Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

GP Valencie 2019 - Ve finále sezóny zvítězil Márquez

Poslední závod sezóny MotoGP 2019 vyvrcholil v neděli 17.11.2019 závody tříd Moto3, Moto2 a MotoGP ve španělské Valencii.

Závod Moto3

Závod Moto3 byl pro české fanoušky nejzajímavější a celkově byl i nejnapínavější. Pro jezdce byl velmi náročný, což se projevilo několika hromadnými pády a nakonec i přerušením červenou vlajkou. Na startu stál první Andrea Migno, pak Marcos Ramirez a Jaume Masia. Aron Canet měl v zaváděcím kole závadu na motocyklu a olej z jeho motorky vytekl na trať. Start tak musel být kvůli čištění tratě odložen a Canet startoval z poslední řady. Darryn Binder byl penalizován a startoval z boxu. Náš Filip Salač startoval z krásného šestého místa, naopak Jakubovi Kornfeilovi se kvalifikace nevyvedla a startoval až z dvacátéhodevátého místa.

Salač se po startu dostal na čtvrté místo a dále se držel v první skupině. K prvnímu hromadnému pádu došlo ve třetím kole a závod byl zastaven červenými vlajkami. Na zemi skončili Carlos Tatay, Makar Yurchenko, Niccoló Antonelli, Jeremy Alcoba a také Dennis Foggia, který zůstal ležet na trati a byl v péči lékařů. Jeho motorka byla v plamenech. Všichni jsou nakonec v pořádku. Následoval restart závodu na 15 kol, kdy se vedení ujal Ramirez následován Mignem a Tatsukim Suzukim. Salač se držel v první skupině na šestém místě. Další hromádaný pád přišel opět ve třetím kole poté co Lorenzo Dalla Porta dostal highsider a do něj narazili Tony Arbolino, John McPhee a Alonso Lopez. Jakub Kornfeil jezdil na konci pole. V závěru závodu stále nebylo o vítězi rozhodnuto, když v první skupině se drželo sedm jezdců toužících po poslední bedně v sezóně. Nakonec po napínavém boji vyhrál závod Moto3 Sergio Garcia, druhý byl Andrea Migno a třetí skončil Xavier Artigas. Za nimi projel cílem Tatsuki Suzuki a na krásném pátém místě i náš Filip Salač, díky kterému jsme tak napínavý a úspěšný závod pro české fanoušky v letošní sezóně ještě neviděli. Jakub Kornfeil skončil patnáctý.

Závod Moto2

Závod Moto2 byl kvůli protáhnutí času v závodu Moto3 zkrácen na 16 kol a z první řady odstartovali Jorge Navarro, Jorge Martin a Stefano Manzi. Alex Márquez startoval až patnáctý. Vedení se ujal Martin, ale brzo ho předjel Thomas Lüthi, následován Bradem Binderem a Navarrem. Po půlce závodu se do vedení dostal Binder, ale po své chybě, kdy byl v jedné zatáčce delší, se na první místo vrátil Lüthi. Za nimi pak jeli Navarro, Manzi a Márquez, který ale pár kol před koncem spadl a na jeho místo se tak dostal Martin. Nakonec však závod Moto2 a současně také souboj s Lüthim o titul vícemistra světa vyhrál Binder, následován druhým Lüthim a třetím Navarrem.

Závod MotoGP

Poslední závod MotoGP bohužel nebyl nijak zvlášť zajímavý. Z první řady startoval Fabio Quartararo, Marc Márquez a Jack Miller. Andrea Dovizioso startoval z šestého místa a Valentino Rossi až z místa dvanáctého. Náš Karel Abraham startoval jednadvacátý. Jorge Lorenzo, který oznámil konec své kariéry, startoval šestnáctý. Po startu se po chvíli ujal vedení závodu Quartararo, za ním Miller, Alex Rins, Doviziozo a pátý Márquez, který se postupně dostával dopředu. Před půlkou závodu už byl Márquez nalepený na Quartarara a chystal se k útoku. Za nimi Miller, Doviziozo, Rins, Franco Morbidelli, Maverick Viňales, Joan Mir a devátý Rossi následován Calem Crutchlowem. Po polovině závodu už se vedení ujal Márquez a začal ujíždět. Crutchlow sice předjel Rossiho, ale po chvíli svou chybou spadl. Spadli také Danilo Petrucci a Johann Zarco, kterého ještě trefila letící motorka padajícího Ikera Lecuony. Byl odnesen na nosítkách, ale naštěstí jsou všichni v pořádku. Vítězem se stal tedy Marc Márquez, který také zajistil titul týmu Repsol Honda. Hodna rovněž získala i pohár konstruktérů. Druhý projel cílem Quartararo jako nejlepší nováček roku a třetí skončil Miller. Pak projeli Doviziozo, Rins, Viňales a Mir. Rossi skončil osmý, Lorenzo třináctý a Abraham čtrnáctý.

Tímto se tedy uzavřela sezóna mistrovství světa silničních motocyklů 2019.

  • Zdroje

    www.yamahamotogp.com
    motogp.hondaracingcorporation.com

Článek byl naposledy upraven: 18.11.2019

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Závody byly letos napoprvé parádní, jen škoda chybějícího MotoGP.. Velká gratulace Filipovi...
Tomáš napsal komentář k Sedmá sezóna Michala Brožoviče..
neskutečnej závod s výbornými výsledky. byl jsem tam a stálo to za to od riky jsem dostal i p...
Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.