Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Motorové oleje: typy a aplikace

Motorový olej je technická kapalina, která se používá v systému mazání motorů aut. Hlavním účelem je zde redukce tření mezi pohyblivými kovovými díly, jejich čistění a ochrana před korozí. Kromě olejové báze obsahují tyto produkty i aditiva, jako například detergenty, dispersanty, látky zlepšující viskozitu, inhibitory koroze a oxidace. Podle stupně viskozity, která se ukáže při různých teplotách, rozlišujeme několik typů motorových olejů: klasifikace podle SAE (Society of Automotive Engineers), podle API (American Petroleum Institute) a podle ACEA (European Automobile Manufacturers Association).

Podle prvního typu jsou všechny motorové oleje děleny na letní, celoroční a zimní. SAE klasifikace pracuje podle systému číselných kódů. Například, motorový olej může mít označení SAE 10W40, kde W označuje zimu, číslo před písmenem označuje proudění oleje při teplotě -17.8 °C (čím je toto číslo nižší, tím bude olej při nízké teplotě méně hustý), a číslo po písmenu W ukazuje, jak rychle olej zřídne při vysoké teplotě.

Motorový olej 10W40 je tedy doporučený pro teplotní rozmezí -25 – +40 °C. API klasifikace popisuje standard pro minimální výkon oleje, kde označení SJ, SL, SM a SN, CK-4 a FA-4 označují nejnovější provozní kategorie. Podle této klasifikace je skupina olejů S vhodná pro benzínové motory, C a F pro dieselové motory. ACEA klasifikace rozlišuje 3 skupiny motorových olejů:

  • A/B – pro benzínové a dieselové motory;
  • C – pro motory s katalyzátorem nebo filtrem pevných částic;
  • E – pro těžké a výkonné dieselové motory.

Motorové oleje se také liší složením. Dělí se především na minerální, syntetické (plně syntetické) a polo-syntetické oleje. Jejich základ je buď v rafinované surové ropě nebo v polymerních sloučeninách. Syntetické oleje se vyrábějí při pozorně řízených procesech, aby splňovali specifické vlastnosti, poskytli lepší mazání, vylepšili schopnost čistění, zvýšili stabilitu a potenciál pro zvýšení úspory paliva.

Jakýkoliv druh motorového oleje lze nalézt na www.euautodily.cz

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

To je dobrá zpráva! Je ale otázka jestli se to vůbec pojede? ...
To je neuvěřitelný, on opravdu pojede na Repsolu asi až do důchodu ...
motofan5 napsal komentář k Jorge Lorenzo ukončuje závodní kariéru..
Věčná škoda, doufal jsem že na Repsol Hondě ještě něco ukáže ...
Petr napsal komentář k Pravda o doméně motosvet.cz?
Dobrý den pane Hájek, pár věcí bych uvedl na pravou míru: Co se týče právního řádu, tak...