Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Ústí nad Labem

Kapitoly článku

V Ústí nad Labem se do roku 1982 odjelo celkem 21 ročníků silničních závodů motocyklů na několika variantách městských okruhů, včetně závodu do vrchu. Později, když se už nenašla vhodná silnice, pořadatelé z AMK Česká brána své závody přesunuly na nedaleký autodrom do Mostu..

Ústecký motocyklový okruh

První série rychlostních motocyklových závodů se v Ústí nad Labem jezdila v letech 1947 - 1952. Okruhy s různou délkou procházely samotným centrem - městskou částí Klíše a vedly až do sídliště Hornická – Stará. V dalších letech byly závody pořádány nepravidelně a jejich poloha se nepatrně měnila.

Un/L - dobová mapa okruhu 1951 - 52: délka 5500 metrůÚstí nad Labem - okruh 1951 - 52Ún/L - současná mapa - okruh 1951 - 52

Chlumec

Výstavba města a s tím spojená rozsáhlá rekonstrukce vozovek, vedla pořadatele ústeckých okruhů v dalších letech k hledání náhradní trati. Tu našli asi 6 kilometrů za hranicí Ústí nad Labem, v obci Chlumec u Chabařovic, kde byl dán do provozu nový silniční obchvat obce. Spojením staré a nové silnice tehdy vznikl cca 3 km dlouhý okruh ve tvaru osmičky. Zajímavá trať byla jezdecky velmi dobře hodnocena, avšak pro velkou vzdálenost od města se nikdy nestala tratí ústečáků. Zejména pro klesající návštěvnost diváků posléze pořadatelé tuto trať opouští..

Chlumec - plánek okruhu 1963..okruh v Chlumci...Chlumec - celková poloha

Po další nastalé pauze, vracejí pořadatelé v roce 1970 motocyklové závody zpět do ulic města Ústí nad Labem. 13. ročník navázal na tradici ústeckých okruhů a v jeho nové podobě se odjely další dva ročníky. Zájem přihlížejících diváků byl velký..

Ústecký okruh

Okruh dlouhý 3,6 kilometru vedl svou spodní částí téměř centrem města, dál po jeho okraji. Na svou délku měl poměrně nezvykle velké převýšení. Start byl u Domu Kultury v ulici Velká hradební. Táhlé stoupání ulicí Důlce zakončené

Ústí nad Labem - 1971Ústí nad Labem Ústí nad Labem 1970 - sjezd do centra Bratislavskou ulicí..

Ústí nad L. 1970 - minutu po startu 125 ccm odstartovala třída 50ccm: #19 M. Sedlák, #26 M. Stripačuk, #9 I. MichálekÚstí nad Labem 1971 - diváci lemují trať, #9 I. Michálek... ÚnL 1970 - vložený závod 50ccm: #9 I. Michálek..

serpentinami bylo mimo zástavbu. Nejvyšší, přímý úsek trati vedl úzkými ulicemi Hoření, Veleslavínova a Na vyhlídce k dalším serpentýnám. Jejími zatáčkami silnice klesala zpět dolů do města po ulici Rooseveltova až k dnešnímu kruhovému objezdu. Následoval rychlý úsek ulicí Winstona Churchilla a Bratislavskou ke startu. Okruh byl jezdecky náročný nejen svým výškovým profilem, ale i svým povrchem. Převládala žulová kostka, občas vyspravená asfaltovou zálivkou – což nebyla v dešti zrovna ideální kombinace.. Ani všude přítomné obrubníky, sloupy pouličního osvětlení a betonové tarasy na vnějšku zatáček, spolu se svodidly nebyly ty nejlepší únikové zóny a tak po dvou letech se v roce 1972 závody stěhují z centra nad město, na Severní terasu.

Ústí nad Labem 1971 - převládal dlážděný povrch. Třída 125 ccm: #9 I. Michálek..Ústí nad Labem 1971, B.Lidmanský - Jawa JuniorÚstí nad Labem 1970 - sjezd na cílovou rovinku - roh Bratislavské a Velké HradebníÚstí nad Labem 1971 - serpentýny měly dlážděný povrch...Ústí nad Labem 1971: stav silnice nebyl ideální, Víťa Vyhnálek-Jawa 250..Ústí nad Labem 1971: Vítězslav Vyhnálek #58 naposledy na staré trati..Ústí nad Labem 1971: stroj V. Vyhnálka ČZ 125 přezdívaný Lukša (od J. Šafránka) končí účast v závodě...Ústí nad Labem 1971 - Karel Pokorný na Jawě 90 si ve svém prvním závodě dojel pro 5. místo..

Ún/L - mapa 1970 - 71mapa Ústi nad LabemÚn/L mapa celkový pohled

Ústí nad Labem: "Ústecká fajfka"

Poprvé se na tříkilometrovém okruhu, který byl mezi jezdci známý díky svému tvaru jako „Ústecká fajfka“ jelo v roce 1972. Start byl na Severní terase nad městem na čtyřproudové betonové silnici. Po 400 metrech směrem ven z města se jezdci otáčeli do protisměru vracečkou u nemocnice. Za horizontem okruh v mírném klesání uhnul na křižovatce doprava a následující táhlou levou zatáčkou v ulici Stará a Na spojce pokračoval do další křižovatky. Zde, v nejnižším

1975 - Ústí nad Labem - start na severni terase #28 A. Mrkvička, #26 J. Žitník, #15 Pieš, #18 J. Müller, #2 J. Peroutka, #25 Ševčík..Ústí nad Labem 1973 - 250ccm stoupání Bělehradskou ulicí..Ústí nad Labem 1975 - MR 125 - silnice se vrací zpět k cíli na Severní terasu - #1 Fendrich, #4 Herman, #9 Krmíček

bodě trať zatáčela zpět a „Bělehradskou“ po čtyřproudové silnici se v pravém pruhu ve dlouhém stoupání jezdci vraceli ke startu v dnešní ulici „Sociální péče“. Dráha byla podstatně bezpečnější a to přesto, že silnici i zde lemovaly obrubníky a sloupy osvětlení. Závody oblastního přeboru a M-ČSR byly v roce 1973 doplněny o závod mistrovství republiky třídy 50 ccm.

Ústí n/L - MR 50ccm - 1973Ústí 1973 - MR 50ccmMR 50 ccm - 1973 - přejezd přes horizont do cíleÚstecká fajfka - start třídy 125 ccm - #47 J. Tázler..

Vrchol závodů na tomto okruhu byl rok 1975, kdy zde jela o body do MR kromě padesátek i třída 125 ccm. Oba závody tehdy vyhrál B. Fendrich. Na Ústecké fajfce začínal mimo jiné svou jezdeckou dráhu i největší talent místního autoklubu - nezapomenutelný Jaroslav Franc († 1979 Těrlice). Jako na všech městských tratích i zde byl problém díky nadměrnému provozu se zhoršující se kvalitou povrchu silnic, složitosti jejich uzavírek i objezdových tras.

Jaroslav Franc Ústecká fajfkaÚstí nad Labem 1972-75 mapa - celkový pohled na polohu okruhu 1972 - 1975

Ústí nad Labem - Krásné Březno: závod do vrchu

Po další pauze se v Ústí nad Labem sešli jezdci oblastního přeboru opět až v roce 1981. Pořadatelé z AMK Česká brána se tentokrát rozhodli pro závod do vrchu. Silnice z Krásného Března do Stříbrník byla široká a měla neskutečně kvalitní povrch. V prvním ranním treninku se však jezdci vypouštěni na trať ještě po dvou nestačili divit. Po rychlém esíčku a dvou vlásenkách uviděli šachovnicový prapor. Díky desetimetrové šíři silnice se kromě dvou zatáček před cílem daly ostatní jet téměř na plný plyn. Trať měřila pouhých 1,4 km - to bylo opravdu málo. Navíc byla silnice lemována svodidly na vnějšku. Dalšího ročníku se tak kopec nedočkal..

Ústi nad Labem - před startem závodu do vrchu, třída 250 cc/1981Ústi nad Labem - kopec 1981, startovalo se po jednom - 125 ccmÚsti - kopec 1981, #44 I. Placák - Jawa 350 - obl. přebor

 mapa - závod do vrchu 1981 a okruh Stříbrníky 1982Ústí n/L - mapa závodu do vrchu a okruh Stříbrníky mapa závodu do vrchu 1981

Ústí nad Labem: Stříbrníky

V roce 1982 se závody v Ústí vrátily zpět na okruh. Pro 21. ročník pořadatelé připravili novou trať, která v jednom úseku využívala i část původní trati „Ústecké fajfky“. Okruh ve Stříbrníkách, dlouhý 2 km měl tvar obdélníku a využíval čtyři křižovatky. Start byl v ulici Hoření, na začátku klesání. Přímá silnice Ústí nad Labem 1982 - Stříbrníky - volná třídaklesala do nejnižšího bodu tratě. Na první křižovatce pokračovala vpravo přes kopec ulicí Malátovou. Po projetí dvou velmi rychlých oblouků pravá-levá na plný plyn následovalo klesání do dalšího pravého vinglu na druhé křižovatce. V pravém pruhu čtyřproudové silnice okruh vystoupal po části „Ústecké fajfky“ ulicí Bělehradskou (v levém pruhu byl běžný provoz). Na třetí křižovatce se dalším pravým vinglem jezdci dostali po Krušnohorské ulici k poslední pravé u depa a zpět ke startu. Jel se zde v roce 1982 finálový závod oblastního přeboru a závod volné třídy. Silnice byly už tehdy silně poznamenány běžným provozem a nebyla nouze o olejové skvrny, zebry a narychlo položené asfaltové záplaty. Ve volném závodě došlo k havárii dvou jezdců v ulici Malátova, při které jeden z motocyklů začal hořet. Vše se ale obešlo bez zranění..

Ústí nad Labem - okruh Stříbrníky - P. Foltán Jawa Junior, oblast 250 Ústecké kolečko 1982, druhá křižovatka po startu, ulice Malátova - Bělehradská, start byl u Máje...Ústí 1982- depo u cílové zatáčky - tehdy ještě nezastavěné okolí dráhy..Stříbrníky 1982 - pravá na křižovatce Bělehradská - Krušnohorská - bídný stav silnice

Bylo jasné, že hrbolatý povrch, uzavírky městských částí a poměrně značné omezení dopravy kolem tratě nedávalo do budoucna velkou šanci na další pokračování. Rozvíjející se městská zástavba, rozvoj motocyklové techniky a s tím stále náročnější bezpečnostní předpisy pořádání závodů ve městě již dál neumožňovalo.

Ústí n/L - mapa okruhu Stříbrníkyokruh Stříbrníky - Ústí n/Lmapa posledního ústeckého okruhu ve čtvrti Stříbrníky - 1982

mapa závodu do vrchu 1981 a okruhu ve Stříbrníkách 1982poloha okruhů v Ústí n/L

Pořadatelé z AMK Česká brána po další pauze uspořádali závody opět až v roce 1988, v roce 1990 a 1993 navíc ve spolupráci z Motosportklubem Praha. Bohužel již ne ve svém městě. Zvolili cestu pronajmutí nedalekého mosteckého autodromu. Nechci ani pomyslit za jakých finančních obětí…

Vzpomínky na závody v Ústí nad Labem pomalu zapadají. Budeme proto vděční za každou Vaši informaci, dobový program závodu nebo fotografii, kterou nám pošlete ať už jako tehdejší jezdci, diváci nebo pořadatelé tohoto závodu. Tyto materiály budou do článku pak doplněny i s uvedením jejich autora..

  • Zdroje

    Fotografie ze svých archivů s díky poskytli: L.Bělič, B. Lidmanský, Krocka.sk, F. Šabach, T. Záhorský, I. Michálek, K. Pokorný, J. Kredba, V. Vyhnálek, J. Tázler ml., J. Novák a další. Další zdroje: Svět Motorů, dobový tisk, soukromý archiv, Seznam mapy, zdroj: Mapy.cz, Historická ortofotomapa © CENIA 2010 a GEODIS BRNO, spol. s r.o. 2010. Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR 2009. Zakreslení do map: P. Foltán ml.

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 14.03.2019
Hanzlíčkova 11, 400 11, Česko

Komentáře (11)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Ahoj Ivane. CHtě bych se s tebou setkat.Jezdil jsem s Jardou Žitníkem několik let a spolu jsme se vídali v garáži na Žižkově. Ty jsi se někde odstěhoval a já nemám na tebe kontakt. Prosím zavolej na 603731416,zdraví Jarda Turna
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Díky za tvojí rychlou reakci. Nemáš z toho závodu ještě nějakou další fotku nebo program? Ten Olmaister musel být 125 ccm což také dělali. Tehdá se tady jezdily katalogy do 125ccm a v tom závodě jsme společně startovali z katalogama do 350 ccm. Oni jeli první a my po nich. Ty 350 jel tehdá Křížek ml. za Jawu a dost jsme o tom polemizovali. Já jsem měl číslo 12 a takový zvláštní řidítka a mám fotku ale zbyla mi jem jedna a na ní jsem sám v těch serpentinách nahoru do kopce. Katalogy do 175 jezdily na moravě. Jardu jsem si asi přehodil s tím dalším klukem. Karel Pokorný
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Díky Ivane, ta fotografie s věncem u své ČZ 175 je nově vložena ve fotogalerii k článku Ústí nad Labem, hned vedle zmiňovaného snímku..
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Zdravím Vás pane Pokorný, na fotu je opravdu J. Žitník, jel katalogy na ČZ 175 typ 477, já mu na fotu signalizuji že jede čtvrtý, nakonec dojel třetí, Jestli se dobře pamatuji tak tam jeli katalogy dohromady (125 až 175 cm), ale už si přesně nepamatuji jestli hodnocení každé kubatůry bylo vzlášť nebo dohomady. Mám ještě foto z toho roku 1971, je tam Žitník se zeleným věncem a stojí vedle ČZ 175 se star. č 5. Jarda měl Jawu 90 ale crose, ale s tím co se pamatuji tak katalogy nejel, je možné že mě to už po těch letech vypadlo z hlavy. Jinak s J. Žitníkem jsem se znal od roku 1965 až do 1990, pak jsem se přestěhoval a už jsem neměl o něm informace (bohužel ani o jeho úmrtí), měli jsme společnou dílnu kde jsme dělali na motocyklech. V roce 1975 začal J. Žitník jezdit 350 cm, neb zakoupil moto od Špaka, zatím zdraví I. Michálek.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Asi jde o 5 foto od konce ve fotogalerii. Zmiňovanou fotografii jsem dostal s popiskem J.Žitník, ale zjevně jde o motocykl ČZ oilmaster, jak uvádíte. Pokud máte programy nebo nějaké fotografie, určitě naskenované pošlete. Jinak zajímavá informace, díky!
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Zdravím všechny příznivce silničních závodů. Mám drobný postřech k popisu foto. Ve foto galerii je na 4 fotografii od konce uveden popis. Katalog 1971 - J. Žitník. Myslím si, že to je chyba. Já jsem ten závod jel a z Jardou Žitníkem a tímto katalogem Čz 125 Olmaister - jezdce si nepamatuju jsme se honili o 3-5. místo. Závod jsme dojeli v pořadí 3. byl jezdec na foto. 4 byl Jarda a 5 jsem byl já. S Jardou jsme oba jeli na Jawě 90 Roadster. S Jardou jsme byli dlouholetí kamarádi. Chystám také nějaké fotky a programy ze závodů ze 70 let. Zatím zdravím. Karel Pokorný - Pardubice
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Pátrám a sháním, jak bude vše dostupné tak se ozvu. Díky za zprávu. Šabik
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Ústeckém okruhy znám,jsem ústečák a člen AMK Česká Brána. V letech 71 - 85 jsem jezdil přebor ČR 125.Přebírám foto a po na skenování určitě zašlu. Zároveň kontaktují své kamarády a spolujezdce z těchto let o doplnění vašich stránek. Moc krásná práce. Zjišťuji název ulic kudy se jezdil okruh z centra přes Důlce a zpět do mesta. Mám profil na motorkařích nad 60 let nik Šabik.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

jojo,pamatuji si závod na okruhu kolem Máje dolu a na malátovku,chodil jsem do třetí třídy a zážitek na celej život.

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Zdravíme Ústí. "ústecká fajfka" se jezdila ze severní terasy až dolu do města, částečně i ulicí Masarykovou. Bohužel se nám zatím nepodařilo zjistit, kterými ulicemi přesně trať vedla, jakmile si budeme jisti, článek doplníme i s plánkem okruhu.
K článku nejsou žádné komentáře
Zobrazit další komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...