k odkazu...
Zdravím. Ano, Karel Pomikálek z Liberce na Jawě 250 - nahlížím do programu závodu v roce 1956. Pokud...