Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Dobšice - Žehuň

Kapitoly článku

Jenom jednou se jelo na náročném a rychlém 5 km dlouhém okruhu nedaleko Poděbrad a to v roce 1977 jako volný závod pod názvem: Cena Cidliny. Tehdy asfaltový povrch nebyl nic moc a dnes? Svezení po horní části okruhu velmi připomíná tratě v Irsku včetně přejezdů přes horizonty!

Cena Cidliny

AMK Odřepsy ve spolupráci s AMK Městec Králové, AMK Žehuň a K. Březinou uspořádal v roce 1977 volný závod silničních motocyklů na silnici mezi obcemi Dobšice a Žehuň ve třídách 125, 250 a 350 ccm. Okruh měřil 4,8 km, výškový rozdíl byl 26m. V tehdejším programu byli diváci informováni o tom, že závod má za úkol přispět k důstojnému průběhu oslav 60 výročí VŘSR. Koho by napadlo spojovat Velkou říjnovou revoluci se silničními závody motocyklů? Divná doba, ale divák už byl zvyklý číst toto nutné zlo v programech, soudruh by totiž tuto akci jinak nepodpořil..

Dobšice - před startem třídy 125 ccm - #7 Michálek, #21 Tesař, #15 Šoun, archiv Nimburskýtřída 350 ccm, B. Lidmanský..Dobšice-Žehuň, výjezd v Žehuni u zrdcadla, archiv Tesař

 Start a depo, umístěné na fotbalovém hřišti, byly v obci Dobšice. Okruh byl rychlý, členitý, měl dlouhé rovinky, rychlé protahováky i technickprogram 1977é pasáže. Jezdci nazvali okruh výstižně jako „závod okolo stodoly“ podle jednoho úseku v Žehuni, kde se projíždělo těsně okolo zdí domů a kde výjezd z nejužšího místa na trati byl kolem podobného stavení. V rychlých pasážích silnici lemovaly stromy a strouhy. V ranním treninku se tehdy stala velmi nepříjemná havárie jezdci AMK Pečky, Zdeňkovi Bedrnovi na stroji Jawa, ve třídě 250. V horní části tratě, v úseku Vinice - Dobšice, se ve výjezdu z jedné z rychlých zatáček jezdec nechal vynést ze silnice až do strouhy, kterou pokračoval stále vysokou rychlostí. Zastavil ho až můstek a ten doslova jezdce i motocykl katapultoval do výšky. Trenink byl přerušen kvůli sanitnímu vozu odvážejícího jezdce. Tehdy se většinou závody nepřerušovaly, tady ale silnice byla poměrně úzká. Díky čtenářům se podařilo zjistit i rozsah jeho zranění (fotogalerie). Závody se nakonec jely v celém rozsahu již bez problémů s těmito výsledky: 125 ccm: 1.Z.Havrda, 2.B.Vaňous, 3.M.Pavliš, 250 ccm: 1.P.Chábera, 2.O.Plíšek, 3.B.Šoun, 350ccm: 1.J.Šafránek, 2.F.Svatoš, 3.J.Peroutka..
 

Žehuňské serpentýny: #19 K. Pokorný, Jawa 250, archiv NimburskýŽehuň - pravá do nejvyššího místa okruhu, archiv NimburskýDobšice- Žehuň - stoupání k serpentýnám, archiv Nimburský


Proč se další ročník již nekonal? Nedobrý stav silnice od startu do Žehuně? Nebezpečný průjezd v Žehuni? Omezení obyvatel obou vesnic? Dlouhý okruh, pořadatelsky náročný na zabezpečení? Finance? Kdo ví…

Dnes je na 2/3 okruhu nový, špičkový asfaltový koberec, hlavně díky nově vybudovanému dálničnímu přivaděči, který ale původní okruh zachoval. V tomto místě je pouze jedna odbočka navíc. Povrch na zbývající 1/3 okruhu, včetně křižovatky v Dobšicích, je však téměř v havarijním stavu. Horní úsek z Žehuně do Dobšic - široká silnice, rychlé překlápěčky, serpentýny do stoupání, pravá přes horizont i úzký úsek s pěknými zatáčkami až do Dobšic se až nápadně podobná irským tratím road racing..

Mapa okruhupoloha okruhu Dobšice - Žehuň

Jsou okruhy, které mají mnohaletou tradici a bohatou historii. Dobšice - Žehuň patří do zcela opačné kategorie, ve které vzpomínky na jediný ročník závodu pomalu zapadají. Budeme proto vděčni za každou vaši informaci nebo fotografii, kterou nám pošlete ať už jako tehdejší jezdci, diváci nebo pořadatelé tohoto závodu …

 

 • Zdroje

  Fotografie k článku s díky poskytli: Jaromír Tesař, p. Exler a Josef Nimburský. Program se zapsanými průjezdy: J. Nimburský.

 • Podělte se o dobové materiály!

  Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

 • Autorský obsah

  Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 13.03.2019
32812 , Žehuň, 289 05, Česko

Komentáře (2)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

Pokud se jedná o závod v Bobnicích, myslím, že se jel jen jednou v roce 1978. Tehdy vysílala CT ve večerních zprávách cca 20 vteřinový šot z nového okruhu u Nymburka..To je zatím bohužel vše, co o tomto závodě víme.. Jinak díky za komentář, potěšil..

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Jsem v šoku, jak kvalitní práci autor odvedl, to se dnes už nevidí. Myslel jsem si, že si na tento okruh už nikdo kromě mě nevzpomene. Těžkou havárii zde tenkrát měl poděbradský jezdec Zdeněk Bedrna. U Nymburka se v letech cca 1975-76 jel také okruh v Bobnicích a pořádal jej také AMK Odřepsy. Opravdu ty články o těchto okruzích jsou úžasné, díky.
Vašek Svoboda
K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

 1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...