Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Žďár nad Sázavou

Kapitoly článku

Velmi rychlá trať, tři zatáčky, tři kilometry, nejkvalitnější povrch u nás a navíc známé rekreační místo v těsném sousedství. To byl škrdlovický okruh, možná nejjednodušší, na kterém se kdy jezdilo mistrovství republiky. Ale i na takovém okruhu lze udělat velké závody!

Žďár nad Sázavou: „Stalingrad“

Ve Žďáru nad Sázavou v roce 1954 uspořádala hrstka nadšenců motorismu poprvé terénní závod motocyklů „kolem Zelené Hory“. Jezdil se až do roku 1963, kdy byl na návrh tehdejší krajské sportovní komise zrušen kvůli několika těžkým úrazům v nebezpečných úsecích tratě. Městský automotoklub Svazarmu hledal novou trať a v roce 1965 uspořádal první ročník terénního závodu „Žďárský viadukt“. Tento závod se jezdil až do roku 1971, když i tato trať přestala vyhovovat, AMK ČSAD začala pořádat terénní závody na trati „Na dolinkách“. V letech 1966, 67 a 69 se ve Žďáru jezdily také závody motokár. A konečně silniční závody motocyklů a sidecarů - poprvé se konaly v ulicích města v roce 1956. O rok později se zde oblastní rychlostní závod motocyklů jel naposledy, neboť výstavba města a sídliště, kde se okruh vyskytoval si vyžadovala stálé překopy silnic.

Žďár nad Sázavou 1971 - Stalingrad - plánek trati, archiv ŠoukalŽďár n/S - dlážděný povrch městského okruhu na sídlišti III, archiv DavidŽďár nad Sázavou - sídliště Stalingrad 1970, Quierenz ml., J.Havel, J.David, archiv DavidŽďár n/S 1971, 350 ccm: David, Havel, Elsner..

Závody se tedy přestaly konat kvůli nevyhovujícímu povrchu vozovek. Teprve v roce 1966, když se výstavba sídliště III. ukončila a silnice byly v této části města upraveny, konal se první ročník silničního závodu motocyklů. Okruh byl v městské části Žďáru nad Sázavou - Stalingrad, v sídlišti vybudovaném pro zaměstnance nově vzniklých Žďárských strojíren a sléváren (ŽĎAS) a měl dlážděný povrch.  Pořadatelé vypisovali pravidelně i volnou třídu pro jezdce 1. a 2. výkonnosti. V roce 1971 se zde jel poslední, čtvrtý ročník oblastních závodů. Závody se podle nových směrnic nesměly na dlažbě jezdit, takže pořadatelé museli pro další rok hledat jinou, vhodnější trať...

Žďár n/S 1966, třída 50ccm: #42 B. Fendrich, #41 J. HanákŽnS 1967, 50 ccm: #35 Chaloupka, #24 HanákŽďár n/S - před startem padesátek, archiv Bělič

Škrdlovice 1972 - poprvé byl start v obci: #11 Quierenz, archiv DavidŠkrdlovice 1974, MR 250 ccm: #2 Klátil, #4 Baláž, #7 Jarolím, #13 Havrda, #5 Franc archiv NovotnýŠkrdlovice 1977, MR 350 ccm: #22 Šoun, #7 Novotný, #10 David..

Škrdlovice: Cena Žďárských vrchů

Po dlouhých úvahách byl vybrán okruh na státní silnici u obce Škrdlovice. plánek okruhu..V roce 1972 se zde odjel první závod - Národní silniční závod motocyklů, o rok později pak závod mistrovství ČSR B. Vzhledem k tomu, že tento okruh dlouhý 3080 metrů měl velmi dobrý povrch, v roce 1974 se na něm jel poprvé závod federálního mistrovství republiky. Okruh byl velmi dobře českým jezdcům dostupný a v roce 1976 dostal nový asfaltový koberec. Rázem se z něj stala jedna z našich nejlepších tratí a to i přesto, že měla prakticky jen tři zatáčky. V prvním roce se startovalo v obci před místní restaurací - hotelem, v roce 1973 pořadatelé start přesunuli do nejvyššího bodu tratě, tedy na státní silnici. Depo závodních strojů bylo umístěno na levé straně na poli. Odtud bylo lesem k rybníku Velké Dářko, které je vyhledávané rekreační místo s množstvím kempů a koupáním jen pár kroků.. Po startu silnice mírně klesala a na první odbočce se trať uhýbala doprava první téměř vracečkou.

ŽnS 1976, MR 350 ccm: #7 David, #18 Muller, #10 Bareš, archiv DavidŠkrdlovice 1974 - MR 250ccm, #13 Havrda, #8 Novotný..Škrdlovice 1974, pravý protahovák v obci, archiv NovotnýŠkrdlovice 1976, MR 350 ccm: David, Vašíček, archiv David

Po půlkilometrové rovince přišel pravý srdcový protahovák, na plný plyn se profičelo kolem hospody a rovně až do kilometr vzdálené druhé pravé vracečky. Po ní se jezdci dostali širokou silnici do mírného stoupání a táhlým esíčkem pravá - levá na „plnej“ zpět k první zatáčce. Poměrně jednoduchý okruh byl i díky opravdu kvalitnímu povrchu velmi rychlý a to byl možná důvod, proč se zde v roce 1979 jelo naposledy.

plakát, archiv ŠoukalŽďár nad Sázavou, pohled na trať - po startu 50 ccm, archiv BěličŽnS 1979 - MR 350 ccm: #7 David, #22 Mrkývka, #3 Bartůněk, archiv DavidŽnS 1979, MR 350ccm, zleva: Dekánek, Staša, David..

Pořadatelé byli na začátku osmdesátých let po několika tragických událostech na závodech u nás i v NDR pod tlakem. Tehdejší vedení Svazarmu od nich požadovalo zpomalení dosahovaných rychlostí. Někde to bylo za cenu vybudování daleko nebezpečnějších retardérů, jinde byly závody prostě zrušeny, třeba tak, jako právě zde. Škrdlovicetak v tichosti zmizely z okruhových kalendářů. Škoda, tu dobu přežily mnohem nebezpečnější naše tratě a s mnohem horším povrchem.  Ale možná skutečný důvod byl úplně jiný, kdoví. Rozhodně na takovém okruhu by se s minimem úprav dalo jezdit určitě i dnes!

ŽnS 1975, MR 350 ccm: #1 Baláž, #14 David, #15 Quierenz st.,#2 Novotný, #27 Duba, #7 Vašíček, #27 Tofel, #24 Medek, #8 Chalopka, #18 Ondrik, archiv DavidŽnS 1974, MR 350 ccm: #5 Špak, #18 Vašíček, #12 Král, #3 Baláž, #11 Renn, #7 Šobáň,#8 Chaloupka,#13 Bareš,#17 Ondrik, #4 Novotný, archiv DavidŠkrdlovice 1974 - MR 350ccm, archiv NovotnýŠkrdlovice 1976 - start MR 250 ccm: #2 Staša, #6 Franc, #1 Baláž, #13 Mitošinka, #3 Novotný

mapa současnosti..mapa okruhu Škrdlovice..celková poloha okruhu ve Škrdlovicích..

 

  • Zdroje

    Fotografie s díky poskytli: J. Novotný, J. David, L. Bělič, K. Šoukal, J. Čermák, J. Brzobohatý, J. Hanák a další. Programy a spolupráce K. Šoukal

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 13.03.2019
, Škrdlovice, 591 01, Česko

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...