web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Čím drsnější, tím lepší - Triumph představuje nové enduro modely

Triumph Motorcycles oficiálně představuje nové modely TF 250-E a TF 450-E pro rok 2026, navržené a vyvinuté ve spolupráci s mistry světa v enduru, určené pro závodní trať i náročné traily, pro technický terén i pro vysoké rychlosti.

Precizně zkonstruované pohonné jednotky o objemu 250 cm3 a 450 cm3 nabízejí výkon na špičce své třídy a optimální kombinaci výjimečné ovladatelnosti při nízkých rychlostech s jistotou a stabilitou při vysokém tempu.

Modely TF 250-E a TF 450-E byly kompletně vyvinuty značkou Triumph ve spolupráci s pětinásobným mistrem světa Ivánem Cervantesem a čtyřnásobným mistrem světa v enduru Paulem Edmondsonem. Oba modely sdílejí unikátní lehký hliníkový podvozek navržený s ohledem na obratnost a pevnost. Nový páteřový rám zajišťuje vynikající ovladatelnost a stabilitu na jakémkoliv povrchu.

Nové enduro modely Triumph jsou vybaveny komponenty nejvyšší třídy a nejnovějšími offroad technologiemi, společně s ergonomickým balíčkem zaměřeným na jezdce a designem inspirovaným závody. Elegantní kapotáž, grafika v barvě Triumph Performance Yellow a integrované LED osvětlení dodávají motocyklům odvážný a agresivní vzhled, který zaujme.

Na základě vynikající reputace značky Triumph budou nové modely podporovány také špičkovým zázemím, zahrnujícím globální síť specializovaných dealerů a nonstop systém objednávek a dodávek náhradních dílů.

Vedoucí vývoje produktů Triumph Motorcycles, Steve Sargent, uvedl: „Vstupujeme na vysoce konkurenční enduro scénu s novými modely, které přinášejí nejnovější pokrok v oblasti výkonu a technologií. Se zcela novým šasi a motorovou platformou jsou modely 2026 navrženy tak, aby posunuly hranice výkonu, ovladatelnosti, komfortu a univerzálnosti pro profesionální i amatérské jezdce.“

„Ve spolupráci s týmem Paula Edmondsona jsme tyto motocykly testovali v reálných podmínkách, aby byly maximálně obratné a výkonné bez ohledu na to, zda jezdec s endurem začíná nebo závodí na nejvyšší úrovni. Taková úroveň univerzálnosti a dokonalosti v této kategorii dosud nebyla k vidění.“

Paul Edmondson sehrál klíčovou roli při vývoji a testování nové modelové řady a povede Triumph Factory Racing Enduro Team do dubnového mistrovství EnduroGP. „Enduro motocykly Triumph jsou stavěny na neomezené dobrodružství, konstruované pro perfektní ovladatelnost, s výkonnými motory a osvědčenými závodními technologiemi pro dominanci v náročném terénu, na strmých výjezdech i v nepředvídatelné krajině,“ řekl Edmondson.

„Od technických pasáží až po divokou přírodu tyto motorky nabízejí výjimečný výkon, ovladatelnost a odolnost – umožňují jezdcům posunout své hranice. Všichni jsme tvrdě pracovali na tom, aby tyto nové modely byly co nejagilnější, nejrychlejší a nejlehčí, bez kompromisů ve funkčnosti nebo ovladatelnosti.“

Vyrobeno pro výjimečné enduro výkony

Triumph vyvinul výkonné závodní motory o objemu 250 a 450 cm3, které jsou navržené tak, aby vyhrávaly.

Jednoválcový kapalinou chlazený motor TF 450-E o objemu 450 cm3 poskytuje působivý výkon a točivý moment s lineární výkonovou křivkou, která zajišťuje plynulé zrychlení v různých podmínkách – od technických výjezdů až po rychlé rovinky.

Agregát TF 450-E je navržen aby exceloval v rychlostních enduro závodech a je ideální pro zkušené jezdce hledající výkon, rychlost a univerzálnost na otevřených trailech a svazích. Díky vyššímu točivému momentu v nízkých a středních otáčkách snadno zvládá výjezdy do kopců, písečné duny i situace vyžadující méně řazení. Jeho plynulé, dobře dávkovatelné a čitelné chování motoru zajišťuje jezdci přesnou kontrolu nad trakcí zadního kola a přenosem výkonu na povrch.

Zcela nový motor Triumph o objemu 250 cm3 je nejsilnějším motorem ve své třídě. Nabízí okamžitou a dobře dávkovatelnou odezvu s cíleným charakterem, ideální pro technické pasáže, těsné výjezdy a pro jezdce, kteří hledají zábavu a dostupný výkon.

S výkonem 42,3 koní a točivým momentem 27,8 Nm, širokou výkonovou křivkou a silným spodním pásmem vyniká TF 250-E v pomalých technických pasážích a současně nabízí silný výkon až do 12 800 ot./min.

Obě pohonné jednotky byly vyvinuty s vyšší setrvačností než motokrosové motory, což zajišťuje stabilnější a lépe dávkovatelný přenos výkonu v různorodých a nepředvídatelných závodních podmínkách. To doplňuje šestistupňová závodní spojka Exedy, která umožňuje hladké řazení bez spojky a zachování setrvačnosti v technických pasážích.

Pokročilé systémy vstřikování paliva a zapalování efektivně řídí výkon, zajišťují okamžitou reakci na plyn a spolehlivý chod během náročných jízd. Speciální 44mm škrticí klapka Dellorto zahrnuje systém obtoku vzduchu pro studené starty a ručně nastavitelný volnoběh.

Titanové ventily Del West a kovaný hliníkový píst König zajišťují konzistentní výkon při dlouhodobém provozu ve vysokých otáčkách a výrazně snižují nároky na servis.

U TF 450-E jsou pístní čep a vahadla navíc opatřeny povrchovou úpravou Diamond Like Carbon (DLC), která zvyšuje odolnost a snižuje tření. Vysoce kapacitní chladič a pomocný ventilátor spolu s dvoustupňovým filtrem Twin-Air zajišťují stálé chlazení motoru a spolehlivý výkon i při dlouhých a náročných jízdách.

Systém řízení motoru Athena

Triumph a Athena spojili své rozsáhlé zkušenosti z off-road prostředí a vytvořili dokonalou synergii, jejímž výsledkem je vývoj nových softwarových nastavení s důrazem na ovladatelnost a přilnavost. Řídicí jednotka motoru modelů TF 250-E a TF 450-E obsahuje zcela nový software, který využívá společně vyvinuté mapování a nastavení kontroly trakce, speciálně přizpůsobené značkami Triumph a Athena pro zvýšení výkonu a spolehlivosti.

Dvojice map motoru upravuje výkon podle podmínek pouhým stisknutím tlačítka a umožňuje jezdcům přizpůsobit se různým závodním situacím. Jezdec navíc může mezi dvěma zcela odlišnými mapami přepínat za jízdy. Jedna je určena pro agresivní výkon, druhá pro plynulejší a lépe ovladatelný chod v technickém terénu. Další mapy lze přidat pomocí volitelného Wi-Fi modulu a aplikace Triumph MX Tune Pro.

Výfukový systém

Lehký nerezový výfukový systém modelu TF 250-E je vybaven integrovaným Helmholtzovým rezonátorem v přední části potrubí, který zlepšuje odvod spalin z válce a celkový výkon. Model TF 450-E je vybaven bočním rezonátorem v tlumiči, který je speciálně navržen pro cílené snížení hluku a vytváří hluboký, silný zvuk výfuku.

Lehký hliníkový rám

Oba modely využívají jedinečný lehký hliníkový páteřový rám Triumph s optimalizovanou hmotností, tuhostí a nízkým těžištěm. Ten zajišťuje výjimečnou obratnost, zvyšuje stabilitu ve vysokých rychlostech a přináší ostrou směrovou kontrolu a tím i důvěru jezdce. Obrábění po svařování přímo v závodě Triumph pak zpřesňuje požadované rozměry.

Pokročilý systém odpružení

Plně nastavitelné 48mm pružinové vidlice KYB a zadní tlumič s přepákováním a trojcestným nastavením jsou speciálně naladěny pro enduro výzvy, zajišťují citlivou kontrolu, vynikající přenos síly a maximální trakci v náročných podmínkách. Oproti motokrosovým modelům Triumphu mají o 10 mm menší zdvih a vylepšené nastavení, které nabízí vynikající rovnováhu mezi ovladatelností a tlumením nerovností, a zároveň minimalizuje náklony při zatáčení.

Díky jednoduchému nastavení a údržbě nabízí toto špičkové odpružení vysokou míru přizpůsobení pro hmotnost jezdce a jeho styl jízdy, či vynikající nastavitelnost pro různorodý terén – od bahnitých cest po kamenité stezky.

Geometrie kyvné vidlice navržená pro enduro zajišťuje přesnou zpětnou vazbu od předního kola, umožňuje jezdcům rychlé reakce při překonávání překážek a nabízí intuitivní ovladatelnost pro závody i dobrodružství.

Technologie zaměřené na jezdce

Aby byly nové motocykly TF 250-E a TF 450-E špičkou ve své třídě, jsou oba vybaveny působivým výběrem prémiových komponent a nejmodernějších technologií, které optimalizují výkon v jakýchkoli podmínkách.

Vše je přístupné pomocí intuitivního ovládání na řídítkách s podsvícenými tlačítky pro rychlé a snadné nastavení, zatímco digitální displej zobrazuje údaje v reálném čase, včetně teploty motoru, informace o ujeté vzdálenosti a zařazeném rychlostním stupni.

Pokročilý systém kontroly trakce monitoruje prokluz zadního kola a upravuje výkon motoru tak, aby poskytoval konzistentní přilnavost na nepředvídatelném povrchu. Optimalizovaný systém řízení startu reguluje točivý moment pro maximální trakci při rozjezdu, což pomáhá jezdcům dosahovat konzistentních a konkurenceschopných startů. Rychlořazení Triumph umožňuje plynulé řazení bez spojky mezi druhým a šestým převodovým stupněm pro nepřerušený přenos výkonu a zachování setrvačnosti v klíčových závodních úsecích.

Mezi další prémiové komponenty, které jsou součástí standardní výbavy, patří brzdový systém Galfer s předním kotoučem o průměru 260 mm a zadním 220 mm, v kombinaci s plovoucím předním dvoupístkovým třmenem Brembo (24 mm) a zadním plovoucím jednopístkovým třmenem (26 mm), spolu s brzdovou páčkou s nastavitelným rozsahem.

Oba modely jsou osazeny pneumatikami Michelin Enduro 2 s inovativním dezénem zajišťujícím lepší přilnavost a trakci, navrženými pro různorodý terén (od měkkého po tvrdý) a podmínky (od bahna po sucho). Kompletní vzhled pak dotvářejí hliníkové ráfky D.I.D DirtStar 7000 s černou eloxovanou povrchovou úpravou a lehké lité a frézovaná náboje Triumph.

Ergonomie a styl pro moderního závodníka

Modely TF 250-E a TF 450-E byly navrženy pro náročné požadavky na závodní výkon i pro dlouhé trailové jízdy a s důrazem na maximální výkon a pohodlí jezdce.

Řídítka Pro Taper ACF Carbon Core s nastavitelnými držáky umožňují jezdcům přizpůsobit si polohu podle svých preferencí a optimalizovat ergonomii mezi řídítky, sedlem a stupačkami. To pomáhá minimalizovat únavu, zlepšuje ovladatelnost v ostrých zatáčkách a snižuje namáhání při dlouhé jízdě ve stoje. Gripy ODI se vzorem half-waffle a uchycením lock-on umožňují vynikající úchop a jsou také odolné, což zajišťuje kontrolu v jakýchkoli podmínkách.

Výška sedla 955 mm je optimální pro průjezdnost terénem, ale zároveň zůstává dobře zvládnutelná i v technických pasážích. Protiskluzové sedlo Pyramid nabízí výbornou oporu a gumový povrch pro lepší optimální pozici za sucha i mokra. Ergonomický tvar a kvalitní pěnové polstrování zajišťují vysoký komfort, díky kterému je možné jezdit déle a v pohodlí. Potah sedla je vysoce odolný vůči opotřebení a ideální do náročného terénu.

Oba enduro modely jsou robustní, účelné a nekompromisně připravené na každý závod. Mají ostré linie, agresivní postoj a minimalistická kapotáž vyvinutá a vyráběná přímo značkou Triumph je lehká a odolná. Závodní grafika je vyvedena v barvách Triumph Performance Yellow. Vzhled pak dotvářejí černé a bílé hořčíkové kryty motoru, které usnadňují servisní zásahy v depu.

Palivová nádrž o objemu 8,3 litru poskytuje dlouhý dojezd pro prodloužená dobrodružství, zatímco kompaktní integrovaná LED světla zlepšují viditelnost při horších světelných podmínkách.

Závodní rodokmen

Světově uznávané inženýrské týmy Triumph přinášejí zkušenosti v oblastech precizní výroby, inovací a kvality. Tyto týmy stojí za největšími moderními úspěchy Triumphu v závodění – včetně šampionátu Moto2™, kde motory Triumph pomohly proměnit celou kategorii, a to včetně nových rekordů na tratích po celém světě.

Model TF 250-X získal několik umístění na stupních vítězů od světových závodů Supersport až po AMA Supercross. TF 250 byl také motorkou, na které Jonny Walker v únoru 2025 vybojoval celkové 2. místo v mistrovství světa SuperEnduro. S takovým týmem a s modely TF 250-E a TF 450-E na startovní čáře má Triumph ideální pozici pro zahájení svého enduro závodního programu v roce 2025.

Silniční homologace se závodním potenciálem

Nová řada enduro modelů Triumph je plně homologovaná pro silniční provoz a zároveň připravená k přestavbě na stroje určené výhradně pro závodní tratě.* Pro jezdce, kteří chtějí z modelů TF 250-E nebo TF 450-E vytěžit maximum závodního potenciálu, nabízí globální síť specializovaných Motocross & Enduro Center odborné závodní přípravy, aby jejich motorka splňovala soutěžní požadavky.

Nejnovější komentáře

Zajímavý, za mě do lesa a přírody elektromotorky určitě dávají smysl 👍
V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...