Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Chomutov

Kapitoly článku

V letech 1982 - 1985 se v Chomutově jezdily silniční závody motocyklů na okruhu dálničního charakteru, na čtyřproudové silnici kolem městského lesoparku. Dlouhé, rychlé rovinky se střídaly s technickými partiemi..

Chomutovský okruh

Poprvé se v Chomutově jel rychlostní motocyklový závod ulicemi města; 1. září v roce 1952 na městském okruhu, dlouhém 3300 metrů. Ve třídě 125 ccm zvítězil Vaněrka, před Holochem a Burešem, 175: 1.Beneš, 2.Karfík, 3.Boček. 250 ccm: 1.Beneš, 2.Milar, 3.Kukla. 350 ccm: 1. Kába, 2.Léman, 3.Kukla. Okresní automotoklub Svazarmu uspořádal 20. září druhý ročník "Chomutovského okruhu" v roce 1953. Ve třídě 125 ccm tehdy zvítězil J. Boháč před Bendou, třetí dojel Boštický. 250 ccm: 1.Svoboda, 2.Mojžíš, 3.Korous. 150 ccm: 1.Süsmiler, 2.Trousil, 3.Řehák. Třída 350 ccm: 1.Zubatý-Waltr, 2.Mojžíš-Jawa, 3.Novosad. Tento závod byl na dlouhou dobu posledním v Chomutově.. 

Až v roce 1982 se po dlouhých 29 letech do Chomutova závodní motocykly opět vrátily. Pořadatelé z AMK Březno u Chomutova a AMK Jirkov využili novou, čtyřproudovou komunikaci poblíž městského lesoparku a nového sídliště Jirkov, k vytyčení závodní tratě. Novodobý první ročník silničních motocyklových závodů se jel na 3,4 km dlouhém okruhu. Start byl za mostem směrem do města, v místě dnešní autobusové zastávky, před kilometr dlouhou rovinkou. Z této silnice se pak sjíždělo mírnou odbočkou vpravo a na brzdy do křižovatky tvaru T (dnes benzinová pumpa a kruhový objezd). Levým vinglem okruh pokračoval přes most a po další levé byl nájezd zpět na čtyřproudovou silnici zpomalen utáhnutím této zatáčky až do ostré pravé vracečky. Po téměř kilometr dlouhém přímém, zpětném úseku dálnice (oba směry byly od sebe odděleny pouze balíky slámy) se točilo ostře doprava pod most. Tam se pravou dvojzatáčkou podjela dálnice a rychlou levou se vyjelo zpět na dálnici stále ven z města (v opačném pruhu silnice). Následovala vracečka kolem balíku slámy před depem do protisměru. Ke startu se pak jezdci vrátili po projetí zpomalovacího retardéru před mostem, postaveného z balíků slámy. Pořadatelé si se zabezpečením a vyznačením okruhu dali opravdu práci. Okolo silnice bylo tisíce balíků slámy, bohužel jim však nepřálo počasí - celá neděle se jela v dešti. Závody byly vypsány pro oblastní přebor kubatur 125, 250, 350 ccm a volnou třídu. V té došlo krátce po startu ke kolizi dvou jezdců na rychlém úseku v oblasti u nadchodu přes silnici. Hořický třicetidevítiletý jezdec Josef Bareš se tam dostal vpravo mimo silnici a po pádu ho odvezla sanitka s těžkým zraněním, kterým bohužel o tři dny později podlehl..

zmoklý Chomutov 1982 - na startu obl. p. 125: #100 Bulíř, #97 Grecš, #67 Macourek, #43 Foltán, #75 PolákChomutov 1983 - původní technický úsek vracečky před depem a retardér před mostem byl v roce 1983 vynechán - obl. p. 250ccm...1984 Chomutov - 125 ccm - sjezd z mostu na dalnici...Chomutov 1982 - start obl. p. 125ccm: #44 L. Kvasnička - VAB, #59 Červeňák - MTX, #100 Bulíř - Perti, #43 Foltán MTX.. Chomutov 1982 - před závodem obl.p. 250 ccm: #51 Vintr, #43 Foltán, #92 DoležalChomutov 1983 - před závodem oblast.přeboru 250, zahřívací prostor: #19 Hřib, #43 Foltán, #21 Chvátal..

 Další ročníky Chomutov od roku 1983 ( start byl na protilehlé rovince)..se jezdily na zkrácené verzi. Byla vynechána technická partie vracečky u depa a následného retardéru. Z podjezdu se trať vracela pravou zatáčkou zpět na dálnici. Také start byl přesunut na protilehlou rovinu přibližně 400m před sjezdem pod most. a ještě v roce 1984 se depo přesunulo na druhý konec okruhu za most směrem k městu. Nově byl postaven zpomalovací retardér vytvořený z balíků slámy na začátku cílové roviny. V posledním ročníku se zrychlil nájezd do velmi nebezpečně přepracovaného retardéru vynecháním ostrého pravého vinglu ve sjezdu z mostu před nájezdem na dálnici. K oblastním a skupinovým přeborům A+B se jezdila ještě třída klasik a přebor ČSR 350, v roce 1985 i ve třídě 125 ccm. Posledními vítězi se v roce 1985 na okruhu v Chomutově stali: skp 125 - V. Hatan, skp 250 - P. Kopal, skp 350 - V. Hromádko, přebor ČSR 125 - M. Frodl a 350 - ing. V. Junek...

Chomutov 1984, start P-ČR 350 ccm:#1 V. Novák,#21 L. Junek, #22 V.Hromádko, #19 V. Kunc, #7 J. Pavlíček, archiv M. Rejman P-ČSR 350: Chomutov 1984 - zleva V. Novák, ing. L. Junek, V. Kunc.. archiv M. Rejmaning. V. Junek - vítěz P-ČR 350 v Chomutově 1984, archiv M. Rejman

Dnes je na čtyřproudové silnici nový asfaltový koberec, u vjezdu na most stojí benzinová pumpa a nový kruhový objezd. Přesto stojí za to se po trati projet a vyzkoušet rychlý oblouk na dálnici zakončený pravým nájezdem na most, překlápěčku ve sjezdu z mostu do pravého směru na dálnici nebo sjezdu z dálnice pod most serií čtyř pravých zatáček lemovanými svodidly… nebyla to žádná nuda, naopak, svezení to bylo opravdu parádní!

Chomutov - poslední verze trati...Chomutov - okruhChomutov - okruh v mapě současnosti..

 

 • Zdroje

  Foto z archivu M. Vintra, P. Macourka, M. Rejmana, I. Bendy a autora. Mapy: moto-svět

 • Podělte se o dobové materiály!

  Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

 • Autorský obsah

  Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 11.03.2019
Dřínovská , Chomutov, 430 04, Česko

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

 1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Závody byly letos napoprvé parádní, jen škoda chybějícího MotoGP.. Velká gratulace Filipovi...
Tomáš napsal komentář k Sedmá sezóna Michala Brožoviče..
neskutečnej závod s výbornými výsledky. byl jsem tam a stálo to za to od riky jsem dostal i p...
Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.