Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Znojmo 1963 ve fotografii

  • Kategorie: Historie
  • 03.02.2013
  • Aktualizováno: 12.02.2013

Atmosféru závodu mistrovství Československa silničních motocyklů na okruhu u Přímětic v roce 1963 zachytil svým fotoaparátem Kodak Retina pan Antonín Bláha. Unikátní záběry z prostoru depa a startu vystihují obraz tehdejší doby i jejich hlavních aktérů..

Antonín Bláha: bydlel jsem od roku 1957 v Jevišovicích (cca 15 km severně od Znojma). Jevišovice v té době často navštěvoval motocyklový závodník pan Malina. Bydlel tam jeho spolupracovník, konstruktér z ČZ Strakonice pan Květoslav Černý, který se mimo jiné podílel na konstrukci motoru ČZ 125. Bohužel, oba dva jsou již na jiném světě. Jak skončil pan Malina jistě víte (zabil se na motorce při cestě do práce a pan Černý zemřel asi před 5 roky). Jejich domek č. 83. byl často navštěvován jejich spolupracovníky z ČZ Strakonice, kde tehdy pracovala i jeho žena Milena. Sám jsem k nim velmi často chodil a hltavě poslouchal jejich barvité vyprávění o "jejich" ČZ. Naposled zde pamatuji návštěvu pana Falty. Tehdejší okruh, který procházel Přiměticemi měl start na kopečku u dnes Nové nemocnice..

Pan Malina má na jedné z fotografií na kapotě své Simcy (která se velmi vymykala mezi auty ostatních účastníků, Spartaky, Pobědy atd.) dva věnce. Já sám ještě pamatuji motocyklový okruh, který se jezdil přímo ve městě. Osobně jsem se znal se znojemskými závodníky Oldřichem Brtníkem a Františkem Vlčkem. Později i jeho bratrem Milanem, se kterým jsme byli spolužáci.

Na fotografiích jsou vidět známé tváře tehdejších našich nejlepších jezdců: Stanislav Malina, František Srna, Gustav Havel, František Mrázek, Karel Bojer, Jaroslav Žípek, Václav Parus, Antonín Pražák, Josef Křížek a další.

Zbývá dodat, že při neúčasti F. Šťastného v jednotlivých závodech zvítězili - ve třídě 125 a 250 ccm S. Malina, 175: F. Kročka, 350: G. Havel...

Článek byl naposledy upraven: 12.02.2013

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Kateřina Morchová napsal komentář k Jan Novotný - vzpomínka na závodníka
Děkuji za tuto pěknou vzpomínku. S Honzou Novotným jsem prožila své dětství, kdy byl ženat...
Michal napsal komentář k Most
Parádní článek. díky! V posl. čísle magazínu Automobil vyšel článek o mostecké Interseri...
tomini napsal komentář k 1979
Pěkně udělaný přehled silničních závodů, zatím v létech 1975 až 79 dle dostupných mater...
Vladik58 napsal komentář k Divišov 1955
Parádní fotky, ta nostalgie!