Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Sepang

Sepang v roce 1999 opravdu nadchl motoristický svět, když poprvé představil tento nádherně navržený a ultra-moderní autodrom. Je známý především svojí architekturou a střechami nad hlavní tribunou, které připomínají květy ibišku.

Parametry okruhu:

Lokace: Malajsie
Délka okruhu: 5543m
Šířka: 16 m
Nejdelší rovinka: 927,5m
Počet zatáček: 15
Počet pravých zatáček: 10
Počet levých zatáček: 5

Poloha okruhu

Autodrom Sepang se nachází 85 km na jih od centra hlavního města Kuala Lumpuru a je přístupný pomocí moderní dálnice, železnice a sítě rychlostních komunikací. Díky skutečnosti, že je autodrom Sepang situován velmi blízko mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru, stává se z autodromu ideální místo pro pořádání různých mezinárodních závodů.

SepangSepang international circuit

Historie

Sepangské Velká cena Malajsie se jela poprvé už v roce 1991 na hrbolatém a úzkém okruhu Shah Alam v Kuala Lumpuru. Jezdilo se tam až do roku 1998, poté se jelo jeden rok na okruhu Johor. Od roku 1999 se již začalo jezdit na autodromu Sepang. První závod Velké ceny motocyklů na Sepangu vyhrál Kenny Roberts se Suzuki.

Autodrom Sepang byl tedy oficiálně otevřen 9. března 1999 premiérem Dato 'Dr. Mahathir Mohamadem. Okruh navrhl německý designér Hermann Tilke ve spolupráci s místní firmou Iktisas Ingenieurs. Výstavba trvala pouhých 14 měsíců a byly použity nejnovější ultramoderní technologie. Okruh byl vybudován na místě, kde byly dříve plantáže olejových palem, což zřejmě zapříčiňuje nerovnost okruhu, která mu bývá občas vytýkána. Autodrom Sepang byl postaven jakožto “přírodní stadion“. Při stavbě bylo potřeba odvézt 9 miliónu kubických centimetrů zeminy. Aby autodrom Sepang opravdu působil jako přírodní, tak bylo po jeho obvodu vysazeno již více než 5000 palem.

Sepang - Haydensepang
SepangSepang

Popis okruhu

Délka autodromu Sepang je 5,543 km a je zde 15 zatáček a 8 rovinek. Dosahuje se zde rychlostí až přes 300 km/h. Autodrom je proslulý svými rychlými zatáčkami a dvěma dlouhými protilehlými rovinkami, které jsou od sebe odděleny ostrým vracákem. Okruh umožňuje dostatek příležitostí k předjíždění, čímž se závody stávají plné napětí a vzrušení. Autodrom Sepang je koncipován tak, že se na něm můžou konat i dva závody najednou. Autodrom se totiž může rozdělit na dva okruhy: severní (2,71 km dlouhý) a jižní (2,61 km dlouhý).

Sepangautodrom Sepang

Architektura na autodromu Sepang je kombinací moderní technologie a malajské kultury. Uprostřed okruhu mezi dvěma nejdelšími rovinkami se nachází obrovská a zcela úchvatná 1,3 km dlouhá dvojitá tribuna, která je stavěná tak, že diváci jsou celý den v příjemném stínu. Na tuto tribunu se vejde až 30 000 lidí. Autodrom Sepang je velmi divácky přívětivý, jelikož z jednoho místa mohou vidět až 50% okruhu. Kapacita autodromu je až 130 000 diváků. Divácky nejzajímavější místo je u cílové zatáčky v bodu zlomu hlavní velké tribuny, nachází se zde tzv. Canopy Tower (nebeská věž) a střecha této části tribuny má tvar podobný jako malajský národní květ, ibišek. Podobný tvar mají i ostatní střechy tribuny. Z tohoto místo je prý výhled až na 70% autodromu Sepang.

Sepang - tribuna

Další informace

U autodromu se také nachází nádherná motokrosová i motokárová trať. V Sepangu panují extrémní klimatické podmínky a počasí se i často mění. Většinou je tedy velmi vlhko, tropické horko a do toho občas přijde nějaká ta tropická sprška nebo i tropická bouře.

Motokárová dráhaMotokrosová trať

SepangAutodrom Sepang - kontakt

Sepang International Circuit Sdn. Bhd.

Jalan Pekeliling
64000 KLIA
Selangor Darul Ehsan
Malajsie
Telefon: +603-8778-2200

Článek byl naposledy upraven: 03.03.2019
Sepang International Circuit 15, Sepang, 64000, Malajsie

Komentáře (2)

petr Admin
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Ta střecha může připomínat lotos i jiné kytky, ale architektův úmysl byl ibišek.
Z ofic. stránek autodromu: The Canopy Tower, nesting at the tip of the V-shaped double grandstand has a roof similar to the Malaysian national flower, the hibiscus.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Ahoj,
neni tvar tribuny v Sepangu spise ve tvaru lotosu?
Lenka
K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...
Katka napsal komentář k Košice
Dnes 28.08.2019 si pripomíname 50 rokov od nešťastnej udalosti. Hľadáme v novinách nejaký čl...
Ještě mi na e-mail: napište prosím svou adresu. Děkuji
Dobrý večer zítra fotky balím a pošlu ...