web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Správný střešní nosič pro jakoukoli střechu auta

Chystáte se na nákup střešních nosičů a máte obavu z jejich montáže? Není třeba, pro téměř jakkoli řešenou střechu existuje kompatibilní typ nosiče. Ať už je střecha čistá, s klasickými nebo integrovanými podélníky, T-profilem neboli kolejnicí či fixačními body, správný nosič na ni připevníte bez větších problémů. Jak vybrat ten správný?

Kam nosiče připevnit?

Jedna z prvních otázek při výběru nosiče by měla znít: „Na co střešní nosič upevnit?“.

Při pohledu na střechu vozu si asi hned všimnete, zda se na ní nachází podélné lišty, tzv. podélníky neboli hagusy. V případě, že je odpověď kladná, nejlepší a nejjednodušší bude pořízení nosiče připevnitelného právě na ně.

Je přitom dobré rozlišit, zda se jedná o podélníky klasické, či integrované. Ty klasické mají mezi střechou mezeru, integrované jsou naopak zapuštěné, bez mezery – ve své podstatě se jedná o méně viditelné střešní lišty, které při rychlé jízdě tolik neovlivňují aerodynamiku vozu.

Pokud podélníky nemáte, nevadí, nosiče je možné připevnit i na střechu holou. Koukněte ještě, zda se na střeše nenachází kolejnice či fixační neboli kotvicí body. Ty zpravidla bývají přikryté plastovým krytím, po jeho vyloupnutí se objeví otvor pro jednoduché připevnění nosiče.

Jde to samozřejmé ale i bez hagusů či fixačních bodů – v takových případech se nosič připevní na spodní lem střechy. Jde přitom o zcela standardní řešení, které funguje úplně stejně spolehlivě jako nosiče namontované jakýmkoli jiný způsobem.

Pokud si s výběrem nejste jistí, zeptejte se prodejce. Nebo koukněte do internetových obchodů, na stránkách jako Autodoplňky-obchod.cz najdete nosiče seřazené dle jednotlivých značek aut, modelů, ročníků i typů střech.

Jaký nosič, pro jaké upevnění?

Holá střecha

U holé střechy doporučujeme kousky švédského výrobce Thule – jeho střešní nosiče jsou totiž u dosedací části příčníku potažené gumou, zabraňující tak pohybu, tření i škrábání střechy. Je jen potřeba dát si pozor na případnou nosnost nákladu, příčníky zpravidla unesou maximálně 50 kg.


Fixační nebo montážní body

Jak už bylo řečeno výše, fixační body znamenají bezproblémové a pohodlné uchycení příčníku. Nejčastěji přitom jde o zakrytý otvor se závitem, čep se zeštíhlením nebo fixační plech schovaný pod plastovou střešní lištou. Pro tento typ střechy doporučíme kompatibilní příčníky výrobců Thule a Hakr.

Integrovaný podélník aneb profilovaná lišta

Zejména pro gumou potažené dosedací plochy doporučujeme i v tomto případě nosiče Thule. Neméně spolehlivé je ale řešení Hakr používající past či oplastovaný kov.

Podélníky neboli hagusy

Klasický podélník znamená pravděpodobně nejjednodušší instalaci, díky zpravidla standardnímu tvaru řezu lze použít celou řadu různých střešních nosičů. Toto řešení je ideální také v případech, kdy plánujete převážet těžší náklady – nosnost je zpravidla omezovaná pouze deklarovanou kapacitou střechy vozu.

T-profil aneb kolejnice

Do kolejnic po celé délce střechy se nosiče jednoduše nasunou. Doporučit můžeme opět švédského výrobce Thule, kvalitní jsou také kousky Hakr. Jejich nosiče by navíc měly být kompatibilní s naprostou většinou T-profilů.

Bezpečnostní zásady a možné potíže

Pár drobností nakonec:

  • Upevnění nosičů kontrolujte před každou jízdou a kontrolu opakujte po ujetí každých 100 km (minimálně), uvolněné nosiče nevěstí nic dobrého.
  • Určitě se vždy důkladně obeznamte s manuálem a vlastnostmi konkrétních nosičů. Příčníky se liší svojí nosností, která rozhoduje o tom, jaký náklad na ně můžete naložit. Překračování nosnosti vašich střešních nosičů se důrazně nedoporučuje, jelikož může vést až k vážným dopravním nehodám.
  • Nebojte se také si jízdu s nosiči párkrát cvičně vyzkoušet, abyste se obeznámili se změnami v jízdních vlastnostech.
  • Obecně platí, že kvalitnější příčníky mívají i více aerodynamický tvar a jízdu příliš neovlivňují.

Praktičtí pomocníci

Výběru správných střešních nosičů a jejich montáže se není třeba bát, stačí jen vědět, které příčníky jsou vhodné pro váš vůz. Samotná instalace by neměla zabrat déle než 20 minut.

Pokud si opravdu nejste jistí svými montážními schopnostmi, můžete si nosiče samozřejmě nechat připevnit prodejcem či výrobcem. Montáž pravděpodobně nebude stát více než pár stovek korun.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...