Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Znojmo 1963 ve fotografii

  • Kategorie: Fotky
  • 03.02.2013
  • Aktualizováno: 19.02.2020

Atmosféru závodu mistrovství Československa silničních motocyklů na okruhu u Přímětic v roce 1963 zachytil svým fotoaparátem Kodak Retina pan Antonín Bláha. Unikátní záběry z prostoru depa a startu vystihují obraz tehdejší doby i jejich hlavních aktérů..

Antonín Bláha: bydlel jsem od roku 1957 v Jevišovicích (cca 15 km severně od Znojma). Jevišovice v té době často navštěvoval motocyklový závodník pan Malina. Bydlel tam jeho spolupracovník, konstruktér z ČZ Strakonice pan Květoslav Černý, který se mimo jiné podílel na konstrukci motoru ČZ 125. Bohužel, oba dva jsou již na jiném světě. Jak skončil pan Malina jistě víte (zabil se na motorce při cestě do práce a pan Černý zemřel asi před 5 roky). Jejich domek č. 83. byl často navštěvován jejich spolupracovníky z ČZ Strakonice, kde tehdy pracovala i jeho žena Milena. Sám jsem k nim velmi často chodil a hltavě poslouchal jejich barvité vyprávění o "jejich" ČZ. Naposled zde pamatuji návštěvu pana Falty. Tehdejší okruh, který procházel Přiměticemi měl start na kopečku u dnes Nové nemocnice..

Pan Malina má na jedné z fotografií na kapotě své Simcy (která se velmi vymykala mezi auty ostatních účastníků, Spartaky, Pobědy atd.) dva věnce. Já sám ještě pamatuji motocyklový okruh, který se jezdil přímo ve městě. Osobně jsem se znal se znojemskými závodníky Oldřichem Brtníkem a Františkem Vlčkem. Později i jeho bratrem Milanem, se kterým jsme byli spolužáci.

Na fotografiích jsou vidět známé tváře tehdejších našich nejlepších jezdců: Stanislav Malina, František Srna, Gustav Havel, František Mrázek, Karel Bojer, Jaroslav Žípek, Václav Parus, Antonín Pražák, Josef Křížek a další.

Zbývá dodat, že při neúčasti F. Šťastného v jednotlivých závodech zvítězili - ve třídě 125 a 250 ccm S. Malina, 175: F. Kročka, 350: G. Havel...

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 19.02.2020

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

ducatis55 napsal komentář k Závody motocyklů 1961
Nádhera Moc děkuji za úžasné čtení a přehled výsledků, rád vzpomínám na minulé časy (tedy jen co se...
kawas napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Ano, Dymokury se v tomto termínu jedou..
Věra Kostrounová napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Dobrý den, prosím o informaci zda závod silničních motorek 5.9.-6.9.2020 v Dymokurech se pojede nebo...
Orlando6 napsal komentář k Nepomucký trojúhelník 2020 - fotogalerie..
Mooc hezká fotogalerie a moc hezký závody ...