Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Banská Bystrica

Kapitoly článku

Historie motocyklových závodů v Banské Bystrici  je poměrně dlouhá: do roku 1970 se jezdilo na několika variantách městských okruhů, v sedmdesátých až osmdesátých letech na známé dálniční trati u Badína a nakonec v devadesátých letech na letišti ve Sliači ještě za asistence sovětských okupačních vojsk...

Banská Bystrica

Středoslovenská metropole symbolizuje srdce Slovenského Národního Povstání, které bylo naší generaci servírované na každém kroku. Nic proti tomu, ale kdybychom dělali anketu mezi současnými teenagry co o tom ví, možná by mnozí koktali. A když by jsme v anketě pokračovali otázkou, čím je spojený motocyklový sport s tímto městem, nevím, jestli by byl výsledek lepší. Napříč tomu málokteré město se může pochlubit tak bohatou a rozsáhlou historií v pořádání rychlostních závodů jako Banská Bystrica. Třeba podotknout, že spíš výjimečně najdeme město, kde závody přežily od doby rozmachu komunismu až po novodobý

Moravitz #6, Dubóczy #5, BB 1958Banská Bystrica 1958BB, zleva: L.Duboczy, A.Tomiška, R.Rozum..Banská Bystrica 1969 - program

„kapitalizmus“ těsně před rozpadem ČSFR. První etapa závodů byla situovaná do městské části Bánské Bystrice a její počátek byl přesně na MDD 1.6.1952. Možná s nějakými přestávkami tu diváci viděli závody až do roku 1970, když poslední tři ročníky byly zařazené buď jako kvalifikace nebo samotné Mistrovství Slovenska. Nerad, ale musím tuto etapu vzpomenout jen hrubě informativně, neboť přesných podkladů  je k dispozici minimum. Takže když napíšu, že to bylo období vlády závodníků jako Smatlánek, Kročka, Dubóczy, Srna, Deliman nebo Moravitz snad bude historii učiněno zadost. Mistrovská éra 1967 - 1970 se konala ještě stále v městské části sídliště, jak byly závody neoficiálně nazvány (závody sídlištěm). Tehdy se už objevovali mezi vítězi i Baláž, Solnica, Horváth nebo Petrinec.

BB - mapa okruhu 1969Banská Bystrica - mapyBanská Bystrica 1958, 1966, 1967

Cena SNP, Badín

 Název „Cena SNP“ odstartoval v roce 1976 druhou etapu, kterou se úplně změnila tvář závodů v Banské Bystrici. Vlastně to už nemůžeme přímo spojovat s BB, neboť pořadatelé Dušan Ivanič a Tibor Múdry přesunuli dějiště  trochu jižněji, na dálnici u vesnice Badín. Historicky první vavříny si z těchto celostátních závodů na zdánlivě jednoduché trati odnesli dvakrát Z. Havrda, B. Staša a P. Baláž. Proč zdánlivě jednoduchý okruh? Aspoň podle vyjádření závodníků. Divácky přehledný, dvě otočky a nahoru - dolu po dálnici s dvěmi bočními šikanami, napříč tomu - výškový rozdíl, mírné zatočení a dlouhé rovinky požadovali trefit se do převodů.

BB - MEZ 250 ccmBB - 80 ccm na startuBB - #32 Dekánek, 500ccm

BB - start 125 ccm..BB - 125 ccmBB- Dekánek a Zeller..

V letech 1976 až 1989 byla Cena SNP trvale významnou součástí kalendáře závodů na Slovensku. Ať už se jednalo o M-SR, později o M-ČSSR, závody PMP, dominantní zůstali volné mezinárodní závody s velmi dobrou zahraniční konkurencí. Mimo celé naší špičky jsme tu viděli dokonce i mimoevropské závodníky, ať už Kubánce nebo exotického Honkongčana Kwonk-King-Wonga, velké vítězství tu dosáhli Drapál, Nikolov, Kehrer, Gaechter, Raggringer nebo další. Triumfovali tu i Staša, Baláž, Troliga, Majoroš, Dekánek, Havrda, Mitošinka či Klimek. 3.600 metrů dlouhý dálniční okruh se zde jel naposledy v roce 1989.

BB - Peter Baláž, Yamaha 250..Badín - mapa okruhu..Badín..

Cena SNP, letiště Sliač

Třetí etapou bylo přestěhování ještě o pár kilometrů dál, mimo dálnici, tentokrát na letiště ve Sliači, kde jsme zaznamenali v letSliaš 1992, MR 125ccm - pád J. Huleše, foto J. Franekech 1990-1992 za asistence ducha bývalé sovětské okupace tři ročníky Ceny SNP v rámci mezinárodních mistrovství ČSFR a M-SR. Zabezpečení závodnického „servisu“ tu bylo minimální, trať betonová a hrbolatá. Samotný okruh byl vytyčen starými pneumatikami a balíky slámy, ale trať byla bezpečná. Konkurence se sešla vždy dobrá, takže vše téměř v pohodě. Z našich tu dosáhli na věnce Majoroš, Kacko, Dekánek, Troliga, Žižka i Puškár. Plán okruhu zveřejněný nebyl, předsi jenom utajení „sovětské“ državy bylo přednější, dokonce nebyla známa ani délka okruhu (údajně 2 700 m). Diváci si pamatují souboje Majoroše s Kackem, první roky se honili s Bohoušem Stašou ml., potom s Hulešem, ale na Imriška doma nedohlédli. XVII. Cenou SNP byla ukončená éra závodů v Banské Bystrici a okolí. Dušan Ivanič, jako hlavní duchovní těchto závodů vyexportoval název do pokračování na letišti v Boľkovcích, dokonce zachoval i počítání ročníků, ale tyto závody už neměly zdaleka takový ohlas, jako stará dobrá klasika na dálnici u Badína.

Sliač 1991, MR 250 ccm, #1 Morávek, #45 Kaduk, #7 Vašík, #2 Troliga, #15 Frodl, foto J. FraneksliacBB - okruhy...

 

  • Zdroje

    Překlad, doplnění a úprava textu článku: autor. Čerpáno z knihy ing. Rudolfa Mladého: Preteky na Slovensku 1948 - 2009 vydané v roce 2010. Spolupracoval: ing. Rudolf Mladý. Mapy zpracoval: Dávid Griač. Foto a dobové materiály ze svých archivů s díky poskytli: ing. R. Mladý, J. Franek, A. Tomiška a další. Programy: K. Šoukal

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 10.03.2019
Trieda SNP 30, 974 01, Slovensko

Komentáře (5)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
3.snímek z jízdy Dekánek-Zeller : to není Zeller, ale Dietmar Marehard z Rakouska. Má to i na zádech.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
OK, doplněno
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Prosím opravte text fotografie zo štartu 500 ccm: Banska Bystrica #63 Gerhard Voght, #80 Harry Heutmekers, #68 Peter Amann, #61 Wolfgang Von Muralt, #56 János Drapál. Myslím, že S. Minich v BB nikdy neštartoval a v 500 určite. So 61 jazdil výborný Švajčiar Von Muralt.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Ďakujem za taký článok, spomínam na otca a svet okolo pretekov,motoriek krásne časy. Ďakujem
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
ahoj, oprav pod fotkou "Moravitz..Dubóczy...
díky, rudo
K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...