web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Dakar 2017 potvrdil svou extrémnost

Pořadatelé prestižního dálkového závodu Dakar, který se opět konal v jižní Americe, slibovali extrémní náročnost, rekordní délku a skvělý zážitek pro fanoušky motorsportu. S odstupem času je třeba uznat, že extrémní závod opravdu byl. Bohužel však pro nepřízeň počasí diváci i závodníci přišli o docela značný kus kilometrů, avšak i tak byl 39. ročník vcelku vydařeným podnikem.

České motocykly s půltuctem startujících

Jednou z největších českých nadějí byl zkušený motocyklista David Pabiška, který na této soutěži startoval již podesáté. Vybral si však smůlu snad na celý rok, když kromě trati z velké části musel bojovat i s technikou a v samotném závěru i se zdravím. Nicméně tak jako při každém ze svých deseti startů dokázal dojet do cíle a v celkovém pořadí obsadil s více než devítihodinovou ztrátou 45. místo.

File:Rally Dakar 2009 5.jpg

Zdroj: https:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8b/Rally_Dakar_2009_5.jpg

Jeho týmový kolega Rudolf Lhotský si splnil svůj sen a na druhý pokus dorazil na cílovou rampu Dakarského závodu. Dokázal se poučit ze svých loňských chyb a posunul svůj výkon nejen po stránce technické, ale i psychické. Svůj podíl na tom měla již precizní příprava cílená vyloženě na tento extrémní závod. Na počátku všeho byl speciální jídelníček a korunu všemu dala dobrá psychika. Lhotský měl štěstí i na techniku, kdy jeho stroj potřeboval jen drobné zásahy a jediný velký problém nastal během maratonské etapy. V té mu bohužel vytekly přední vidlice a následkem toho téměř dva dny jel v podstatě bez tlumičů. I tak ovšem dokázal do cíle dojet, avšak s více než 19 hodinovou ztrátou na 82. místě.

Nejúspěšnější Čech těsně za TOP 10

Vůbec nejlepšího celkového hodnocení dosáhl mezi českými motorkáři pardubický rodák Ondřej Klymčiw, který dokonale zkrotil svůj stroj Husquarna a po závěrečném přepočítání časů se s necelými dvěma a půl hodinami ztráty zastavil na 11. příčce. Do umístění v nejlepší desítce mu chybělo jen něco málo přes půl minuty, takže po dojezdu v poslední etapě byl zklamán, ovšem v celkovém hodnocení bylo jeho působení jednoznačně úspěšné. Právě u něj bylo online sázení největší výhodou. V desáté etapě jeho kurzy výrazně stouply a dokonce se podíval i do nejlepší desítky závodníků, když po šestihodinové etapě zůstal pozadu jen o slabých deset minut.

File:Rallye Dakar 2009.JPG

Zdroj: https:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7d/Rallye_Dakar_2009.JPG/800px-Rallye_Dakar_2009.JPG

Svou premiérovou účast na Dakaru zvládl zajet až do samotného cíle i jeho týmový spolujezdec Petr Vlček. Ten zůstal pozadu za elitou o více než 15 hodin a v součtu si vyjel velice dobrou 68. příčku. Na 34. místě skončil v součtu druhý nejlepší Čech na jednostopém stroji Milan Engel, kterého nejvíce potrápila desátá etapa. V té si připsal více než 2 hodiny ztráty, což byla třetina z jeho celkové ztráty a do té doby mohl pomýšlet na lepší umístění.

Náročnost trati pocítili na vlastní kůži

O tom, jak náročný letošní Dakar byl, ví své i poslední český jezdec Lukáš Kvapil. Toho již ve druhé etapě postihl pád, ve kterém si zlomil nos a poranil rameno a vynucený lékařská zákrok pro něj znamenal konec v závodním snažení.

File:Rally Dakar 2009 9-2.jpg

Zdroj: https:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Rally_Dakar_2009_9-2.jpg/800px-Rally_Dakar_2009_9-2.jpg

Letošní ročník stejně jako loňský podnik výrazně poznamenalo počasí. Vydatné deště měly za následek výrazné zkrácení několika etap, zrušení jiných a v součtu tak ubylo více než tisíc závodních kilometrů. Na pořadatele se tak snesla velká kritika a nesčetně jezdců pro příští jubilejní 40. ročník bude zvažovat, zda by při volbě současné podoby trasy k závodu vůbec chtěli nastoupit. Nechme se tedy překvapit kdo, a zejména kde, se v příštím roce na Dakaru představí.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...