Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Dolní Břežany

Kapitoly článku

V polovině šedesátých let začala pořádat 6. ZO Svazarmu Motosportklub Praha silniční závody motocyklů v Dolních Břežanech u Prahy. Okruh Břežany - Lhota pak v sedmdesátých letech vystřídala o něco delší trať na opačném konci obce: Dolní Břežany - Zlatníky.

 

Dolní Břežany - Lhota

Silniční závod motocyklů na "Dolnobřežanském okruhu" se jel poprvé v roce 1965. Na okruhu těsně za hranicí hlavního města se pořádal 1966 - programy závody oblastního významu. Těšily se velkému zájmu nejen diváků ale také továrny Jawa, neboť Týnec nad Sázavou je odsud nedaleko. Jawa zdejší závody využívala k propagaci svých výrobků a hlavně k vyzkoušení továrních strojů. O břežanských závodech mimo jiné píše i Vladimír Škutina ve své knize Jezdec a smrt. Celkovým vítězem prvního ročníku se stal tovární jezdec Jawy, Gustav Havel. Okruh měřil 4,2 km a tvořil jakýsi obdélník se startem v Dolních Břežanech těsně za křižovatkou silnic Závost - Jesenice a Praha - Jílové. Kromě převýšení tratě zde byly série rychlých na sebe navazujících zatáček směrem na Lhotu a rychlý rovný úsek od křižovatky u Ohrobce zpět do Břežan. Problematický byl ale samotný průjezd obcí Lhota a samozřejmě tehdy místy nekvalitní povrch silnice.

reklamní plakáty Jawy - Týnec byl nedaleko, v cílové zatáčce Jiří Průcha..Dolní Břežany - Lhota, start sajdkárů, #7 Kvasnička-Hampl, vpravo F.Chaloupka-K.Chaloupka..1965, soustředěni Břežany-Lhota start 250ccm - #6 J.NovotnýBřežany-Lhota 1965, J. Průcha..

Dolní Břežany - Zlatníky

V sedmdesátých letech se závody přesunuly na opačný konec Břežan. Trať mezi obcemi Dolní Břežany - Zlatníky měřila necelých 5 km. Start byl v rovném úseku mezi Zlatníky a Dolními Břežany. Po ostré levé na první křižovatce u rybníka v Břežanech následovalo stoupání a úsek s rychlými protahováky. Na druhé křižovatce v polích se točilo kolem lípy levým vinglem a pokračovalo dlouhou rovinkou do Zlatník, kde se jelo po kostkách. Pravá, levá, průjezd obcí, u kostela mírnou levou a na další křižovatce levou zatáčkou ven ze Zlatník a rychlým protahovákem zpět k cíli. Parkoviště závodních strojů bylo na poli poblíž startu. Asfaltové povrchy "závodních okruhů" u nás v sedmdesátých letech byly stále ještě kombinované s dlažbou. Konec dlážděných úseků nastal definitivně až v osmdesátých letech. Špatný stav silnice provázel závody na Dolnobřežanském okruhu po celou dobu jejich pořádání.

start - cíl byl na rovném úseku před D. Břežany - 1971, v cíli V. Vyhnálek..Dolní Břežany 1971 - nový okruh - zatáčka po startu - u rybníka..Zlatníky - Břežany 1974 - třída 125 po startu ve Zlatníkách..Zlatníky - Břežany 1974: #5 J.Havrlík - 125 ccm

Dolní Břežany 1971, tlačenice po startuBřežany 1974 - zleva I.Tichý, O.Kába st., J.Havrlík...125ccm Zlatníky 1971 - dlážděný povrch v obci, první zatáčka ve Zlatníkách - #9 I.Michálekprogram 1974

V posledním, šestém ročníku v roce 1974 bylo centrum dění přesunuto do Zlatník. Pomyslný trojúhelník měl tedy ke konci název Zlatníky - Břežany. Startovalo se ve Zlatníkách hned vedle kostela, před dvojicí levých zatáček. Depo bylo na místním fotbalovém hřišti. Kromě závodů M-ČSR skupiny A, se zde jelo v roce 1974 i meziklubové utkání Praha - Poznaň ve třídě 250 ccm. Přes poměrně zdařilý závod pořádající Motosportklub Praha tento okruh opouští. Proč? Stále se zhoršující povrch silnice, složité uzavírky a nutná omezení místních občanů ve Zlatníkách. Na dlouhou dobu to byl poslední motocyklový závod na okruhu v Praze a okolí. Až do roku 1978, kdy se jede na opačném konci Prahy, v Horoměřicích...

Zlatníky-Břežany 1974: #17 O.Kába ml., # 8 J.Novotný, #1 B.Staša..st. č.21 - domácí jezdci: Jan Bartůněk v zatáčce po startu v Břežanech před B. Lidmanským - stav silnice byl katastrofální..Zlatníky 1974 - rozdány poslední věnce..D. Břežany 1971: 8. místo ve třídě 250ccm získal V. Vyhnálek z Hořic..Dolní Břežany 1974 - kostky a asfaltové záplaty - žalostný stav našich silnic, J. Havrlík...Bohumil Lidmanský jel téměř na domácí trati..

Okruh Dolní Břežany - Zlatníky měl v době závodů velmi špatný a rozbitý povrch, jako ostatně všechny tehdejší silnice v okolí Prahy. V současnosti je povrch tohoto bývalého okruhu stále v původním stavu, navíc je poznamenaný výstavbou kanalizace v obou obcích a provozem těžkých nákladních aut. Ve Zlatníkách je přestavěna křižovatka za kostelem na kruhový objezd a v místě posledního startu stojí past na motorkáře v podobě vyvýšeného přechodu pro chodce…

esíčko před vjezdem do D. Břežan - hrbolatý povrch silnice mezi svodidly..hrbolatá levá zatáčka před cílem ve Zlatníkách - opatrný průjezd s nohou na zemi...Zlatniky - po startu u kostela..

 Z dnešního pohledu je určitě zajímavější svezení na původní, kratší trati vzhledem ke stavu silnice. Kromě průjezdu Lhotou a napojení na hlavní silnici do Břežan (schod na křižovatce) jsou některé zatáčky opravdu libové..
 

Mapa obou okruhů v Dolních Břežanech..Mapa okruhů v současnosti..

 • Fotografie ze svého archivu s díky poskytli

  p. H. Hejdová, J. Novotný, B. Lidmanský, M. Frank, L. Kvasnička, J. Průcha, Z. Sinnreich, J. Havrlík ml., I. Michálek, V. Vyhnálek a další

 • Podělte se o dobové materiály!

  Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

 • Autorský obsah

  Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 11.03.2019
Ke Zlatníkům , Dolní Břežany, 252 41, Česko

Komentáře (1)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

 1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...