web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Bezpečnou jízdu zajistí prověrka vaší motorky

Důvodů k důkladné předsezónní prověrce motocyklu se najde hned několik. Bezpečná jízda, při které nejsou ohroženy životy účastníků provozu a nedojde k žádným defektům. Požitek z jízdy, kterou především dělá dobře vyladěná a nastavená mašina. Na co byste se určitě měli zaměřit u svého miláčka před i během probíhající sezóny?

Motor

K bezproblémovému chodu motoru je nezbytné na konci každé zimy vyměnit olej a olejový filtr. Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli není zanesený vzduchový filtr. V neposlední řadě se podívejte, zda není nutné vyměnit svíčky, případně kabely ke svíčkám.

 

Motor SV 650Motor ZRX 1200

Akumulátor

Baterie odstavené motorky by přes zimu měla být uložená v teple, na čistém místě. Dost možná si tak ušetříte nepříjemné překvapení a nutnost pořídit baterii novou. Před sezónou pak stačí jen očistit kontakty, zkontrolovat hladinu elektrolytu a případně baterii dobít. Následně už jen nainstalujte akumulátor zpět na stroj.

Brzdy

Brzdové destičky SV 650Správně zkontrolované brzdy mohou být rozhodujícím prvkem motorky ve chvílích, kdy jde doslova o život. Kontrola na začátku sezóny by proto měla být opravdu důkladná.

Pokud má váš motocykl bubnové brzdy, věnujte pozornost povrchu bubnu a tloušťce obložení, které by mělo splňovat použitelný rozsah uvedený na bubnu. U kotoučových hydraulických brzd zkontrolujte brzdové destičky. Obložení musí být minimálně 1 mm, v opačném případě je nutné destičky vyměnit. Prověřte také hladinu brzdové kapaliny. Kapalina by zároveň měla být pravidelně měněná, proto ji případně vyměňte právě na konci zimy.

Řetěz

Řetěz ZRX 1200Prověrka před první jarní vyjížďkou je také ideální příležitostí k očistění a namazaní řetězu vašeho stroje. Používejte speciální přípravky k tomu určené. Zkontrolujte také průvěs řetězu – doporučené napnutí najdete v manuálu konkrétního motocyklu.

Pneumatiky

Půl úspěchu pro bezpečné obutí motocyklu je správné zazimování moto pneu přes zimu. Měly by být dostatečně natlakované a vůbec nejlepší je, pokud se nedotýkají země. V opačném případě je důležité je alespoň jednou za čas protočit.

Na konci zimy u pneumatik zkontrolujte tlak, který by měl odpovídat údajům uvedeným v uživatelské příručce stroje či napsaným na bočnici. V případě nedostatečného tlaku pneumatiky dohustěte.

Proveďte také alespoň základní vizuální kontrolu, jestli někde nejsou viditelné drobné prasklinky. Důkladný předsezónní test moto pneu může odhalit závady, které by později mohly být příčinou zásadních obtíží.

Nejnovější komentáře

V Mostě to letos rozjeli ve velkém, paráda ...
Marco33 napsal komentář k Jakub Kornfeil se vrací!
Paráda, tak alespoň něco. Jen je škoda, že to asi nikde v televizi neuvidíme.. Nebo se pletu?...
Ranger61 napsal komentář k Nový provizorní kalendář MotoGP 2020
Sice dobrá zpráva, ale stejně bude Brno bez fanoušků a i bez novinářů jen u televize. Velice s podiv...
Dobrá zpráva, Jackovi fandím už moc dlouho a myslím, že si to zaslouží Snad nebude zbrklej a nebud...