Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Moravany

Kapitoly článku

V šedesátých letech se začalo závodit na silnicích mezi Moravany a Kostelcem díky Eduardu Klimkovi, který založil s partou nadšenců i místní AMK. Trať si o pořádání silničních závodů doslova říkala. Měla všechno, co má správný závodní okruh mít. Dlouhé rovinky, stoupání, klesání a hodně zatáček. Jezdilo se zde pravidelně dlouhých 12 let až do roku 1978..

Moravany - Slovácký okruh

Moravany, malá obec u Kyjova patřila motocyklovým nadšencům od poloviny šedesátých let. Eduard Klimek st. spolu s partou nadšenců založil automotoklub a vzápětí začali pořádat závody na trati mezi Moravany, Kostelcem a zámkem Dolní Moštěnice (Hýsly). Pravidelně zde pořádaly závody moravského přeboru a závodu reprezentantů za účasti jezdců první výkonnostní třídy. Staša, Král, Srna, Mrkývka a další se zde scházeli ve volné třídě, která každoročně uzavírala program závodní neděle. Okruh byl svým profilem velmi zajímavý a náročný. Měřil skoro 5 km, měl 10 levých, 2 pravé zatáčky a necelé 2 kilometry dlouhou rovinku. Jezdci překonávali během jediného kola dvakrát poměrně velké převýšení. Nejslabší článek tratě však byl v kvalitě asfaltu a šířce silnice. Jen díky tomu se zde mohly jezdit závody pouze krajského významu.

Moravany 1972 - start 50ccm..Moravany 1973 - start katalogů 175 ccm.. Moravany 1975 - start 50ccm..Moravany 1971 - hrbolatý úsek v Kostelci - E. Klimek, Tomos 50...Moravany - start třídy 125 ccm..Moravany 1974 - #9 B. Staša, #6 J. Marek

Parkoviště závodních strojů byl na fotbalovém hřišti v Moravanech, start-cíl u autobusové zastávky. Na konci obce silnice několika zatáčkMoravany - 1970..ami prudce vystoupala na vrchol kopce ke křížku, od kterého trať dlouze klesala až do křižovatky tvaru T v obci Kostelec. Výjezd z ostrého levého vinglu lemovaly dost natěsno domy z obou stran v navazující další levé zatáčce. Okruh opět stoupal do nejvyššího bodu tratě, po kterém následoval přímý, téměř nekonečně dlouhý úsek poúzké silnici na plný plyn až ke křižovatce u zámku Dolní Moštěnice. Odtud se dalším levým vinglem jezdci vraceli zpět do Moravan, kde serii rychlých zatáček v obci zakončil opět levý vingl před cílem. V Moravanech měla silnice šířku 6 metrů, zbylá část okruhu měla šíři maximálně do jen pěti metrů.. Jezdecky zcela jistě velmi zajímavý okruh měl řadu zatáčkovitých pasáží a zejména pro diváky výhodné náspy kolem silnice. Převaha dlouhých, přímých úseků tady jasně znamenala obrovskou výhodu rychlých motocyklů. Kromě Edy Klimka zde úspěšně závodili i další domácí matadoři - J. Holeček, J. Frolec, J. Srneček, L. Vaculík a P. Hlavatka.

úzká silnice v Kostelci, třída katalog 175 ccm..Moravany - cílová zatáčka..Moravany - na startu Mrkývka, Havel..Moravany 1976 - rovina z Kostelce do Dolních Měštěnic - F-Škoda..

V roce 1978 se jelo naposledy. „Motocykly dosahovaly stále větších rychlostí, proto bylo velmi náročné zajistit bezpečnost diváků a samozřejmě i jezdců“ řekl k ukončení závodů E.Klimek. V současné době funguje v obci nové motocyklové sdružení Moto Classic Moravany, jehož jezdci se soustřeďují na závody historických motocyklů u nás.

Komunikace na níž se jezdily před 35 lety závody má dnes stále původní povrch. Nechce se ani věřit, že tak úzká a v některých pasážích až nebezpečná silnice tvořila kdysi závodní okruh. Ale co s takovou silnicí dokáží udělat bíle nalajnované krajnice a parta motocyklových nadšenců..?

Moravany - plánek okruhumapamapa současnosti - Moravany-KostelecMoravany - 1971..

 

  • Zdroje

    Fotografie a informace s díky poskytl p. Lukáš Bělič, J. Brzobohatý, I. Benda, J. Marek. Programy ze svého archivu: K. Šoukal

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 13.03.2019
, Moravany, 696 50, Česko

Komentáře (3)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Jméno zámečku u Hýsel je Dolní Moštěnice!!! Je to tam zmíněno dvakrát, pokaždé špatně.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

OK, je to opraveno, díky

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Na barevné fotce je start 350(!)ccm v r.1977 , ne 250 . ´Su tam se start.číslem10 . . . Ivan Benda, Brno .
K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...