Vytisknout tuto stránku

GP Brna 2020 - Velká cena České republiky bez diváků

Letošní Monster Energy Grand Prix České republiky 2020 je za námi, letos bohužel poprvé v dlouhé historii okruhu bez diváků. Ve třídě MotoGP zvítězil neuvěřitelný Brad Binder na motocyklu KTM, v Moto2 zvítězil Enea Bastianini a v Moto3 zvítězil Dennis Foggia. Našemu závodníkovi Filipu Salačovi se bohužel vůbec nedařilo, když po problémech dojel do cíle až jako 25tý.

Několik set diváků do Brna i přes současnou situaci nakonec stejně dorazilo a na tréninky a závody se tak dívali, i když jen skrze plot. Naštěstí byly všichni ukáznění, nikdo se nepokoušel proniknout za plot do areálu a víkend se tak obešel bez kázeňských incidentů. Návštěvnost v neděli za hranicemi pozemků autodromu byla cca 340 diváků, celkem za celý víkend to bylo 673.

Už během pátečních tréninků si spousta jezdců včetně člena bezpečnostní komise Franca Unciniho stěžovali na povrch dráhy, který již není v dobrém stavu pro nároky mistrovství světa. Nový povrch byl naposledy pokládán v roce 2008, což je již před 12ti lety. Nyní je otázkou, jak se k tomu postaví vedení autodromu ve spolupráci se spolkem pro pořádání MotoGP, jelikož dle paní Ulmanové by nový povrch vyšel na více než 100 milionů korun..

Třída MotoGP

Po startu vyrazili nejlépe Aleix Espargaro a Fabio Quartararo, do čela závodu se ale následně dostal Franco Morbidelli, který ostatním začal záhy poodjíždět. Zhruba po polovině závodu předjel Brad Binder Franca Morbidelliho a hned mu začal ujíždět. Během závodu došlo ke kontaktu mezi Johannem Zarcem a Polem Espargarem, kdy Zarco Pola předjížděl vnitřkem v první zatáčce, držel si velmi urputně stopu a Pol, který byl v tu dobu stále o chlup před ním a Zarca tak neviděl, si do něj najel a došlo k jeho pádu. Je sporné jestli se nejednalo jen o závodní incident, každopádně Zarco dostal jako trest průjezd long lap. Ducati proti rozhodnutí trochu protestovala, Johann Zarco ale projel trestnou zatáčku neuvěřitelně přesným způsobem, kdy ztratil jen minimum času a na dráhu se vrátil ještě před Fabiem Quartararem a neztratil tak žádnou pozici. Nebýt incidentu mezi Polem a Zarcem, mohla mít KTM vzhledem k rychlosti Pola pravděpodobně double.

V závodě nakonec zvítězil Jihoafričan Brad Binder s více než 5ti sekundovým náskokem. Pro Bindera jakožto nováčka královské třídy to byl teprve třetí závod MotoGP a od doby Marca Marqueze je tak první, komu se podařilo vyhrát závod ve své premiérové sezóně a to teprve v jejím třetím závodě. Na druhém místě skončil šťastný Ital Franco Morbidelli, pro kterého to byly premiérové stupně vítězů v královské třídě MotoGP. Na třetím místě dojel Johann Zarco, který se tak po delší době vrátil na stupně vítězů. Čtvrtý skončil po zranění opět rychlý Alex Rins, pátý Ital Valentino Rossi, šestý na privátní KTM jedoucí Miguel Oliveira a až sedmý skončil v cíly vedoucí muž šampionátu Fabio Quartararo.

Tovární tým Ducati zažil propadák v podobě jedenáctého Doviziosa a dvanáctého Petrucciho a to na trati, která jim měla papírově velmi vyhovovat. Stejně tak velmi špatné období prožívá tovární tým Repsol Honda, který bez Marca Marqueze získal pouze 15. a 18. místo.

Průběžné celkové pořadí jezdců MotoGP

Třída Moto3 a Moto2

V závodě třídy Moto3 zvítězil velmi přesvědčivým způsobem Dennis Foggia, pro kterého to bylo premiérové vítězství v mistrovství světa třídy Moto3. Druhý dokončil závod Albert Arenas, který je i vedoucím mužem celkového pořadí a třetí projel cílem Japonec Ai Ogura.

Našemu závodníkovi Filipu Salačovi se bohužel vůbec nedařilo. Vše začalo již slabšími volnými tréninky, problémy s nastavením motocyklu a dále během kvalifikace, kdy si postěžoval na svého týmového kolegu Tonyho Arbolina, který s ním nechtěl spolupracovat. V neděli po ránu tým zjistil závadu na tlumiči řízení Filipova motocyklu. V závodě začal dobře, kdy si po startu polepšil o několik příček, ale následně se bohužel už jen propadal stále hlouběji do závodního pole a to až na jeho závěr, když závod dokončil až jako 25tý. Později se ukázalo, že měl problémy s přední brzdou.

Průběžné celkové pořadí jezdců Moto3

Ve třídě Moto2 zvítězil stylem start cíl Enea Bastianini, který se tak dostal do čela průběžného pořadí. Na druhém místě skončil výborně jedoucí Sam Lowes, pro kterého je to po delší době návrat na stupně vítězů. Třetí do cíle dojel Američan Joe Roberts.

Průběžné celkové pořadí jezdců Moto2

  • Zdroje

    www.yamahamotogp.com
    https://press.ktm.com

Článek byl naposledy upraven: 10.08.2020