Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Modernizace minibiku Blata Ultima

Kapitoly článku

V nedávné době jihomoravská firma Blata uvedla na trh modernizovanou verzi svého minibiku Blata Ultima. Blata Ultima stojí nejenom na pomyslném vrcholu nabídky firmy Blata, ale i na vrcholu minibikové techniky a může se pyšnit nejpokrokovější technikou z dané oblasti.

Inovací prošly téměř všechny zásadní části minibiku. Nová koncepce motoru umožnila posun špičky výkonu do vyšších otáček a díky odlehčení pohyblivých částí uvnitř motoru bylo dosaženo vyšších maximálních otáček, zlepšila se akcelerace a snížily se vibrace.. Motor W50 o zdvihovém objemu 49,7ccm pak dává téměř neuvěřitelný výkon cca 12,5kW @ 12300ot/min. a jeho točivý moment vrcholí zhruba na hodnotě 10,7Nm. Při extrémně nízké hmotnosti minibiku 18,6kg (+jezdec) to musí Blata Ultima motorbýt slušná adrenalinová záležitost. Změnilo se také uložení motoru v rámu, to je nyní nastavitelné v příčném směru. Tato změna umožňuje přesnější ustavení pastorku vůči zadní rozetě řetězu. Změn doznal také chladič motoru, který nyní vypadá jako zmenšenina chladiče motocyklu MotoGP, ale hlavně nabízí vyšší chladící výkon, který umožňuje snížení teploty motoru o cca 8-10°C. Nová zadní vidlice z hliníkové slitiny byla optimalizována z hlediska tuhosti a hmotnosti a díky tomu se zlepšily jízdní vlastnosti minibiku. Zároveň bylo s novou zadní vidlicí vylepšeno i uchycení zadních vzpěr, jak uvádí dostupné firemní informace.

Blata Ultima - zadní vidlice

Blata Ultima CAD

Blata UltimaBlata Ultima je k dostání ve dvou velikostech - MINI a MIDI – a ve dvou motorových variantách - 40ccm a 50ccm. Letošní modernizovaný model tak nabízí ohromnou variabilitu a navíc je tu možnost i „příplatkových výbav“ v podobě karbonových součástí, ultralehkých kol, tlumiče řízení atd… Ceny modelu začínají na dosti vysokém čísle 59.990Kč a model Blata Ultima W50, o kterém se bavíme výše (tzn. motor W50, čili vodou chlazený 1-válec o objemu 49,7ccm) začíná na cenovce 73.490Kč. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že se jedná o profesionální závodní minibike určený zkušeným jezdcům s velmi pěkným a dravým designem a vybavený tou nejlepší technikou, která je v daném segmentu minibiků používána.

Bližší informace získáte na stránkách výrobce Blata: www.blata.cz

Zadní vidliceUchycení zadních vzpěr

Průběh výkonu W50Kliková hřídel

Blata Ultima

Komentáře (5)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

sonix22: Jo bike je to opravdu peknej Akorat kapku poddimenzovanej Ram se krouti a praska. To sami plati pro to vzperu mezi kyvkou a ramem.


Ahoj, musím odporovat, jelikož Ultimu mám a závidím na ní, vážím 72kg a nově modifikovaný rám nikde nepraská. Prosím, pokud stroj nemáš, tak nesuď jeho jízdní vlastnosti.

Komentář naposledy upraven v před 3 roky od Petr Admin Petr
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

Odhadem se dá předpokládat, že při hmotnosti celku cca 55kg (20kg moto + 35kg jezdec) by z toho šlo teoreticky "vyždímat" alespoň cca 140km/h (lze dopočítat, ale to by bylo delší). Záleží také na zpřevodování a hlavně při závodech NEJDE o topspeed na rovině, nýbrž o rychlost v zatáčkách a na výjezdech... Takže potom si myslím, že se topspeed pohybuje okolo 80km/h. Ale zdůrazňuji, že jsem na tom nikdy nejel a tím pádem jsem ani neměl možnost to naměřit. Nicméně doufám, že se to někdy určitě podaří, pak dáme vědět

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

zAjimalo byme kolik to muze nejvic jet za opved predem dekuji

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Jj, pěkná - taky souhlasím. Akorát s tím rámem bych to viděl tak, že je nějak dimenzován a akorát záleží, jaká váha na něj sedne. Jestli to bude 6ti letý děcko s 28kg, tak asi dobrý, ale jetli 80kg člověk, pak bych se ani nedivil, že to praská. Ale nikdy jsem na tom nejel, tak ani nijak objektivně soudit nemohu...
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

Jo bike je to opravdu peknej Akorat kapku poddimenzovanej Ram se krouti a praska. To sami plati pro to vzperu mezi kyvkou a ramem.

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...