Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Tišnov

Kapitoly článku

Silniční závody motocyklů se na "železničním okruhu" v Tišnově jezdily jako přebor čtyřčlených družstev čtyř moravských krajů, ve čtyřech objemových třídách v padesátých letech minulého století…

Tišnovský okruh

V roce 1955 se jel poprvé v Tišnově rychlostní závod automobilů a motocyklů. Pořadatelé z okresního automotoklubu vybrali pro tento účel silniční okruh na kraji města. Závodní trať vedla z části po ulici Rudé Armády a z části využívala nový obchvat města. Další parametry okruhu však byly velmi nezvyklé. Dvě spojnice mezi těmito hlavními komunikacemi totiž křižovaly celkem čtyřikrát železniční koleje a dvakrát řeku Svratku. Závodníci během jednoho kola jeli skrze tři viadukty, jeden nechráněný přejezd a přes dva mosty. Povrch 3.360 metrů dlouhého okruhu tvořila dlažební kostka a asfalt. Start a cíl byl umístěn v ulici Rudé Armády (dnes Brněnská ulice) u křižovatky s ulicí Na Rybníčku, ve které se nacházelo depo závodních strojů. Směr jízdy byl proti směru hodinových ručiček.

Tišnov 1957: před startem třídy 250cc - pořadi na startu určovaly startovní čísla...Tišnov 1957: přebor moravské oblasti - #8 J. Nečas, Jawa 250Tišnov 1956: v cíli třídy 250 byl první J. Nečas..Tišnov - mapka okruhu

Motocyklové závody se v Tišnově jezdily jako přebor družstev krajů Brněnského, Gottwaldovského, Olomouckého a Ostravského a byly přístupny výhradně jezdcům třetí výkonnostní třídy v kubaturách: 125, 175, 250, 350 ccm. Každý kraj mohl vyslat do každé objemové třídy své čtyři nejlepší jezdce. V sobotu po 15 hodině se jezdily treninkové jízdy, v neděli pak od 14 hodin vlastní závody. O postavení na startu však nerozhodovaly výsledky treninků, ale přidělená startovní čísla. Přebor družstev moravské oblasti se jezdil na těchto okruzích: Vsetín, Tišnov, Frýdek-Místek, Litovel. V celkových výsledkách bylo v roce 1958 pořadí na prvním místě stejné jako v roce předešlém: 1. KAMK Gottwaldov 577 bodů, 2. KAMK Ostrava 505 bodů, 3. KAMK Olomouc 423 bodů, 4. KAMK Brno 207 bodů. Obdobně se v těchto letech jezdily i teréní závody družstev čtyř krajů..

Tišnov 1956: třída 250cc - vítězný J. Nečas na Jawě..Boleslav Florián v jedné ze zatáček Tišnovského okruhu..Tišnov 1956: #29 J. Nečas v zatáčce po startu..

Ve zvláštním ustanovení k závodu v Tišnově v roce 1957, se mimo jiné píše, že všechny závody se jedou na 15 kol, včetně automobilového. Je proto zajímavé porovnání celkových výsledných časů v jednotlivých třídách, zde dosažených:
třída motocyklů 125ccm – vítěz Židlík ................ 34:44,0 min
třída motocyklů 175ccm – vítěz Fert .................. 32:21,0 min
třída motocyklů 250ccm – vítěz Viktorin ............. 31:09,0 min
třída motocyklů 350ccm – vítěz Panáček ........... 30:18,6 min
sportovní automobily do 750ccm – vítěz Gbelec.. 31:40,0 min

Poslední nám známý, čtvrtý ročník závodů na tomto okruhu se konal v roce 1958. Pořadatelé z AMK Tišnov však uspořádali silniční motocyklový závod ještě jednou. Ale nebylo to už na domácí trati. V roce 1979 na konec sezóny se v jejich režii odejel oblastní závod na silničním okruhu Kuřim - Moravské Knínice. Délka trati 5,5 km, jelo se proti směru hodinových ručiček. Přesto, že tento okruh byl uveden v kalendáři i v dalším roce, druhý ročník se už nekonal. .

Tišnov: dobová mapa (1953, obchvat města na jihu ještě nebyl dokončen, včetně mostu)Tišnov - současnostTišnov - poloha okruhu..

Jsou okruhy, které mají mnohaletou tradici a bohatou historii. Tišnov patří do zcela opačné kategorie a vzpomínky na tyto závody pomalu zapadají. Budeme proto vděčni za každou vaši informaci nebo fotografii, kterou nám pošlete ať už jako tehdejší jezdci, diváci nebo pořadatelé tohoto závodu…

 

  • Zdroje

    Článek byl sestaven pomocí archivních materiálů a fotografií Jaroslava Nečase a dalších. Mapy: Moto-svět, Seznam mapy, zdroj: Mapy.cz, Historická ortofotomapa © CENIA 2010 a GEODIS BRNO, spol. s r.o. 2010. Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR 2009. Zakreslení do map: P. Foltán ml.

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 12.03.2019
, Tišnov, 666 01, Česko

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...