Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

GP Portugalska 2020 - Mistry světa jsou Arenas, Bastianini a Mir

Kapitoly článku

O víkendu 21.-22.11.2020 se jel poslední dramatický závod mistrovství světa silničních motocyklů 2020 a to na nádherném okruhu v Portugalsku. Bojovalo se zejména v Moto3 a Moto2 o titul mistra světa a také v MotoGP o titul vícemistra světa, když zde se mistrem stal již v minulém závodě Joan Mir. Závěrečný závod MotoGP vyhrál na domácím okruhu Miguel Oliveira, který měl obrovskou radost. Mistrem světa v Moto3 je Albert Arenas a v Moto2 Enea Bastianini.

Letošní sezóna tak byla zcela výjimečná, nejen kvůli Covidu-19 nebo pro zranění Marca Marqueze, ale i pro vyrovnanost všech, když v boji o stupně vítězů bylo hodně různých jezdců, boje o titul probíhaly až do úplného konce a i v MotoGP se o vítězství v jednotlivých závodech dělilo devět jezdců, kdy nikdo nevyhrál více jak dvakrát.

Závod MotoGP

103 Miguel Oliveira KTM RC16 MotoGP 2020 PortimaoMistrem světa MotoGP se v minulém závodě ve Valencii stal již Joan Mir se Suzuki a tak se v posledním závodě rozhodovalo "pouze" o celkovém druhém místě, tedy o titulu vícemistra světa a to mezi Francem Morbidellim a Alexem Rinsem. Z první řady startoval Miguel Oliveira, Franco Morbidelli a Jack Miller. Rins startoval z místa desátého. Hned po startu se vedení závodu ujal Oliveira a uháněl dopředu, za ním se držel Morbidelli a Miller. Rins se dostal na místo šesté. Mir tvrdě narazil do Francesca Bagnaii, který musel poté pro bolest ruky ze závodu odstoupit.

Po polovině závodu měl již Oliveira velký náskok. Na druhém místě se stále držel Morbidelli pronásledován Millerem a bylo jasné, že dojde k souboji. Rins začal ztrácet a vrátil se zpět na místo desáté. Jezdci Yamahy Fabio Quartararo, Maverick Viňales a Valentino Rossi jezdili vzadu pole na třináctém až patnáctém místě. Mir musel pro technickou poruchu na elektronice odstoupit a Suzuki tím přišla o pohár konstruktérů.

V posledním kole stále s velkým náskokem vedl portugalec Oliveira a závod stylem start - cíl vyhrál. Za ním se Millerovi podařilo pár zatáček před cílem předjet Morbidelliho, který tak závod dokončil na třetím místem a získal titul vícemistra světa MotoGP pro rok 2020. Rins se dále propadal a cílem projel až na patnáctém místě. Stejně i Quartararo dojel až čtrnáctý, Rossi dvanáctý a Viňáles jedenáctý. Andrea Dovizioso projel šestý, pohár konstruktérů tak i za jeho pomoci a zejména za druhé místo Millera vyhrála Ducati.

Nejlepším týmem se stal Team Suzuki MotoGP.

Letošní sezóna mistrovství světa motocyklů MotoGP končí a s tím i mnoho jezdců odchází jinam. S poděkováním se tak s týmem loučili Rossi, který odchází do Petronasu, dále Dovizioso s Ducati, který si dává prozatím rok pauzu, Cal Crutchlow s LCR Honda, který bude příští rok testovacím jezdcem Yamahy, Miller s Pramacem, který se těší na spolupráci s továrním týmem Ducati stejně jako Oliveira s Red Bull KTM, který jde do továrního týmu KTM místo Pola Espargara a ten nahradí Alexe Marqueze v továrním týmu Repsol Honda.

Průběžné celkové pořadí jezdců MotoGP

Závod Moto2

201 motogp portugal 2020 remy gardnerŠampionát před závodem vedl Enea Bastianini. Za ním byl o 14 bodů Sam Lowes, který má ovšem zraněnou ruku a pak o 18 bodů Luca Marini, který se v posledních závodech nedokázal dostat dopředu. Marco Bezzecchi ztrácel 23 bodů a šanci na titul měl již velmi malou.

Bastianini a Lowes startovali z druhé řady. Marini z druhého místa v první řadě a vedle něj Remy Gardner z místa prvního a Fabio Di Giannantonio. V první zatáčce se Marini pokusil dostat do vedení, ale na výjezdu se před ním udržel Gardner. Niccoló Bulega bohužel narazil do Di Giannantonia, který spadl. Bastianini také dobře odstartoval a posunul se na třetí a pak i na druhé místo před Mariniho. Lowes jel pátý a Bezzecchi se z dvanáctého místa na startu prodral na sedmé. Později se Marini dostal do vedení, Lowes na druhé místo a Gardner jel třetí. Bastianini trochu ztrácel a jel pátý.

Po půlce závodu dělal Lowes co mohl, věděl že pokud by předjel Mariniho a Bastianini jel takhle dál za ním, mohl by být mistrem světa. Občas se Marinimu přiblížil, ale bohužel dělal i chyby, zatímco Gardner zrychloval a dostal se tak před něj na místo druhé. Bezzecchi se prodral na čtvrté před Bastianiniho. Nakonec Gardner v sobě našel nejvíce sil a jakoby ho někdo polil živou vodou dojel Mariniho a projel cílem jako první. Je to jeho první výhra. Za ním Marini, třetí Lowes, čtvrtý Bezzecchi a pátý Bastianini. Mistrem světa Moto2 2020 se tak stal Bastianini a vícemistrem bratr Valentina Rossiho Luca Marini. Celkově třetí skončil Lowes, který bojoval co se dalo i přes 2 zlomené kůstky v zápěstí.

Průběžné celkové pořadí jezdců Moto2

Závod Moto3

301 Albert Arenas Moto3 2020 ChampionNejnapínavější ze všech závodů byl závod Moto3, kde o titul mistra světa bojovali hlavně Albert Arenas a Ai Ogura. Oba startovali z druhé řady a Ogura na Arenase ztrácel 8 bodů. Malou šanci měl ještě i Tony Arbolino, kterému se však nepovedla kvalifikace a startoval až z řady předposlední.

Po startu se ujal vedení vítěz kvalifikace Raul Fernandez, který již během prvních několika kol získal náskok a dál ho zvyšoval. Arenas se dostal na druhé místo a Ogura na čtvrté. I když se Arbolino hned po startu probojoval na devatenáctou pozici a dál se rval dopředu, bylo téměř jasné, že na první místo se dostat nestihne. Stále ale mohl bojovat o celkové druhé místo a titul vícemistra světa. Fernandez dál zvyšoval svůj náskok, druhý byl Jeremy Alcoba, Arenas držel třetí pozici a Ogura se snažil v první skupině zůstat, když se propadl na osmé místo. Skvěle jeli Dennis Foggia a Jaume Masia, kteří ale dostali trest double long lap a i přesto měli velmi vysoké tempo a dostávali se rychle dopředu.

Pomalu se blížil závěr, když druhá skupina s Fogiou a Masiou dojela první a bojovalo se dál. Byl zde i Arbolino devátý a Ogura až desátý. Do konce zbývalo šest kol, když Arenas ztratil a ocitl se sedmý v souboji s Arbolinem. Ogura se stále propadal a když se mu zavlnila motorka a málem spadl skončil až na dvanácté pozici. Zato Fogia s Masiou se dostali až na druhé a třetí místo. Bohužel Masia nakonec spadl. Tři kola před cílem někde v dáli vepředu stále bezkonkurenčně vedl Fernandez, druhý Foggia a třetí Alcoba. Arbolino sedmý, lídr Arenas osmý hlavně nesměl spadnout a Ogura stále dvanáctý a tedy již bez šance na titul.

V posledním kole stále všichni bojovali co to šlo. Arenas měl smyk zadního kola a propadl se na místo dvanácté. Ogura se probojoval na místo osmé a Arbolino na páté. Cílem tedy první projel Fernandez, druhý Foggia a třetí Alcoba, který byl i jako nejlepší nováček na stupních vítězů poprvé. Arenas se tak stal mistrem světa Moto3 roku 2020, vícemistra vybojoval Arbolino jen velmi těsně před třetím Ogurou, jelikož mají stejný počet bodů. Náš Filip Salač, který se pro zranění nemohl účastnit, je v celkovém hodnocení jednadvacátý. Jako značka je letos nejlepší Honda a jako tým Leopard Racing.

Průběžné celkové pořadí jezdců Moto3

Nyní se už jen můžeme těšit na další sezónu v roce 2021, která začíná v únoru úvodními testy v Sepangu a snad již nebude ve znamení takových přísných opatření proti Covid-19 jako letošní rok. Na druhou stranu jsme opravdu hodně zklamaní, že v seriálu MotoGP s velkou pravděpodobností nebude Velká cena České republiky v Brně. Bude to opravdu veliká ztráta, kdy dle našeho názoru leží odpovědnost za tuto situaci na více stranách, jak na vlastníkovi Automotodromu Brno, tak i na straně státu, resp. spolku a Autoklubu ČR..

 • Zdroje

  https://www.yamahamotogp.com
  https://www.suzuki-racing.com
  https://www.sepangracingteam.com
  https://marcvds.com
  https://remygardner.com

Článek byl naposledy upraven: 24.11.2020

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

 1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

ducatis55 napsal komentář k Závody motocyklů 1961
Nádhera Moc děkuji za úžasné čtení a přehled výsledků, rád vzpomínám na minulé časy (tedy jen co se...
kawas napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Ano, Dymokury se v tomto termínu jedou..
Věra Kostrounová napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Dobrý den, prosím o informaci zda závod silničních motorek 5.9.-6.9.2020 v Dymokurech se pojede nebo...
Orlando6 napsal komentář k Nepomucký trojúhelník 2020 - fotogalerie..
Mooc hezká fotogalerie a moc hezký závody ...