web stats
Přihlásit se Registrovat
Přihlaste se k vašemu účtu
Pokud účet nemáte, pak se zaregistrujte

WorldSBK Most 2023 - reportáž z rekordního víkendu

  • Kategorie: Silniční závody
  • 01.08.2023
  • Aktualizováno: 07.08.2023

Kapitoly článku

Tak máme za sebou rekordní, zajímavý a velmi vydařený třetí ročník závodu mistrovství světa superbiků, který se konal na mosteckém autordromu o posledním červencovém víkendu, tedy 28.-30.7.2023. Pojďme si ho trochu zrekapitulovat a připomenout i kompletní výsledky.

Tento víkend, tedy 28.-30.7.2023 se konal největší podnik letošní sezóny závodů silničních motocyklů na našem území, a to mistrovství světa Superbiků na autodromu v Mostě. Byl plný krásných motorek, napínavých závodů, rekordů i překvapení. A když má k tomu Česká republika zastoupení v každé kategorii, o to víc se čeští fanoušci na závody těšili.

Přijela i spousta známých osobností motorismu, kdy k vidění byli například Filip Salač, Petr Najman, Michal Filla, Josef Kubíček, James Toseland, Shane Byrne, Pepa Sršeň a další.

Výborný komentář závodů na místě zajišťoval Jiří Šlégl z CNN Prima News.

ps 064n 037

Už v sobotu brzy ráno bylo vidět, že letošní podnik bude hodně zajímavý. Na okruhu se to hemžilo nadšenými návštěvníky, kdy nedočkavá atmosféra by se dala krájet. Počasí bylo příjemně polojasné, ale čekal se i déšť. Během tréninků byla ta nejlepší místa na tribunách již zaplněna.

Před sobotním prvním závodem WorldSBK nakonec pršelo, a tak se odstartovalo do mokrého závodu, kdy někteří zvolili pneumatiky přechodné a někteří mokré. Axel Bassani měl excelentní start a všem postupně ujížděl. Trať ale začala osychat a jezdci s mokrými pneumatikami tak museli zamířit do boxu pro suché. Mezi nimi byl například i lídr šampionátu Bautista či Bassani. Jonathan Rea měl přechodné pneumatiky, využil svých zkušeností a dostal se rychle dopředu na místo první, a to už nepustil. Rea tak konečně dokázal získat své první vítězství v tomto roce a zároveň první vítězství na okruhu v Mostě. Bylo vidět, že je opravdu nadšený. Druhý projel cílem Toprak Razgatlioglu a třetí Danilo Petrucci, který se tak opět mohl radovat, že stojí na bedně. Náš závodník Oliver König začal závod velmi nadějně na 14. místě, pak ale také musel pro výměnu pneumatik do boxu. Bohužel se mechanikům výměna gum příliš nepodařila kvůli zaseklé přední ose, čímž ztratil spoustu času a skončil nakonec jako poslední. Bassani a Bautista doplatili na špatný výběr pneumatik a skončili 8. a 12.

V závodu WorldSSP jezdci nadále bojovali s proměnlivým počasím. Hned v první zatáčce po startu došlo k hromadnému vyjetí jezdců mimo trať do kačírku a pádu jednoho z nich. Díky vyteklé kapalině byla vyvěšena červená vlajka a start se musel opakovat. Vítězství pak jednoznačně vybojoval Nicolo Bulega, druhý Stefano Manzi a třetí Bahattin Sofuoglu. Náš Ondřej Vostatek projel cílem na místě 16.

ps 066ps 067ps 083

Závod WorldSSP300 začal bohužel také hromadným pádem. Počasí bylo stále náročnější, kdy se déšť stupňoval a pády pokračovaly. Tomu se bohužel nevyhnul ani náš Petr Svoboda, motocykl ale naštěstí rychle zvedl a pokračoval dál. Velká část jezdců se nakonec rozhodla zajet do boxů přezout pneumatiky na mokré, kdy mezi nimi byl třeba i Jose Luis Perez Gonzalez z prvního místa. Ztráta přezutím byla ovšem velmi vysoká a tak se nakonec ukázalo, že ti, kteří vydrželi na slickách jako Lennox Lehmann či naštěstí i náš Petr Svoboda měli výhodu. Díky tomu závod nakonec vyhrál z 22. startovní pozice právě Lehmann. Náš Petr Svoboda i přes pád dokončil na výborném 6. místě v cíli, které ho tak posunulo na celkovou druhou pozici v šampionátu. Na stupních vítězů se dále ocitli i nováčci Marco Gaggi a Daniel Mogeda, na překvapivém 4. místě i Ioannis Peristeras. Perez Gonzalez dojel 5. První body v historii samostatného Slovenska si v silničních světových motocyklových závodech odvezl Maxim Repák svým 13. místem za tým Accolade Smrz Racing.

V neděli ráno bylo na okruhu už hodně fanoušků a tribuny se velmi rychle plnily. Počasí ale po ránu příliš nepřálo, bylo hodně zataženo a mlhavo.

Krátký závod Superpole třídy superbike se nesl ve znamení souboje Topraka Razgatliogla a Jonathana Rey. Po startu v první šikaně došlo ke kolizi několika jezdců a bohužel také včetně našeho Olivera Königa, který pak do cíle dojel až na 20. pozici. Závod nakonec těsně vyhrál Razgatlioglu, druhý Rea a třetí Alváro Bautista, který se dopředu probojoval ze 14. místa.

n 047n 063n 077 

V Supersportech začal závod na suché trati, postupně pak ale začalo poměrně dost pršet. Většina jezdců se rozhodla zajet do boxu pro výměnu pneumatik na mokré, včetně vedoucích závodníků Bulegy a Manziho. Několik jezdců se rozhodlo zůstat na trati se suchými pneumatikami. Déšť ale rychle přestal, vysvitlo i slunce a ukázalo se tak, že zůstat a riskovat na trati bez přezutí byla ta správná volba. Ten, kdo jel na sklickách byl stále rychlejší, třeba jako Tarran Mackenzie, který díky tomu i vyhrál. Což bylo velké překvapení jak pro něj, tak i pro jeho tým PETRONAS MIE Racing Honda Team, který tím získal své vůbec první vítězství v seriálu WorldSSP. Stupně vítězů doplnili Marcel Schrötter a Bahattin Sofuoglu rovněž na slickách. Jezdci na mokrých pneumatikách neměli vůbec žádnou šanci a byli o hodně pomalejší. Doplatil na to hlavně Bulega, který dostal od Mackenzieho kolo a skončil tak na 16. místě nebo i náš Ondřej Vostatek, kterému po výměně pneumatik motorka příliš nefungovala. Manzi, který bojuje o šampionát s Bulegou nakonec skončil pádem.

Nedělním druhým závodem třídy WorldSBK na suchu si spravil chuť hlavně lídr šampionátu Alváro Bautista, který v sobotu nebyl vůbec spokojen. Spolu s Toprakem Razgatlioglem se postarali o úžasnou podívanou plnou soubojů. Bylo vidět, že je Toprak ve svém živlu a trať v Mostě si opravdu užívá. Jeho neuvěřitelné brzdné umění v první šikaně by měl vidět každý. Alvárovi tam nedal vůbec žádnou šanci ani na vnitřku ani na vnějšku zatímco diváci nadšením jásali. Najednou však celé publikum vykřiklo a Toprak ležel v šikaně ve třetí zatáčce na zemi. Jak jsme se později dozvěděli ne svojí vinou, ale bohužel díky prasklé zadní pneumatice.. Bautista si tím připsal své 18. vítězství v jediné sezóně, což je rekord v historii šampionátu vůbec. Jonathan Rea bojoval co to šlo a dojel na místě 3-tím, když jej nakonec v poslední zatáčce předjel Danilo Petrucci. Ten měl opravdu velkou radost, jelikož se jednalo o jeho zatím nejlepší umístění ve třídě superbike. Pro Olivera Königa bohužel smůla pokračovala, když musel zajet do boxu kvůli poruše převodovky.

Start závodu WorldSSP300 byl odložen pro velmi silný déšť a pak zkrácen nejdříve na 12 a později jen na 8 kol. Jelikož opravdu hodně pršelo na trať vyjeli i hasiči a pomáhali odčerpávat vodu. Po dramatickém souboji se povedlo José Luis Perez Gonzalezovi vybojovat pódium, kdy skončil na místě třetím. Smržův tým, Accolade Smrz Racing, tak slavil velký úspěch, svou první bednu a také celkové vedení v šampionátu. Maxim Repák opět zabodoval 13. místem a další oslava tak byla na místě. Závod na mokru vyhrál Aldi Satya Mahendra a druhý projel cílem Jose Manuel Osuna Saez. Petr Svoboda opět nezklamal a dojel na solidním osmém místě, díky čemuž je nyní v průběžném hodnocení třetí, pouhé čtyři body za lídrem šampionátu Gonzalezem.

n 083n 084n 085 

O další překvapení, se postaral náš prezident Petr Pavel. To, že bude mezi fanoušky tušil asi jen málokdo. Dorazil na vlastní motorce a podíval se například do řídící věže, do boxů a na startovní rošt, kde si podal ruku s Oliverem Königem či krátce pohovořil s Alvarem Bautistou. Dále zamával šachovnicovou vlajkou v cíli závodu WorldSBK a byl také v první řadě fanoušků při vyhlašování vítězů, kdy dokonce dostal od Bautisty spršku šampaňským.

Neuvěřitelné závody a úžasné prostředí motorek, boxů a závodníků doplnil bohatý doprovodný program jako hudební trio na housle, motokaskadér či policejní exhibice na motorkách. Pro návštěvníky se vstupenkou do boxů byl přístupný první box s velkoplošnou obrazovkou pro sledování závodů a s možností nahlédnout na pit line. Kdo měl štěstí mohl se dostat za pit line na boxovou zídku a sledovat dění i tam. Skvělá byla také možnost být blíže jezdcům a motorkám v uličce vítězů (Victory line) a "Paddock show" včetně stupňů vítězů. Po závodech bylo možné využít svezení se na vlastních motorkách po závodní trati, tzv. "Bike parade".

Na závěr můžeme jen poděkovat pořadatelům, fanouškům a všem co se podílejí na tomto neuvěřitelném úspěchu autodromu v Mostě. Jde bezpochyby o největší motocyklovou událost na území České republiky. Návštěvnost tedy byla nakonec rekordních 53 871 diváků, v to nikdo nedoufal a je vidět, že je tento podnik stále oblíbenější jak u domácích, tak i zahraničních fanoušků.

Každopádně skvělá nálada, závodění, motorky, jezdci, adrenalin a vše bylo skvělé a vidět to bylo právě na radostných tvářích všech fanoušků a návštěvníků letošních světových závodů v Mostě. Budeme se těšit na další ročníky!

Kompletní výsledky všech závodů v Mostě naleznete na dalších stranách tohoto článku.

Článek byl naposledy upraven: 07.08.2023

Nejnovější komentáře

Jaroslav Knop napsal komentář k Olomouc
Dobrý den , prosím , zda někomu neříká něco jméno Ferdinand Vodička z Přerova a Alois Nečas z Olomou...
kawas napsal komentář k Morašice
Víme, ale přesto děkujeme.. 👍
Havran napsal komentář k Morašice
Náhodou jsem narazil, nevím, jestli víte...Text k odkazu...
Zdravím. Ano, Karel Pomikálek z Liberce na Jawě 250 - nahlížím do programu závodu v roce 1956. Pokud...