web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

König zaujal rychlostí na silnějším stroji a odstartuje v Indonésii do šampionátu superbiků!

Má před sebou nejvýznamnější výzvu jeho dosavadní kariéry. Motocyklový závodník Oliver König se zúčastní závodu mistrovství světa superbiků v Indonésii. V nejsilnější kategorii pojede za tým Pedercini Racing na litrové kawasaki. A to po boku hvězd jako Toprak Razgatlioglu, Jonathan Rea nebo Scott Redding. „Je to pro mě obrovský krok. Získám velmi cenné zkušenosti, za které budu moc vděčný. Neuvěřitelně se těším, protože jízda na litrové motorce je úžasným zážitkem pro mě,“ prohlásil König, který se letos zaměřoval na šampionát Supersportů 300. Poslední letošní závod superbiků bude přenášet Nova Sport.

König v letošním roce v nejnižší kategorii získal 64 bodů, na domácím závodě v Mostě vybojoval stupně vítězů a v celkovém pořadí skončil jedenáctý. Jenže nejen znalci ví, že na nejslabší motorce má oproti konkurenci handicap v podobě vyšší postavy. Také proto si pražský jezdec vyzkoušel silnější litrový motocykl a svými výkony na něm velmi zapůsobil. „Obecně říkám, že Oliverovi velká motorka a superbike sedí. V minulých týdnech si byl zatrénovat na maďarském Pannonia-ringu a s litrovým strojem tam byl jen půl vteřiny od traťového rekordu. Když jsem viděl data, nepochopil jsem. Jel fakt rychle,“ tvrdil Miloš Čihák, manažer týmu Movisio by Mie.

Navíc talentovaný český jezdec v rámci šampionátu Alpe Adria v italské Cremoně skončil ve třídě superbiků na čtvrtém a třetím místě. Bojoval do posledního kola s Anthony Westem, bývalým jezdcem MotoGP. K tomu došlo pod dohledem Lucia Pederciniho, šéfa týmu z MS superbiků. „Oliverovy výkony na něj udělaly velký dojem, dostali jsme nabídku se zúčastnit posledního závodu sezony. Jeho filozofie je totiž taková, že dává prostor mladým jezdcům. Celé se to upeklo velmi rychle, byli jsme ve správný čas na správném místě. Domluva byla věcná a jednoduchá,“ dodal zkušený manažer a bývalý závodník Miloš Čihák.

Cíl? 3,5 vteřiny od špičky

König se tak stane dalším českým závodníkem, který zasáhne do prestižní třídy superbiků. „Tohle jsou zkušenosti, které ho hodně posunou. Poprvé jsem si sedl na takovou motorku v šestadvaceti letech, když jsem jel na divokou kartu v Brně. Do dneška vzpomínám na to, jak mě předjel Noriyuki Haga a během dvou zatáček jsem se toho naučil víc než za tři roky předtím,“ tvrdil Miloš Čihák, který od Königa očekává postupné zlepšování. „V pátek dostaneme naloženo asi kolem pěti vteřin, v sobotu čtyři a když to v neděli stáhneme na 3,5 vteřiny, tak budeme házet klobouky do vzduchu a všichni mu budou gratulovat.“

Také König si nedává žádné cíle ohledně umístění. „Jedu proti nejlepším na světě, důležité je si pohlídat zbytečné nováčkovské chyby. Zatím cítím spíše nervozitu, také trochu z toho, že má prý podle předpovědí pršet. Ale jakmile sednu na motorku a rozjedu se, rozzáří se mi oči,“ popsal König před závodem v Indonésii.

Český jezdec bude u napínavého závěru sezony, ve kterém se rozhodne o titulu. Dosavadním lídrem šampionátu je Turek Toprak Razgatlioglu, který vede před Jonathanem Reaou o 30 bodů. Jenže ve hře bude ještě 62 bodů. „Nejvíce obdivuji Topraka. To, co umí s motorkou na trati a mimo ní, je neuvěřitelné. Má stroj hodně pod kontrolou, je na úplně jiném levelu než ostatní,“ tvrdil König, který si litrový stroj vyzkoušel také vytrvalostního závodu v Mostě.

Přechody na silnější stroj problémy nedělají. „Supersport 300 má kolem 50 koní, to superbike kolem 200 až 250 koní. Je tam hodně elektroniky, kontrola trakce, mnoho nových věcí, na které je možné se soustředit a nastavovat. Elektronika je fascinující,“ doplnil König. Poslední letošní závod začne v pátek měřenými tréninky, o víkendu jsou pak na programu závody.

WBSK v Indonésii

(PP Nova Sport)

Pátek
4:00 Trénink 1
8:00 Trénink 2

Sobota
2:00 Trénink 3
4:10 Superpole
8:00 Závod 1

Neděle
2:00 Warm Up
4:00 Superpole
8:00 Závod 2

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...