web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

Milan Vláčil: modrý sešit - rok 1989

Těžký byl pro Milana začátek závodění mezi nejlepšími českým a slovenskými jezdci té doby v rámci federálního mistrovství. Prasklá ojnice v Brně potom znamenala předčasný konec sezóny. Pozitivem byl alespoň stříbrný věnec ze závodu v Tachlovicích.

 

 autor s M. VláčilemV roce 1984 začal ve sdruženém krajském přeboru silničních motocyklů třídy 250 ccm závodit můj spolužák Milan Vláčil a v průběhu několika let se mu podařilo postoupit až do federálního mistrovství republiky. Autentické zážitky z těchto závodů jsme průběžně zapisovali do tzv. modrého sešitu, který se s odstupem času stal zajímavým svědectvím zachycujícím atmosféru a ducha tehdejší doby. Doplněn o dobové fotografie a dokumenty je modrý sešit nyní poprvé zveřejněn. Předem prosím čtenáře o shovívavost – nikdy jsem nepředpokládal publikaci těchto záznamů, text je původní a není nijak dodatečně upravený...

S E Z O N A   1 9 8 9

M - ČSSR 500:  start. č. 27,  YAMAHA TZ 350

P - ČSR 250: start. č. 32, YAMAHA TZ 250

PROGRAM :
  8.5.    MĚSTEC - 500 + 250
  9.5.    BRNO - VOLNÝ
17.6.    TACHLOVICE - VOLNÝ
16.7.    BRNO - 500 + 250
23.7.    JINDŘICHŮV HRADEC - 500 + 250 (zrušen)
13.8.    BANSKÁ BYSTRICA - 500
20.8.    PIEŠŤANY - 500
  2.9.    MOST - 250 (?)
17.9.    OPAVA - 250
24.9.    HRANICE - 250
1.10.    PREŠOV - 500

Z programu je zřejmé, jak bohatá sezóna nás čeká v roce 1989. Teď jen záleží na tom, aby Milana „zelení“ pouštěli na víkendy domů a bylo dost peněz.

MĚSTEC KRÁLOVÉ 7. – 8.5. 1989

V tradičním termínu se letos konal první mistrovský závod našich kubatur – M ČSSR 500 + P ČSR 250 a navíc M ČSSR 125, 250, POHÁR a P ČSR 125. Program na 2 dny skutečně nabitý a to ještě většina jezdců (včetně nás) se 9.5. přesouvala na autodrom do Brna k dalším závodům. Bohužel se nám nepodařilo včas sehnat válce 250ccm (m.j. finanční potíže) a Milan se tedy soustředil pouze na třídu půllitrů. Tréninky v poklidu neprobíhaly. Problémy s natočením motocyklu (přes zimu někteří z nás trochu přibrali a byly potíže při roztlačení) vyřadily Milana prakticky z 1. tréninkové jízdy a na druhou začalo pršet. To znamená automaticky zasekávání šoupátek v karburátorech a jízdu pod psa. Výsledkem byl až 18. čas 1:35,98 z 21 účastníků. V tréninku se vyznamenal Petr Chvátal 5. časem 1:18,80 a se startem z 1. řady byl nadmíru spokojen. Před odpoledním závodem se konal ještě krátký seznamovací trénink v dopoledních hodinách. To byla příležitost konečně si osahat trať na suchu a v klidných podmínkách. Po roztlačení, kdy jsme byli opět blízko infarktu, Milan vyjel. Konec tréninku byl neradostný – zaseknutá šoupata v poloze plný plyn v jedné z nejrychlejších pasážích tratě (před benzínovou pumpou) znamenala pád a jízdu cca 150 metrů hezky po zádech vedle motorky. Milanovi se naštěstí nic nestalo (až na odřeniny), horší pohled byl na motocykl. Celá pravá strana kompletně zbroušená včetně řídítek, páček a vodní pumpy. Na příště je potřeba podložit pumpu pod kapotáží, protože další jízda po pravém boku bude znamenat úplné prodření pumpy. Team mechaniků v čele s Milanem odvedl perfektní práci a na závod bylo všechno O.K. Samotný průběh odpoledního závodu nebyl ale pro nás příliš zajímavý – Milan platil nováčkovskou daň a po dopolední havárii nebyl ještě ve své kůži. Nakonec z toho bylo 15. místo.

K ostatním kubaturám stručně:
P ČSR 250 ml. Staša, Martin měl problémy s motocyklem
P ČSR 125 Vašat, nováček Zářecký jel výborně, ale 2x havaroval a nedokončil
M ČSSR 125 - Polák, Majoroš na zemi z 1. místa v zatáčce u kasáren
M ČSSR 250 – Nagy, Majoroš, Troliga, Pertlíček – naši dojeli v rozestupu cca 1 metru.

startovka M ČSSR 500programmapa DymokuryBrno - program

Jednoduchý tvar závodní trati na trojúhelníku u Dymokur; start i depo bylo u rybníka v horní části obrázku.

*******************************

BRNO 9.5. 1989

Brno - startovka

Barevný konvoj různých Avií, Žuků, Mikrobusů a přívěsů se po skončení závodů v Městci přesouval do Brna, kde se na autodromu konal závod P ČSR 125, 350, SKP AB 125, SKP C 125+175, 350, KLASIK a VOLNÁ TŘÍDA 500. Ta byla naším cílem, zatímco Martin ladil motocykl na 1. mistrák P ČSR 350. Tréninky probíhaly v klidné, slunečné pohodě. Chybí nám bohužel časové srovnání (pořadatelé vyvěsili pouze pořadí na start. roštu bez docílených časů), ale fakt, že v jedné řadě s Milanem stál Petr Chvátal i Vašík, hovoří mnohé. Abych nezapomněl, Martin se v tréninku „vyznamenal“ nájezdem do Bedřicha, který šel na záda a do pole. Kdyby nejel Bedřich tak pomalu, tak by se mu to nestalo! K samotnému závodu, který bohužel netrval pro Milana dlouho. Když po výborném startu sklápěl motocykl do první zatáčky, přiřítil se zprava Petr Chvátal (nedobržděno), obtiskl svoji přední gumu na zadní krovku Milanovy Yamahy a nemilosrdně ho poslal mimo trať. Měla to být výstraha nováčkovi, že ve federálu to nebude mít snadné?? I když se Petr po závodě moc omlouval, Milan byl pochopitelně nešťastný, neboť po pádu do štěrku se napadanými kameny zcela zablokovalo přední kolo. Kameny byly i v karburátoru! Tak skončily tři dny plné závodů, které nám bohužel příliš radosti nepřinesly. Za zmínku ještě stojí 1. místo Martina v P ČSR 350.

 *******************************

TACHLOVICE 17.6. 1989

Na klasické přírodní trati v Tachlovicích se jezdí pravidelně závody veteránů, které jsou pro zpestření doplněny závodem volné třídy. Typický pouťák, ale protože Tachlovice jsou kousek za Prahou, náš team + Martin jsme byli při tom. Několik slov o trati. Něco podobného se již u nás nevidí. Už při jízdě autem hrozí zničení tlumičů na výmolech a dírách v asfaltu. Po startu trať klesá k pravé zatáčce, kde se napojuje na silnici asi 4m širokou, která jezdceTachlovice - startovní listina přivede po otevřených, rychlých zatáčkách k první specialitě - napojení na hlavní trasu Praha – Tachlovice je spojeno s překonáním schodu cca 15cm mezi úrovněmi obou silnic. Pak následuje velmi pěkný rychlý úsek s poměrně dobrým povrchem a zatáčkami pravá-levá-pravá-levá. Nevýhodou jsou vrostlé jabloně na vnější straně – tady se spadnout nedoporučuje! Další zatáčka je za roh budovy JZD (zde Milan a dalších 5 jezdců spadlo v roce 1987), diváci stojí na krajnici jak ve vnitřním, tak i vnějším okraji trati. Kdyby natáhli ruku, můžou si na jezdce sáhnout v plné jízdě. Po průjezdu čeká sjezd tmavým stromořadím kolem hřbitova k pravoúhlé zatáčce do cíle. Jezdci si musí dávat pozor na brzdy – dům, který stojí proti trati, je obložen pouze starými pneumatikami a matracemi. Pak už trať stoupá k cíli, kde čeká zlatý hřeb trati – skok přes horizont v zatáčce mezi domy. Tady jezdci na rychlých motocyklech létvýsledky tréninku volná třída do 500 ccm - Tachlovice 1989ali několik metrů vzduchem jako na klasické Tourist Trophy na ostrově Man! V horším případě se jezdcům zvedlo do výše přední kolo a motocykl jel několik desítek metrů po zadním kole. Zvládnout takto rozhozený stroj v zatáčce dalo dost práce všem rychlým jezdcům volné třídy. Byli to především Javůrek, Sedláček, Milan, Martin a Foltán. Ze závodu se vyřadil už v tréninku Jirka Novotný havárií v zatáčce kolem JZD. V tréninku měl Milan 5. čas 2:03,21 s minimální ztrátou na nejrychlejšího Javůrka a náskokem víc než 10 s. na dalšího Ivana Placáka. Tomu odpovídal i závod. Po startu se utrhla pětice Javůrek, Sedláček, Milan, Martin a Foltán a předváděla nádherný sport. Několikrát si vyměnili pořadí a zvlášť Martin jel velmi dravě a útočil na obě RDéčka. Milanovi při zvlášť rychlém průjezdu vylétlo přední kolo a po dopadu se celý motocykl rozkmital, naštěstí to Milan zvládnul. V depu jsme se již sázeli, kdo první z uvedené pětice spadne. Rozhodly poslední 2 kola, nejprve byl Martin dlouhý na brzdách a potom spadnul Sedláček. Do cíle přijel 1. Javůrek a za ním téměř současně Milan s Martinem. Až časoměřiči určili pořadí 2. Milan, 3. Martin, ale rozhodovaly skutečně setiny. Takže po téměř roce opět věnec a velmi pěkný úspěch. Teď již půjde o to zopakovat podobný výkon při mistrovském závodě.

 *******************************

program Tachlovice 1989Brno 89Brno - Martin Markalous - Jawa 2Brno - Ivan Placák ..

BRNO 15. - 16.7. 1989

Víkend uprostřed července 1989 na brněnském autodromu zůstane pro Milana zapsán jako jeden z nejhorších v dosavadní sportovní činnosti. V posledním kole 2. tréninku praskla ojnice v motoru a následky byly zoufalé. Zničené válce a hlavně díra do bloku motoru, kterou bylo vidět až do převodovky. Znamenalo to konec nejenom účasti v tomto závodě, ale vyřazení ze závodů až do konce sezóny 1989 a samozřejmě citelný finanční šok.

Brno 1989Brno 1989Brno - v depu..

Brno 1989Brno 1989celkové výsledky 1989 - převzato z knihy J.Franeka: Mistrovství Československa silničních motocyklů 1954-1992

Momentky z brněnského depa – od pohody k celkové beznaději…

         pokračování příště...  

Článek byl naposledy upraven: 17.03.2022

Nejnovější komentáře

Jaroslav Knop napsal komentář k Olomouc
Dobrý den , prosím , zda někomu neříká něco jméno Ferdinand Vodička z Přerova a Alois Nečas z Olomou...
kawas napsal komentář k Morašice
Víme, ale přesto děkujeme.. 👍
Havran napsal komentář k Morašice
Náhodou jsem narazil, nevím, jestli víte...Text k odkazu...
Zdravím. Ano, Karel Pomikálek z Liberce na Jawě 250 - nahlížím do programu závodu v roce 1956. Pokud...