web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Karel Hanika zhodnotil sezónu 2013

Karel Hanika ukončil svou skvělou letošní sezónu tiskovou konferencí v brněnském hotelu International.

Karel Hanika má za sebou doslova neuvěřitelnou sezónu, skvělý hattrick: Red Bull Rookies Cup, Mistrovství Evropy a vstup do továrního týmu KTM. Připomínalo to slavné „Spanilé husitské jízdy“ z dávné české historie! Ty se konaly ve druhé polovině 20-tých let 15. století, a jejich nejslavnější období bylo od roku 1427. Nyní se píše rok 2013 a stejně jako husité, se brněnský motocyklový jezdec Karel Hanika vracel z každé „spanilé jízdy“ s kořistí, se skalpem svých největších konkurentů a bohatší o nějaký ten krásný pohár. Na prstech jedné ruky by se daly spočítat závodní víkendy, kdy nevyhrál Kája v uplynulé sezóně aspoň jeden závod…Absolvoval jich totiž celkem třináct a pouze třikrát nevyhrál. Bylo to na německém přírodním okruhu ve Schleizu, na španělské trati Jerez de la Frontera (zde byl odmávnut šachovnicovým praporkem „pouze“ 2x jako druhý) a italské Misano…Neuvěřitelná bilance!

Na této tiskové konferenci pak Kája Hanika, už v barvách továrního týmu Red Bull KTM Aki Ajo, zhodnotil jak uplynulou sezónu, tak nastínil i svůj další program. A proč se konala právě v prostorách brněnského hotelu International? Důvody byly dva a oba hodně pádné: V době, kdy ještě piloti GP nebydleli přímo ve svých Motorhomech v paddocku, tak jejich brněnským přechodným bydlištěm byl právě „Inter“, kam jezdci po tréninku přijížděli a kde se na ně vrhali davy teenagerů – tedy myšleno současným výrazem, tehdy to byli normální školáci, a ti po nich chtěli autogramy. Druhým důvodem je skutečnost, že v místním Fitness centru pravidelně náš jezdec cvičí, nabírá fyzickou kondici, s kterou pak v závěru závodů drtivě poráží své soupeře…

Svůj druhý rok závodění v seriálu Red Bull Rookies Cupu pak zhodnotil Kája Hanika následovně: „Přechod na čtyřtaktní motocykl 2013 o objemu 250 ccm z toho loňského dvoutaktu (125 ccm) mně nečinil vůbec žádné problémy a hned na prvních testech jsem byl o celou sekundu rychlejší než nejbližší soupeři. Sezóna byla výborná, a ačkoliv mě dvakrát zradila technika, což bohužel k motocyklovému sportu patří, tak se mně opravdu dařilo. Nejvíce si ze všech 7 letošních vítězství cením toho brněnského, kde se mně podařilo obhájit loňské první místo“.

Do Zlaté knihy vítězů Red Bull Rookies Cupu se brněnský student zapsal nejen jako celkově sedmý vítěz tohoto seriálu, ale s 10 získanými Pole position vede historickou tabulku i v této statistice a má na svém kontě i největší počet vyhraných závodů vůbec a opět je to číslo 10, když v úvahu jsou brány všechny absolvované závody, tedy jak s motocykly KTM RC 125, tak také s KTM RC 250 R.

Mistrovství Evropy v Albacete absolvoval Kája Hanika za německý tým, který vedou bratři Michael a Carsten Freudenbergerové: „V Albacete jsem sice startoval už jednou, tehdy s motocyklem FGR 125 ccm, ale s bikem KTM 250 ccm to bylo úplně něco jiné. Navíc většina soupeřů zde měla odjety tréninky a závody ze španělského šampionátu CEV-Repsol. Přesto jsem si na trať brzy zvykl a v kvalifikaci nakonec obsadil druhé místo. Měl jsem k dispozici stejný motocykl jako v IDM (zde Kája z 8 startů 6x zvítězil), ale byl modifikovaný tovární elektronikou z loňského roku a některými dalšími updaty od týmu Aki Ajo. V závodě jsem dlouho bojoval ve vedoucí skupině, z ní pak dva jezdci spadli, takže to bylo trochu jednodušší…!“ Výsledek asi není potřeba připomínat, mistrem Evropy Moto3 2013 se stal náš pilot Karel Hanika.

hanika-karel-konference

Posledním letošním „svezením“ byly testy v Jerezu a potom v Almerii, a to už za tovární tým KTM: „Byl jsem rád, že jsem začal s novým motocyklem na pro mě známé trati, tedy v Jerezu. Postupně jsem zrychloval a nakonec na mého nového týmového kolegu Jacka Millera ani moc časově neztratil. Celý nový tým funguje opravdu neuvěřitelně profesionálně a všichni se snaží pomoci k tomu nejlepšímu výkonu a výsledku. Týmový šéf Aki je bezvadný psycholog, který ví, jak své jezdce namotivovat, a naopak je zbytečně „nepřetočit“. Nyní jsme tedy zůstali v týmu jen já a Jack, zatímco Danny Kent bude jezdit za „sesterskou“ Husqvarnu.“

O svém dalším programu pak Kája Hanika nastínil následující: „Už nyní odlétám do Barcelony, kde se budu až do Vánoc připravovat v jednom speciálním campu, který vede trenér, jenž spolupracuje s řadou motocyklových jezdců, kromě jiného dříve i s Carlosem Checou. Po novém roce mě čeká další camp v sídle Red Bull v rakouském Salzburgu, kde budou na programu i lékařské testy a samozřejmě kondiční trénink s aplikacemi nejnovějších současných tréninkových metod. A začátkem února pak první testy, tentokrát ve Valencii, kde jsem ještě nikdy nejel“.

My se touto tiskovou zprávou s vámi vážení přátelé loučíme, přejeme vám pěkné Vánoční svátky a v novém roce opět na shledanou. Děkujeme vám tímto za našeho jezdce Karla Haniku za vaši přízeň a doufáme, že mu ji zachováte i v jeho první sezóně Grand Prix.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...