web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Pozvánka na MS motokrosu v Pacově 2013

Poslední prázdninový víkend, tedy 31.8.-1.9.2013, bude hostit MS tříd MX3 a WMX známá motokrosová trať v Pacově. V prvně jmenované třídě bojuje o možný zisk titulu mistra světa Jihočech Martin Michek, ve třídě WMX se zase utkají nejlepší motokrosové závodnice planety.

Proč padla volba na premiérové pořádání závodu mistrovství světa právě na Pacov, se nelze divit. AMK Pacov v AČR patří dlouhodobě k nejlepším pořadatelům závodů MMČR v motokrosu, na trati i v samotném areálu se neustále něco buduje, takže rozhodnutí bylo jasné. Určitou generálku na závod MS učinili přičinliví pacovští pořadatelé již letos na jaře. Přípravy na vrcholný podnik letošní sezóny už probíhají více jak půl roku a tak již při republikovém klání byly k dispozici nové bezpečnostní podchody pod tratí, nové skoky v profilu dráhy, v zázemí se objevily nové moderní prostory pro jury, novináře a hosty, vzniklo pohodlné kaskádovité parkoviště závodních strojů a elektrické vedení bylo povětšinou zabudováno do země. Jediné, co se nestihlo na jaře udělat a bude mít premiéru až během závodu MS, je zcela nová pitline (depo pro mechaniky), která bude na novém místě v dolní části tratě blíže startu, odkud budou mít mechanici oproti původnímu místu větší přehled o svých svěřencích.

„V parkovišti závodních strojů jsme ještě vytvořili nové mycí boxy“, doplňuje duše pacovského motokrosu a hlavní organizátor závodu Jan Smolek, vždy obklopen početnou partou nadšenců z pořádajícího klubu. Také bych na tomto místě chtěl vyzdvihnout město Pacov, jež má více jak stoletou motocyklovou tradici a motorismus ve městě významně podporuje.

pacov-ms-2013Ve třídě MX3 uvidíme na tomto předposledním závodě seriálu souboje o titul letošního mistra světa, které svedou jeho tři hlavní protagonisté. Příznivce českého motokrosu může těšit, že jedním z aktérů bude Martin Michek, loňský vicemistr světa. V jeho prospěch bude jistě hrát výborná znalost pacovské trati a podpora domácího publika. To si uvědomuje i Martin: „Jsem Jihočech a Pacov je pro mě v podstatě domácí trať. Mám rád, když mi lidi fandí a v Pacově je vždycky perfektní divácká kulisa. Jedu tam s plným elánem a chci se poprat s Klemenem Gerčarem o světový titul. Na startu se objeví i můj týmový kolega, Francouz Florent Richier“, těší se do Pacova Martin. Jenže soupeři nespí. Úřadujícímu mistru světa, Rakušanovi Matthiasovi Walknerovi, sice nevyšla druhá jízda na předchozím závodě v Anglii, boj o obhajobu titulu však nevzdává a neponechává nic náhodě. Byl si na pacovské trati, kde zatím nikdy nestartoval, zhruba před dvěma měsíci zatrénovat a směrem k trati se vyjádřil velmi pochvalně: „Trať je v Pacově opravdu moc pěkná. Je rychlá, široká a plynulá. Z mého pohledu je to určitě trať hodná závodu Mistrovství světa. Jistě se na ní pak během závodu vytvoří více kolejí a bude tak dostatek možností na předjíždění. Myslím, že to tu budou dobré závody!“ Walkner je v průběžných výsledcích seriálu na třetím místě právě za Michkem, ale na čele šampionátu je Slovinec Klemen Gerčar, který má náskok 15 bodů. Gerčar se v Pacově objevil letos na jaře na MMČR. To se mu tehdy nijak výrazně nedařilo, v seriálu MS však naprosto koncentrovaně sbírá kvalitní výsledky a tedy i pravidelné tučné bodové příjmy. Jistou teoretickou naději v boji o letošní světový titul ve třídě MX3 má i Estonec Gert Krestinov, jehož doménou jsou však spíše pískové tratě. Mezinárodní startovní pole této třídy na domácí trati doplní ještě František Smola, Petr Bartoš a Petr Michalec, všichni tři pravidelní účastníci seriálu. Na „divokou kartu“ mj. nastoupí i mezinárodně ostřílení piloti Martin Žerava, Jiří Čepelák, Petr Smitka, Václav Kovář a další čeští reprezentanti.

Ženský motokros (WMX) představí ty opravdu nejlepší závodnice z celého světa, neboť ženy mají jen jednu kategorii. Přijede výborná Italka Chiara Fontanesi. Ta vede seriál MS před Irkou Natalií Kane a Australankou Meghan Rudledge, která z druhého konce planety sebevědomě vzkazuje: „Trať v Pacově sice neznám, ale ráda bych si na tomto podniku připsala své první vítězství v letošní sezóně“. O světové body budou bojovat i české zástupkyně. Promotér MMČR WMX Erich Pour bude mít na startu hned několik kvalitních závodnic. Nebude chybět Marika Mlýnková, která průběžně vede český šampionát a její výkonost jde během letošní sezóny hodně nahoru. Dalšími zástupkyněmi českého ženského motokrosu budou Tereza Hromková a Kristýna Řeřichová. „Obě mají rozhodně šanci sáhnout si na světové body“, odkrývá ambice svých svěřenkyň Erich Pour a pokračuje: „Největší ambice bude v Pacově mít Lucie Simonová. Ta se letos účastní seriálu WMX a například v Itálii se jí podařilo vybojovat krásné 13. místo.“

Sama Lucka vidí víkendový závod MS takto: „Pacovská trať sice nepatří k mým nejoblíbenějším, protože když se rozbije, je pak fyzicky strašně náročná. Určitě ale budu chtít dojet v TOP10!“, přeje si závodnice z Hošťky u Roudnice nad Labem, která se motokrosu věnuje již 10 let, z toho poslední dva roky na mezinárodní úrovni. Vedla i letošní seriál MMČR, ale během sezóny se zranila, jeden závod musela vynechat a o vedení tak přišla. Na závod v Pacově bude ale naštěstí už plně fit a řádně připravena.

Chybět však v Pacově bude Barbora Laňková, předloňská mistryně a několikanásobná vicemistryně ČR, která si bohužel minulou středu na tréninku ve Vranově zlomila stehenní kost.

V sobotu budou na programu tréninky a kvalifikační jízdy, v neděli se pak již bude naostro bojovat o světové body! Tento zajímavý sportovní víkend však nebude jen o motokrosu. V doprovodném programu se představí například letecký akrobat Martin Šonka, který nad areálem pacovského Propadu představí své letecké umění s letounem Edge 540. Své umění ukáže divákům také několikanásobný světový šampion v biketrialu Petr Kraus. Připraveno je i mnoho dalších atrakcí pro rodiny s dětmi. Od pátku bude otevřený kemp, který bude v těsné blízkosti motokrosového areálu.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...