Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Velké Meziříčí

Kapitoly článku

17. ročníků silničních závodů se odjelo na zajímavé Hrbovsko - Svařenovské přírodní trati. Pořadatelé měli s tímto okruhem vždy hodně starostí. Nejprve jim komplikovala život výstavba sousední dálnice, po jejím dokončení pak vojenské letecké cvičení, které tyto závody nakonec i pohřbilo..

 

Velké Meziříčí: Cena Českomoravské Vysočiny

V roce 1967, přesně 8.10. uspořádali členové Automotoklubu Velké Meziříčí poprvé silniční závod automobilů a motocyklů na okruhu Lavičky - Hrbov - Svařenov. Okruh částečně využíval hlavní silnici z Jihlavy na Brno, byl dlouhý 4 800 metrů a měl převýšení 50 metrů. Polovinu tratě tvořily dlouhé, přímé úseky, druhá polovina byla velmi technická a náročná, zejména v pasáži od odbočky ze státní silnice na Hrbov až do výjezdu ze Svařenova. Po startu u obce Lavičky se zhruba dva kilometry před Velkým Meziříčím zatáčelo na křižovatce pravým vinglem směrem na Hrbov. Poměrně úzká silnice dále kopírovala kraj lesíka a byla lemována stromy na vnějších stranách zatáček.

mapa 1967 - 73VM 1972, MR 350 ccm: #1 Staša, #2 Srna, #6 Král, #5 Chaloupka, #27 Bíma, #20 David, #8 Baláž, archiv DavidVel.Meziříčí 1969 - 250 ccm, tlačenice po startu - #7 Jan Novotný..VM 1971, 350 ccm volná, #34 Slezák, #16 David, #57 Mervart, #7 Hlavatka..

#21 B.Staša, esíčko na návsi bylo na srdce..1973, původní výjezd z postartovní zatáčky k lesíku..původní úsek po první zatáčce - naposledy v roce 1973..VM 1970: zleva sedí M.Vitula, J.David, dále Z.Klouda a sedici bratr V.Slezáka Jan, konstruktér Jawského 4válce Ing.Tichý a F.Šťastný... archiv Šoukal - archiv Šoukal...Vel. Meziříčí 1969: jeden z mnoha pádů v zatáčce po startu..

Vjezd do vesnice byl ve stoupání sérií jezdecky zajímavých oblouků na srdce. Obvzlášť „vypečený“ byl sedmý úsek okruhu - průjezd středem obce, který byl zakončen esíčkem levá - pravá. Zde se jezdci doslova protahovali v náklonu úzkou skulinou mezi dvěma domy, to vše stále v mírném stoupání. Toto místo, později obložené z obou stran balíky slámy, spolu s téměř dvoukilometrovou rovinou tvořilo asi typickou dominantu zdejší trati. Po výjezdu z tohoto velmi adrenalinového úseku se pokračovalo do Svařenova rychlým pravým obloukem a na plný plyn až k pravé zatáčce v polích za obcí. Zde se muselo řadit dolu, v zatáčce byla nepříjemná nerovnost v ideální stopě. Naštěstí zde byla silnice po obou stranách bez stromů. Pokud jezdec už tuto asfaltovou muldu trefil, mohl stroj v nouzi nejvyšší narovnat a poslat to rovně na pole (J. Macháček by o tom mohl vyprávět..).

Hrbov - těsný průjezd mezi domy...ještě bez balíků slámy - skupinku jezdců vodí A. Plevák na Jawě Junior 250..B. Staša ve výjezdu z náměstíčka v Hrbově.. VM: start 50 ccm..úsek výjezdu z nové levé zatáčky po startu..

Po dalším rychlém pravém protahováku se dobržďovalo na křižovatku ve tvaru T, pravým vinglem se pak jezdci dostali na začátek cílové roviny, svažující se až do prostoru startu. Tady si jezdci slabších kubatur prakticky mohli přečíst noviny - téměř dva kilometry přímé silnice z kopce.. Parkoviště strojů bylo umístěno celkem na třech místech: nejdříve na poli pod silnicí, pak u odbočky na obec Lavičky před dálničním mostem a nakonec na fotbalovém hřišti za dálnicí. V roce 1974 okruh doznává jediné změny v celé své historii. Vzhledem k otevření nového úseku dálnice z Měřína na Brno, byl první úsek po startu přeložen na nově vybudovanou silnici. Přibyla tak jedna levá zatáčka navíc. Vracečka byla umístěna na umělém náspu, lemovaná z obou stran hlubokými příkopy. Tento úsek byl proto později opatřen svodidly z obou stran a obložen balíky slámy. Průjezd se tímto značně zúžil, možná právě proto zde docházelo k častým karambolům.

P-ČSR 125 -1984: vracák po startu, #4 P. Nechanický,#7 Svatoš ml., #2 Stloukal ml...125 ccm - nepříjemný pád ve výjezdu z Hrbova...VM 1984, 125 ccm: pády na této trati většinou bolely - tentokrát v tréningu v zatáčce před Hrbovem..v letech 67-69 zde jezdily i ukázkové jízdy F-3...

Největší hromadný pád v této zatáčce byl asi při závodě přeboru Čech třídy 350 ccm v roce 1983 hned po startu. Také v roce 1976 se na zdejší trati hodně padalo: zranění si odvezl Bartůněk a Bareš, upadl zde také Pieš a Křivák. Vzhledem k tomu, že zde byli moravští a hlavně brněnští jezdci prakticky doma, měli tento okruh dokonale "najetý" a dovedli toho také náležitě využít v mistrovských závodech. Dobré výkony zde předváděli především Quierenz, Mrkývka, David, Hlavatka, Král, Vašíček a další. Dle informací p. Niessnera, místního rodáka a „kronikáře“ obce Hrbov a Svařenov, zprvu nebyli obyvatelé obou těchto obcí pořádáním závodů nijak nadšeni, ba spíš naopak. Hluk, problémy s domácími zvířaty a rozdělení obcí závodní tratí na dvě poloviny nesli zpočátku těžce. Postupem času však závodům přišli na chuť a dokonce se sami zapojovali do jejich

plakát VMVelké Meziříčí 1979: Vl. Jarolím - Yamaha 250, v bílém tričku Miroslav Stružka ml.VM 1979, start MR 250 ccm: #19 J. Šafránek, #8 Vl. Jarolím, #6 J. Bartůněk, #1 P. Baláž, #2 J. Mrkývka, #4 J. Král, #3 P. Dekánek..V. Meziříčí - výjezd z postartovní vracečky: Chaloupka, Franc, Novotný

příprav a organizace. První tři ročníky 1967 - 69 se odejely v duchu tehdejšího trendu společně s automobily F-3. Od roku 1968 do roku 1984 se na tomto okruhu pravidelně jezdily závody mistrovství republiky s jedinou vyjímkou v roce 1982 kvůli dostavbě dálničního přivaděče, jeho okolí a konečné úpravě první zatáčky. Kromě jezdců 1. výkonové třídy zde jezdili o body i jezdci přeboru Čech a moravského oblastního přeboru C. V osmdesátých letech začal být okruh vzhledem k dosahovaným rychlostem motocyklů v některých místech příliš úzký a nebezpečný, pro závody mistrovství republiky byly proto postupně zařazovány jen závody nižších kubatur. Asi největších návštěv se pořadatelé dočkali v letech 1978 - 81, kdy byl zvolen ideální termín pro pořádání závodů těsně před, nebo těsně po naší Velké ceně. Kdo tehdy jel po dálnici na Grand Prix do Brna, nemohl si nevšimnout stanového městečka na poli kolem balíky obložené silnice směrem na Hrbov. Fandové z tehdejší NDR si tady prodlužovali motocyklový svátek.. Mezi vítěze závodů MR se zde zapsali jezdci: Voříšek, Klátil, Bojer, Bíma, Židlík, Hlavatý, Fendrych, Pěnkava, Quierenz, Staša, Baláž, Havrda, Bartůněk, Mrkývka, Franc, Vašíček, Srna, a další… Poslední vítězství v roce 1984 vybojovali ve třídě 80 ccm Krmíček, 125 ccm Šafránek. V roce 1985 byl v kalendářích zapsán termín 21. - 22.

VM 1980, třída MR 350 ccm, #6 Srna, #4 Chaloupka, #9 Majoroš, #21 Mrkývka, #1 Staša, #3 David, #2 Dekánek, #14 Bareš, #28 Fábry, #24 Troliga, archiv DavidPřebor ČSR 350: #10 B. Šoun, #8 R. Frkous..VM 1984, poslední stupeň vítězů 125 MR: zleva Polák, Šafránek, Havrda

září jako 18. ročník závodů. Kvůli vojenskému leteckému cvičení na přilehlém dálničním úseku mezi Měřínem a Velkým Meziříčím (tento úsek dálnice byl k tomuto účelu budován jako přistávací plocha, jednalo se o cca 2,5 km úsek mezi nynějším motelem a benzinovou pumpou) se však nakonec konat nemohl. Bohužel, tato nucená pauza se nakonec ukázala jako rozhodující. Motocykly se sem již nevrátily. Škoda, bylo to v době, kdy se u nás teprve budoval druhý autodrom a přírodní okruhy měly stále ještě zelenou…

Vítěz tréninku MR 350 1979 Vl. Jarolím vlevo na tříválci M.Stružky, vedle něj J. David..VM start MR-350, 1979 - #1 Baláž, #8 David, #2 Staša, #24 Jarolím, #22 Mrkývka, #7 Hlavatka, #4 Mitošinka1980 - Jiří David - Yamaha 350, v úseku na křižovatce u Stránecké Zhoře..

Tvar ov roce 1985 byly dokonce již vytištěny programy...kruhu se s odstupem času nezměnil. Silnice, na které jsou ještě tu a tam vidět pozůstatky bílého lemování krajnice zokruh Velké Meziříčí na mapě z roku 1953... dob závodů, však ano. Bohužel k horšímu. Také obě obce jsou již místní částí Velkého Meziříčí. Pár domů se tu zbouralo (na výjezdu z esíčka na návsi už nenaskočí husí kůže, jako dřív), pár nových domů naopak přistavělo. V okolí poblíž křižovatky svařenovské a státní silnice (u dálnice) vyrostlo obří skladištní monstrum, tak typické pro dnešní dobu. Na závěr ale jedna dobrá zpráva: pár nadšenců z místního motoklubu uvažuje o uspořádání vzpomínkové jízdy na této trati v roce 2011. Opravdové závody, byť jen veteránské se už na zdejším rozbitém povrchu jezdit bohužel asi nedají. Přesto držíme palce, ať se na Hrbovsko - Svařenovský okruh opět podaří vrátit alespoň symbolicky závodní motocykly!

Mapa okruhu Velké Meziříčí v mapě současnosti..Mapa okruhu..celková poloha okruhu VM

Vzpomínky na závody ve Velkém Meziříčí pomalu zapadají. Budeme proto vděční za každou Vaši informaci, dobový program závodu nebo fotografii, kterou nám pošlete ať už jako tehdejší jezdci, diváci nebo pořadatelé tohoto závodu. Tyto materiály budou do článku pak doplněny i s uvedením jejich autora..

 

  • Zdroje

    Do článku s díky poskytl fotografie a informace ze svých stránek www.hrbov-svarenov.czweb.org: Tomáš Niessner. Fotografie ze svých archivů s díky dále poskytli: T. Niessner, J. David, K. Šoukal, J. Průcha, B. Lidmanský, L. Bělič, J. Novotný, J. Vítovec, J. Brzobohatý, M. Rejman, R. Janková, J. Caisová, J. Novák a další. Fotografie ze současnosti, informace a dobové programy s díky poskytl: Karel Šoukal. Výsledky: Ivan Michálek. Další zdroje: Svět Motorů, dobový tisk, soukromý archiv, Seznam mapy, zdroj: Mapy.cz, Historická ortofotomapa © CENIA 2010 a GEODIS BRNO, spol. s r.o. 2010. Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR 2009. Zakreslení do map: P. Foltán ml.

  • Podělte se o dobové materiály!

    Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: , obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

  • Autorský obsah

    Tento článek, stejně jako ostatní, je autorský. Kopírování je možné pouze se souhlasem autora a uvedením zdroje.

Článek byl naposledy upraven: 08.03.2019
Unnamed Road , Velké Meziříčí, 594 01, Česko

Komentáře (6)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Máte samozřejmě pravdu p. Caisová a omlouvám se, že jsem si toho nevšiml. Je to opraveno. Troligu ale Marian opravoval u jiné fotky - z roku 1980..
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

Dobrý den, opravte si u čísla 24 jméno
start MR-350, 1979 - #1 Baláž, #8 David, #2 Staša, #24 Navrátil, #7 Hlavatka, #4 Mitošinka
Zdroj: http://www.moto-svet.cz/okruhy-a-historie/byvale-ceske-okruhy/129-velke-mezirici

Není to ani Navrátil, ani Troliga jak opravoval
marian
Je to Vladimír Jarolím na motocyklu MS 3V ( Miroslav Stružka - tříválec). Vím to tak jistě, jako to, že jsem se narodila jako Stružková :). Zdraví Jana Caisová

Komentář naposledy upraven v před 9 měsíci od petr Admin petr
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Prosím ešte odstrániť z textu č. 16 Šobáň - bolo to asi pomýlené Srnove číslo 6. Šobáňa tam nikde nevidím a 350 vtedy tuším ani nejazdil.. Ďakujem.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

OK, text je doplněn, díky

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Prosím o opravu a doplnenie textu k fotke na štarte 350 ccm v roku 1980: 1980, třída 350 ccm, #6 Srna, #4 Chaloupka, #9 Majoroš, #21 Mrkývka, #1 Staša, #3 David, #2 Dekánek, #14 Bareš, #28 Fábry, #24 Troliga
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Motorky už mě splnily snad všechny nejen klukovské sny. Ale jeden pořád zbývá: abych znovu cítil ten spálený ricín v Hrbově a Svařenově. Navíc, tady to pro mě vlastně všechno začalo..Když dáme hlavy dohromady, mohlo by se to podařit!
K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.
Tak snad minimálně to pódium vyjde, moc fandíme! ...
BendaK napsal komentář k Most - fotogalerie tříd 1000 ccm
Parádní fotky Jinak je vidět, že spousta lidí má slušnou techniku a zázemí, viz. i třeba ...