Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

IDM 2021: předběžný kalendář závodů

Startovní pole Mezinárodního německého motocyklového šampionátu (IDM) 2021 se vyvíjí velmi dobře: „Jen v samotném IDM Superbike očekávám kolem 30 mezinárodních jezdců,“ uvádí vedoucí série Normann Broy. I po postupu šampióna IDM Jonase Folgera na mistrovství světa superbiků, téměř tři měsíce před začátkem sezóny, se dlouhodobě objevuje nejsilnější pole jezdců IDM Superbike 1000. První závod sezóny je naplánován na 30. dubna - 2. května 2021 na Lausitzringu.

Pokud si dvojnásobný šampion IDM Superbike Ilya Mikhalchik (UKR) najde cestu, mohla by mistrovská sezóna začít okamžitě. 25letý pilot BMW se zaměřil na třetí titul IDM. „Mám hlad poté, co jsem loni skončil druhý,“ říká Ukrajinec, který chce po letech 2018 a 2019 vyhrát svůj třetí titul v IDM. Druhý v pořadí zůstává věrný týmu EGS-alfa-Van Zon-BMW (BEL) od mistra Wernera Daemena. Kromě svého působení v IDM je Ukrajinec také jedním z trojice jezdců Daemenu ve světovém šampionátu vytrvalostních závodů. V roce 2021 se však bude soustředit na svůj titul IDM. „V posledních několika týdnech jsem kvůli tomu velmi tvrdě trénoval, protože úroveň v IDM prudce vzrostla.“ Jeho tým v tom také hrál hlavní roli: Daemen závodí se čtyřmi motocykly BMW S 1000 RR.

Kromě týmu Mikhalchik a Tim Eby (Blumberg) soutěží o tovární tým BMW Holanďan Pepijn Bijsterbosch (NLD) a 22letý mladík Jan Mohr (AUT). Zlepšuje se ale také druhý špičkový tým BMW v IDM. Kromě svého pravidelného jezdce dává šanci bývalému šampionovi 125 ccm Florian Altovi (Wiehl), specialistovi na odpružení Benny Wilbersovi (Nordhorn) a talentu na superbike IDM 21-letému Marco Fetzovi (Kleinbreitenbronn). Ten po své první sezóně v SBK přechází ze Suzuki na BMW. BMW frakce získává další vliv díky týmu GERT54 (Pirna). Stejně jako na minulém mistrovství světa spoléhá saský tým na vítěze Le Mans Stock Sports Toni Finsterbusche (Hohenossig) a Lucy Glöcknerovou (Zschopau), kteří oba slaví svůj návrat do IDM.

Yamaha je také silně zastoupena v IDM Superbike 2021. S ambiciózním švýcarským jezdcem Dominicem Schmitterem (CHE) je loňský tým IDM na třetím místě ve snaze o silné jezdce BMW vedené Ilyou Mikhalchikem a Florianem Altem. Stejně jako oba spolubojovníci zůstává Schmitter věrný svému týmu na YZF R1-M z týmu Konrada Hessa. V loňském roce byl 26letý jezdec Yamahy jediným jezdcem, kterému se podařilo získat pole position před vysoce postaveným Jonasem Folgerem. V závodě projel cílovou páskou pouhých pět sekund za bývalým jezdcem MotoGP. Je to důvod pro velké sebevědomí Schmittersa, když říká: „Samozřejmě, že mě to dělá kandidátem na titul.“ Nadále spolupracuje s Marcem Moserem (Dieburg) a přivádí do týmu Philipp Steinmayra (AUT) jako týmového kolegu.

Kawasaki také rozšiřuje. Tým Emila Webera nyní využívá nejen jednu, ale dvě Ninji ZX10-RR: Valentin Debise (FRA) následuje svého krajana Erwana Nigona a spolu s Nico Thöni (AUT) se první celkový vítěz Pro Superstock Cup vyšplhá do přední třídy IDM. Šéf týmu Jens Holzhauer (Wittenberge) investoval přes zimu hodně práce do nové Hondy CBR 1000 RR-R „Fireblade“. Kolik motocyklů použije, ještě není jisté. Dosud byl potvrzen pouze Alessandro Polita (ITA).

Po oficiálním odchodu Suzuki z IDM, v IDM pravděpodobně zůstane pouze tým Denise Hertrampfa (Nordhorn). Nové startovní pole IDM pro Superbike slibuje skvělý sport a vzrušující závody, které budou vysílány prostřednictvím živého přenosu jako v roce 2020.

IDM SSP 600jpgIDM SBK 1000jpg

Ale špičkové pole se objevuje také u třídy IDM Supersport 600. Zatím není jasné, kde bude loňský šampion Luca Grünwald jezdit. Chorvatský finalista Martin Vugrinec (Bochum) pojede na Yamaze. Navíc s dvojnásobným šampionem IDM Maxem Enderleinem (Hohenstein-Ernstthal) a jeho novým týmovým kolegou Janem-Olem Jähnigem (Altenberg) existuje nová, extrémně silná dvojice jezdců, kteří se také spoléhají na Yamahu.

Dva bývalí piloti z Freudenbergu založili vlastní tým. Tým FÜSPORT RT Motorsports od týmu SKM Kawasaki je ve své třídě nový, ale není neznámý. Doposud byl zapojen pouze do třídy 300. Nyní je zde další krok nahoru. S Holanďany Robem Hartogem (NLD) a Dino Iozzem (ZAF) si šéfové Rob Vennegoor a Frank Krekeler zajistili dva obzvláště rychlé jezdce. Tým Bonovo action / MGM Racing pojedou s Yamahou o body se zkušeným mistrem světa Patrickem Hobelsbergerem (AUT) a stejně jako v roce 2020 s Milanem Merckelbaghem (NLD). Marcel Brenner (CHE) začíná v Hess Racing. Od této sezóny přecházejí motocykly řady 600 a Supersport 300 na hladké pneumatiky od dodavatele PIRELLI. Tyto pneumatiky se také používají na mistrovství světa.

I ve třídě juniorů IDM Supersport 300 jsou novinky. Tým Michaela a Carstena Freudenberga (Bischofswerda) spoléhá na rychlé KTM s obhájcem titulu Lennoxem Lehmannem (Drážďany), Dirkem Geigerem (Mannheim) a jezdcem mistrovství světa Victorem Steemanem (NLD). Po roční exkurzi v silnějším IDM Supersport 600 se 20letý Holanďan vrátil do týmu Saxon KTM. Šestnáctiletý Leo Rammerstorfer (AUT) doplňuje řidičské kvarteto jako nový člen. Na FÜSPORT RT Motorsports od SKM Kawasaki jsou připraveni Marvin Siebdrath (Wildenfels), Luca de Vleeschauwer (BEL) a Jorke Erwig (Gescher). Rozhodnutí o umístění čtvrtého jezdce je stále otevřené, stejně jako Kawasaki Australana Harryho Khouryho z Benjan Racing (NLD.

Kromě juniorské třídy IDM se IDM rozvíjí také v prostředí nové generace motocyklistů. Yamaha R3 Cup, který se bude v Německu konat poprvé, se uskuteční čtyřikrát na IDM. Northern Talent Cup (NTC) se zúčastní třikrát a rakouský talentový pohár, který se bude také konat na KTM R4C, bude mít finální závod o víkendu IDM na Red Bull Ringu. V rámcových závodech se pojede Twin Cup a Pro Superstock Cup. Přes odstoupení Suzuki z IDM jsou motocykly značky stále povoleny v Twin Cupu. V programu zůstanou také mistrovství IDM Sidecar. Stále je otazník, na kterých závodech týmy začnou. Otevření sezóny IDM se všemi třídami mistrovství je plánován od 30. dubna do 2. května na Lausitzringu.

IDM - Termíny 2021 - předběžný kalendář:

30.04. - 02.05. Eurospeedway Lausitzring
07.05. - 09.05. ADAC Sachsenring Classic (IDM Superbike 1000)
20.05. - 23.05. Speedweek Oschersleben (IDM SBK 1000, SSP/SST 600, SSP 300)
11.06. - 13.06. Autodrom Most (CZE)
16.07. - 18.07. Truck Grand Prix Nürburgring (IDM Superbike 1000)
23.07. - 25.07. Schleizer Dreieck
13.07. - 15.08. TT Circuit Assen (NLD)
27.08. - 29.08. Red Bull Ring (AUT)
24.09. - 26.09. Hockenheimring


IDM SSP 600 KawasakijpgIDM SSP 300jpg

Článek byl naposledy upraven: 05.02.2021

Komentáře (1)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)

Jeden z mála závodů u nás v Mostě a bude to německý mistrák..
Brzo u nás budou závodit němci častěji než češi

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Jeden z mála závodů u nás v Mostě a bude to německý mistrák.. Brzo u nás budou závodit němci častě...
ducatis55 napsal komentář k Závody motocyklů 1961
Nádhera Moc děkuji za úžasné čtení a přehled výsledků, rád vzpomínám na minulé časy (tedy jen co se...
kawas napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Ano, Dymokury se v tomto termínu jedou..
Věra Kostrounová napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Dobrý den, prosím o informaci zda závod silničních motorek 5.9.-6.9.2020 v Dymokurech se pojede nebo...