Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Randers - ME veteránů v motokrosu 3.5.2014

  • Kategorie: Veteráni
  • 07.05.2014
  • Aktualizováno: 16.03.2022

Chladné, leč slunečné počasí nás přivítalo v dánském Honda Parku, nádherném to motokrosovém areálu a jak píší v programu, v nejlepším motokrosovém areálu Hamletovy země. Naší poměrně početnou výpravu zavedli vždy usměvaví organizátoři na předem připravenou plochu.

Naše výprava měla celkem 20 jezdců, tedy pokud k našim počítáme i Jindru Greffa, startujícího pod vlajkou USA a Vláďu Tulku za Norsko. Takže tedy kategorii 35+, pro nás nejpočetněji zastoupenou reprezentovali Karel Mitvalský, David Říha, Eda Finěk, Radek Dlouhý, Radek Zahradník a Martin Rybák. Ve třídě jezdců starších padesáti let zde byli oba kluci Kotrlovi, Honza Hrdina, Míra Hájek, Karel Liška, a Jarda Růžička. Mezi o dekádu staršími závodníky zde byli Karel Kozák, Vašek Vlk, Míra Hanáček a František Bezdíček. No a opravdoví veteráni, tedy jezdci starší 66 roků byli Zdeněk Šilhánek, Toník Křápek, Jindra Greff a Vláďa Tulka.

P5026477P5026486P5026489

Technická přejímka proběhla více méně bez komplikací, bylo od Dánů roztomilé, že každého borce po přejímce vyfotili s jeho motocyklem a posléze fotky rozdávali jako pozornost. Nicméně pravidla jsou pravidla a organizátoři striktně trvali na jejich dodržování, což je pochopitelné.

A už je tu sobotní ráno, počasí stále slunečné, trať dokonale připravena a v půl deváté už burácí areálem stroje nejmladších jezdců, vznáší se světle modrý dým dvoutaktních studených motorů a závodníci očuchávají první metry záludné trati. „Kolik si toho pamatuješ?“ ptá se David Karla po prvním 20ti minutovém seznámení. „Ty vole nic, maximálně jeden skok!“ To je zamotaný jak prase, ale tadle dlouhá zatáčka, ta mě baví…“ A už se trénuje dál, nastupují nejstarší a nejpočetnější jezdci, následují šedesátky, pak padesátníci a tak dále ještě jednou znovu, to už ale ve větším trapu, aby ne, vždyť druhý trénink je už měřený. Probíhají opravy a úpravy motocyklů, Davidovi teče přední vidlice, Honza Hrdina běsně šroubuje na své BSA, Jindra Greff si maže řetěz… Ve dvanáct je defilé jezdců, probíhají plamenné projevy, Dánové slaví 100 let založení jejich motoklubu, vcelku symbolicky uspořádáním takovýchhle závodů.

P5036411P5036526P5036555

V 13:00 se staví na start první rozjížďky nejmladší závodníci. Signálník ukazuje 15, 5 a už upaluje stranou, start!!! Řev motorů vytočených do bezvědomí, kdy v první zatáčce se láme chleba. A nejen ten. Rakušan na suzuki upaluje jako čert, za ním je belgický jezdec a David je hned za nimi! O Karla se opírá další Belgičan a Martin Rybák se probíjí za nimi. Dobrý, uff… Pole prolítne kolem mě, skáčou a točí doprava, pak sjezd, pár zatáček a uskákaná pasáž trati. Koukám po klucích, kdeže jsou, a nevidím číslo 12! Modrobílý dvoumetrový jezdec a motocykl by nešel přehlédnout! Kde je?? V dálce a prachu vidím, jak to tlačí… Přetrhl lanko na plyn… Ale závod se pro nás i bez našeho nejrychlejšího jezdce vyvíjí fantasticky. David tahá jak běsnej, Martin kousek za ním, super. Hned za desítkou nerychlejších práská originální netlumený výfuk Jawičky Radka Zahradníka a Edu Fiňka, který jede s ním a asi ho musí od toho šťípat v uších. A koukám, našim největším soupeřům se nedaří, Belgičan Verdoodt jede na prázdné gumě a u rakouské Suzuki plandá přední kolo, že je jezdec asi rád, že se vůbec vejde do vidlice. David dojíždí 4 a Martin za ním na 5. místě.

P5036599P5036607P5036615

Start 1. rozjížďky jezdců nad 66 let nebyl tak zcela podle našich představ, ale Zdeněk jede perfektně, je kolem 15 místa. Tedy až do chvíle, kdy jej atakoval jezdec číslo 27 a ošklivě jej poslal k zemi. Naštěstí se mu nic vážného nestalo. Nicméně byl největším smolařem naší výpravy, kdy už po tréninku 4 rychlostní převod jeho motocyklu vykazoval absenci ozubení. Ale při jeho evropském debutu skvělý začátek. Padá i vinou balvanu Vláďa Tulka a tak nám zde zůstávají jen Tonda s Jindrou, kteří soupeří paradoxně spolu. A že to byl boj nelítostný, dokazuje i to, že Jindra to tam Toníkovi ještě v poslední zatáčce takzvaně vsadil.

V kategorii nad 60 jsme měli hodně horká želízka v ohni. Po startu jejich první rozjížďky však nebyl k vidění ani Franta, ani Míra, zato Karel Kozák byl v chumlu jezdců hned na 4-5 místě, kdo to má poznat? A až když odjelo celé vele-početné pole závodníků, projel kolem Mirek Hanáček a až dlouho po něm Franta Bezdíček s defektem jeho kalhot na zadní partii, tam kde záda ztrácí své dobré jméno. Vašek Vlk byl v poli jezdců kolem 15 místa. A začalo ukrutné závodění. Karel postupně předjížděl jednoho za druhým, až se ocitl v boji s dánským čtyřtaktem. Míra Hanáček naháněl jednoho za druhým fantastickým způsobem. Být to ještě o kolo delší, jak posléze sám řekl, snad by dohnal i toho Karla. Ten ale v předposledním kole udolal soupeře a zvítězil. Míra dojel třetí a Fanda s rozevlátýma gatěma 18tý. Václav si udržel svou pozici po startu. Nádhera…

P5036673P5036745P5036760

50tníky hned po startu ovládl nenápadně, leč velmi svižně jednoucí Míra Kortla a celé pole vedl skoro polovinu jejich 20ti minutového závodu. Bohužel fantasticky jedoucí belgičan Blancquaert na ČZ byl nepolapitelný. Stejně tak nizozemský Schram na BSA. Nicméně ani naši další jezci se v poli neztratili. Honza Hrdina si po fatální závadě na své BSA zapůjčil zetku od Edy Fiňka a ačkoli neodstartoval nejlépe, dojel v první desítce. Další Kotrla, Míra Hájek i Karel Liška přijeli ve druhé desítce. Smůla vyloučila Jardu Růžičku, jehož výfuk opustil své určené místo, škoda.

P5037202Po krátké přestávce se opět na start narychtovali všichni ti nejmladší, opravili defekty svých strojů a tak se dala očekávat nevídaná bitva. A taky že jo! Hned po startu ujížděl Verdoodt, za ním Suzuki s novým předním kolem, nicméně tu už v půli prvního kola přeletěl modrobílý jezdec číslo 12. A Suzuki se nám vklínila před další belgickou zetku a Davida a Martina. Nicméně ze Suzuki se v půli závodu začoudilo a dál se jí už nechtělo, teprve až když zchladla. Zato vpředu si dávní rivalové dávali co proto. Karel s Bjornem se předjížděli i 3x během jediného kola, užívali si závodu. Bohužel vinou špatné komunikace s depem, kdy náš jezdec nebyl informován, že se jede už poslední kolo a tak belgičana „nechal“ vyhrát. David s Martinem obsadili fantastické 3. a 4. místo. Celkový počet získaných bodů dával naději na bednu! A taky že ano. David při svém debutu v mistrovství Evropy obsadil 2. místo a Martin Rybák 4. Nádhera…

P5036841P5036873P5037023

Do závodu 66+ už nenastoupil Zdeněk, ani Vláďa. Jejich stav po první rozjížďce už nedoporučoval pokračovat. A tak se do boje s početným polem pustil jen Tonda Křápek a Jindra. Prvnímu z nich se ale nevydařil start do závodu a tak bohužel nezlobil jezdce na předních místech, tak jak to u něho bývalo zvykem v loňském ročníku.

P5037029Přišel start kategorie nad 60 let. Přes celou trať v chumlu jezdců vidím, jak ten hrozen vede světle modré tričko! To je číslo 7, Karel!? A za ním? Další zetka? No jasně, to je Fanda!!! Stojíme s klukama u hrazení a hledáme Míru a Vaška. Ti se prodírají ve druhé desítce. A to jich bylo přes 40! Karel Kozák letí jak smyslů zbavený, sedí vzadu na blatníku a i přes poměrně hodně dobitou trať jede fantasticky. A Fanda? Pořád tak 50 m za ním! Míra Hanáček ale taky zlobí, už je 5, 6 když při výjezdu z pravé zatáčky ho ošklivě atakoval jiný jezdec a přimáčkl na břeh. Mirek upadl dost ošklivě. Ale je to tvrdý chlapík, zvedá sebe i motocykl a dojíždí do depa. Naštěstí bez zranění. Ale ve vedení závodu je stále Karel a Fanda za ním! Ukazujeme jim, ať poleví, ať jedou hlavou… Snad to pomohlo? Měli snad 200m náskok. Františka bohužel dvě kola před koncem dostihl a dokonce i předjel dán na BSA, ale na Karla už neměl šanci. V cíli 1. a 3.!!! Vašek Vlk při své už konstantní absenci tréninku byl také viditelný ve druhé desítce jezdců. Fantastický…

Poslední závod padesátníků měl obdobnou režii jako ten předchozí. Míra Kotrla je opět vodil po startu nádherně, posléze byl ale zdolán Blancquaertem i Schramem, holt tihle jezdci na písku prostě umí. Honza Hrdina opět na ČZ předváděl heroické kusy, Karel Liška přijel 10. a hned za ním Míra Hájek a o několik málo míst za nimi Míra Kotrla.

P5037151P5037161P5037200

A pak všechno ztichlo, adrenalin vyplavený se pomalu rozpouštěl, stydly motory i hlavy jezdců, probíhaly gratulace, debaty, diskuse, nakládalo se a balilo. Všichni jsme se poměrně dost těšili na to, až předseda dánského motocyklového klubu předá ceny a komentátor bude komolit jména českých jezdců. A dal si práci. Jeho Dejvid Rihaaa, Miroslau Ktrlaaa a Kaarl Kouzáák bylo úsměvné.

P5037390

A tak snad jen závěrem lze konstatovat, že pan Maršálek na příštím závodu toho podniku bude na stupně vítězů volat třeba ještě více českých jmen a příjmení a naopak komolit ta těžko čitelná?

Přijďte si to všichni 7.6.2014 do Stříbra poslechnout… Stojí to za to.

Radek Novák

Classic Motocross CZ

Článek byl naposledy upraven: 16.03.2022

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, závody na okruhu Slatina se pořádaly od roku 1962. Přehled závodů v Moravském Krumlově - ...
Ahoj, dobrý večer. Prosím vás, neměli byste někdo nějaké podrobnosti k závodům v Moravském Krumlově?...
Drak napsal komentář k WorldSBK se pojedou v Mostě!
Paráda :P, jen škoda, že ceny jsou nastavené dost vysoko.. ...
Jeden z mála závodů u nás v Mostě a bude to německý mistrák.. Brzo u nás budou závodit němci častě...