Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Bučovice

Kapitoly článku

Další z našich mnoha městských okruhů padesátých let. Závodní trať v samém centru města, s úzkými pasážemi a malou propustností, byla určena pro závody jezdců třetí výkonnostní třídy moravského kraje…

 Motocyklový okruh města Bučovic

V roce 1952 uspořádali členové ZO Svazarmu v Bučovicích po vzoru sousedního Slavkova, kde se jezdily rychlostní závody od roku 1950 na podobné trati, první ročník silničního závodu motocyklů ve svém městě. Bučovický okruh měřil 2 180 metrů, jeho povrch tvořila dlažební kostka a asfalt a v nejužším místě měl pouhých 5 metrů. Podle známého vzorce byla tedy propustnost tratě jen 12 jezdců. Ti projížděli během jednoho kola celkem třikrát přes náměstí v samém centru města – dvakrát přes náměstí Rudé Armády (dnes Náměstí Svobody) a jednou přes náměstí Komenského.

Bučovice 1957: O. Rys - ČZ 175..Bučovice 1953 - start 150 ccm v ulici Legionářské: #34 J. Nečas, #33 D. Berka, # 36 M. Korejs, #29 L. Dufek Bučovice 1953 - na startu 150 ccm: #34 Nečas, #33 Berka, #36 Korejs,#29 Dufek.. 29Bučovice 1953 - 150 ccm: čtvrtý #36 Korejs před pátým v cíli #34 J. Nečasem v jedné ze zatáček Bučovického okruhu..

Tento podnik byl pořádán jako místní a zúčastnit se ho mohli výhradně jezdci 3. výkonostní třídy ve třídách 175, 250 a 350 ccm. Na závěr programu jeli vždy první čtyři jezdci z každé kubatury tzv. finalový, handicapový závod, ve kterém vítěz obdržel hlavní cenu ONV Bučovice. Určitou zajímavostí bylo to, že jezdcům pořadatelé přidělovali startovní čísla podle toho, v jakém pořadí jim přicházely přihlášky od jezdců a to systémem – nejvyšší čísla nejslabší kubatuře. Nejsilnější objemová třída měla tedy naopak čísla nejmenší. V každé třídě stál jezdec s nejnižším startovním číslem vždy vlevo na startu. Vítězové prvního ročníku byli v jednotlivých třídách:  150 ccm: 1. D. Berka – ČZ, 250 ccm: 1. B. Sýkora – Jawa, 350 ccm: 1. M. Čada – Walter, katalogy do 250 ccm: 1. M. Jílek – Jawa.

Bučovice 1957Bučovice 1958, start v ulici Legionářské..Bučovice 1958: J. Nečas #30 odpadl z 2. místa pro zadřený pravý píst své Jawy..

Přesto, že se motocyklové závody v Bučovicích těšily velkému zájmu jejich obyvatelů, poslední informace máme z roku 1958, kdy se jel v pořadí šestý ročník motocyklového závodu. Na konci padesátých let u nás zaniká mnoho podobných městských okruhů. Zčásti kvůli přísnějším nárokům na bezpečnost diváků i jezdců, zčásti se na tom podílel stavební rozvoj měst, který s sebou přinášel i zhoršení kvality dlážděných vozovek. Někde se pořadatelům podařilo najít pro své závody jinou trať na okraji města, jako například v Jičíně, Rosicích, Znojmu, atd., jinde závody skončily bez vhodné náhrady. A to je zřejmě i případ motocyklového okruhu v Bučovicích…

Bučovice 1953 - dobová mapaBučovický okruh na mapě z roku 2010Bučovice - mapa současnostpoloha Bučovic na mapě..

Jsou okruhy, které mají mnohaletou tradici a bohatou historii. Závody v Bučovicích patří do zcela opačné kategorie a vzpomínky na tyto závody pomalu zapadají. Budeme proto vděční za každou Vaši informaci nebo fotografii, kterou nám pošlete ať už jako tehdejší jezdci, diváci nebo pořadatelé tohoto závodu. Tyto materiály budou do článku pak doplněny i s uvedením jejich autora..

 

  • Zdroje

    Článek byl sestaven pomocí archivních materiálů a fotografií Jaroslava Nečase. Další foto: M. Pruch, M. Vlček ml., soukromý archiv a další. Mapy: Seznam mapy, zdroj: Mapy.cz, Historická ortofotomapa © CENIA 2010 a GEODIS BRNO, spol. s r.o. 2010. Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR 2009. Zakreslení do map: P. Foltán ml.

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 07.03.2019
náměstí Svobody , Bučovice, 685 01, Česko

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...