Vytisknout tuto stránku

WSBK Brno 2009 - závodní víkend

Letošní mistrovství světa superbiků je již za námi a tak se sluší a patří zhodnotit celý závodní víkend a napsat jak vše probíhalo. A že to letos opravdu stálo za to! Přikládáme i kompletní výsledky všech závodů a fotogalerii.

Pátek 24. července 2009

Jaku Smrž a Matěj SmržVše začalo okolo 11-té hodiny dopoledne autogramiádou jezdců. Co nás příjemně překvapilo to byla páteční poměrně vysoká divácká účast, což bylo dáno především skutečností, že vstup byl v pátek zcela zadarmo. A dále to byla velmi dobrá organizace, vše přehledné a žádné zmatky. Takže jsme si nechali podepsat na plakáty několik jezdců, prošli jsme si paddock a vše nafotili, ale o tom se podrobněji dočtete v článku z paddocku.

Odpoledne již začali první tréninky.

Začneme od třídy superstock 1000, v ní byl nejrychlejší M. Berger, druhý D. Giugliano, třetí X. Simeon a na výborném čtvrtém místě náš Ondra Ježek.

Suzuki Miloše Čiháka po páduVe třídě WSS byl opět nejrychlejší Cal Crutchlow s velikým náskokem na druhého Fabiena Foreta a třetího Kenana Sofuogla. Z našich byly na 20. místě Patrik Vostárek, 25. Matěj Smrž a 28. Jiří Brož.

V 1. kvalifikaci superbiků byl nejrychlejší Max Biaggi, který jako jediný zajel čas pod 2 minuty, za ním skončili M. Fabrizio, C. Checa a čtrtý Ben Spies. Náš Jakub Smrž byl prozatím až na 14. místě a Miloš Čihák měl ve svém nejrychlejším kole pád, ale jemu ani motorce se naštěstí nic nestalo.

 

 Sobota 25. července 2009

V sobotu vypadala návštěvnost o něco menší než v pátek, což se ale vykompenzovalo v neděli, kdy byla návštěvnost už poměrně vysoká i když jsem stejně čekal o něco vyšší. Za celý víkend prý navštívilo okruh 75000 lidí (sobota + neděle).

Jakub SmržSobota začala nadějně když se v trénincích Jakub Smrž výrazně zlepšil. Pak ale přišlo superpole. Nejdřív se Jakub bez problémů propracoval do druhé části superpole ale tam to přišlo, Jakub ve svém prvním rychlém kole upadl, nic se mu nestalo ale než se vrátil zpět do boxů, tak už stihl odjet pouze jedno rychlé kolo, kterým si zajistil alespoň 12. místo na startu. Jinak superpole vyhrál již skoro tradičně výborně jedoucí američan Ben Spies, druhý byl Michel Fabrizo, třetí Max Biaggi a ještě polámaný Nori Haga skončil až na 14. místě.

V supersportech vyhrál kvalifikaci opět skvěle rozjetý Cal Crutchlow, druhý E. Laverty, třetí J. Lascorz a z čechů byly 22. Patrik Vostárek, 23. Matěj Smrž a 29. Jiří Brož.

Opět nadějně si vedl ve třídě superstock 1000 náš Ondra Ježek, který se kvalifikoval jako pátý. První byl Xavier Simeon.

Kvalifikaci třídy superstock 600 vyhrál Lonbois před G. Reou a La Marraem. Z našich byly 10. M. Salač, 13. T. Krajci, 15. T. Svitok a 21. D. Látr

Tovární tým Kawasaki

Neděle 26. července 2009

WSBKTak a je tu neděle, den pravých závodů. Už od rána se na závody všichni moc těšíme. Na okruh příjíždíme těsně před prvním závodem, což je třída superstock 1000 a tak zůstáváme na tribuně u startu, jelikož na stadion bychom to už nestihly. A závod to byl opravdu zajímavý. Od startu se náš Ondra Ježek z páté pozice lehce propadl někam okolo desátého místa a tak musel dotahovat. Na čele závodu se ustálila dvojice Xavier Simeon a Maxim Berger. Ondra se postupně svojí spanilou jízdou propracoval až na čtvrté místo a dlouho se snažil překonat před ním jedoucího Forese, což se mu nakonec bohužel nepodařilo. Ale v posledním kole na prvním místě jedoucí Maxim Berger zachyboval a upadl ve Schwantzově zatáčce. Takže nakonec zvítězil Simeon, druhý byl Fores a na výborném třetím místě dojel náš jezdec Ondra Ježek. Po tomto pro naše barvy úspěšném závodě jsme se již přemístili na náše oblíbené stanoviště na stadionu, čímž jsme ale bohužel zmeškaly vystoupení kaskadérů a ježdění naší policie (čehož až tak moc nelituji).

Divácká kulisaNásledoval první závod třídy superbike, v němž nejlepší start měl Troy Corser jedoucí na BMW. Náš Jakub Smrž měl opět poněkud horší start a propadl se až ke konci první dvacítky. Na čele závodu se postupně usadily Ben Spies, Michel Fabrizio a Max Biaggi. Bohužel velice brzy došlo k pádu na čele, když se Michel Fabrizio pokusil tvrdě předjet Ben Spiese. Výsledkem ale bylo, že Bena doslova sestřelil a oba šli k zemi. Michel se ale přes tento tvrdý manévr zachoval velice sympaticky a okamžitě se běžel Benovi omlouvat. Nejvíc se mi líbilo jak po závodě, když byly v boxech a kamera najela na Michela, tak on na kameru ukázal ceduli s nápisem “Ben, I love you!“ Ale zpátky k prvnímu závodu, v tom nakonec naprosto suveréně zvítězil Max Biaggi, pro něhož to bylo první vítězství po dlouhé době a zároveň to bylo první vítězství pro Italskou továrnu Aprilia, po tom co se letos po několika letech vrátila do kolotoče mistrovství světa superbiků. Na druhém místě dojel Carlos Checa a jako třetí byl jeho kolega Jonathan Rea. Náš Jakub Smrž se v závodě postupně propracovával a nakonec dojel na skvělém 6. místě.

Čihák a ReschV závodě supersportů od začátku jasně dominoval Cal Crutchlow a vypadalo to, že jasně zvítězí. Bohužel ke konci závodu musel pro technickou poruchu odstoupit ze závodu. Na špici tedy jezdili Joan Lascorz, Fabien Foret, Katsuaki Fujiwara a dotahující Anthony West. Tito jezdci předváděli až do konce skvělou podívanou plnou předjížděcích manévrů, ve které nakonec zvítězil Fabien Foret, druhý dojel Anthony West a třetí Juan Lascorz. Z našich jezdců závod dokončil pouze Jiří Brož na poslední 20. pozici. Patrik Vostárek a Matěj Smrž bohužel pro technické problémy závod nedokončili.

Ve třídě superstock 600 zvítězil V. Lonbois. Na místě 12. dojel Tomáš Krajčí, 14. Tomáš Svitok, 16. David Látr a Michal Salač závod pro pád v prvním kole nedokončil.

Ben Spies slaví vítězstvíNakonec zbylo už jen to nejzajímavější a to byl druhý závod superbiků. Do něj zřejmě s největší chutí vystartoval Ben Spies, který se okamžitě snažil poodjet, což se mu ale nedařilo. A tak se na čele utvořila skupinka ve složení Ben Spies, Michel Fabrizio a Max Biaggi. Max chtěl na svém oblíbeném Brněnském okruhu získat další, pro něj jubilejní 10. vítězství a tak se dlouho přetahoval s Michelem Fabriziem o druhé místo. Nakonec ho udolal a pustil se i za Benem. Dlouho to vypadalo, že se pokusí ho předjet, ale nakonec se mu to nepodařilo a bylo z toho druhé místo. Zvítězil tedy Ben Spies a třetí byl právě Michel Fabrizio. Na dalších místech byly Jonathan Rea, Carlos Checa a na velmi dobrém šestém místě dojel ještě pořád pochroumaný Nori Haga a náš Jakub Smrž si dojel pro velmi dobré body za deváté místo.

Po těchto nádherných závodech jsme se ještě šli podívat do paddocku, ale o tom už  bylo v  předchozím článku. Byl to opravdu povedený víkend a doufám, že příští rok přijde na závody ještě více lidí než letos.


Superstock 600

Délka závodu: 9 kol = 48,627 Km – 19'19.920min. – Průměrná rychlost: 150,922 km/h

1 55 V. LONBOIS BEL MTM Racing Team
2 9 D. PETRUCCI ITA Yamaha Italia Jr Trasimeno
3 47 E. LA MARRA ITA Team Lorini
4 11 J. GUARNONI FRA MRS Racing
5 72 F. KARLSEN NOR VD Heyden Motors Yamaha
6 4 G.REA GBR Ten Kate Honda Racing
7 5 M.BUSSOLOTTI ITA Yamaha Italia Jr Trasimeno
8 89 S. KERSCHBAUMEARUT BWIN Yoshimura Racing
9 7 B. GUITTET FRA Coutelle Junior Team
10 23 C. VON GUNTEN SUI TKR Suzuki Switzerland
11 6 J. MARTINEZ FRA Coutelle Junior Team
12 191 T. KRAJCI SVK MS Racing
13 10 N.CALERO ESP Pro Action
14 65 T. SVITOK SVK Intermoto Czech
15 26 M.VRAJITORU ROU Team ASPI-CSM Bucharest
16 81 D. LÁTR CZE Intermoto Czech
17 48 C.WATERMAN RSA YZF Yamaha
18 12 R.CECCHINI ITA Azione Corse
19 132 D.MANFRINATI ITA Race Junior
20 30 B. VRAJITORU ROU Team ASPI-CSM Bucharest
-------------------------------- Neklasifikovaní --------------------------------

RET 36 A. CHMIELEWSKI POL Team Trasimeno
RET 19 N.MORELLI ITA Team Lorini
RET 99 M.SALAC CZE MS Racing CZ


 

Superstock 1000

Délka závodu: 12 = 64,836 Km - 24'52.839min. - Průměrná rychlost: 156,353 km/h

1 19 X. SIMEON BEL Ducati Xerox Junior Team
2 112 J. FORES ESP Team Pedercini
3 69 O.JEZEK CZE MS Racing II
4 20 S. BARRIER FRA Garnier Junior Racing Team
5 29 D.BERETTA ITA Ducati Xerox Junior Team
6 71 C.CORTI ITA Suzuki Alstare BRUX
7 3 A. LUNDH SWE Team Cresto Guide
8 7 R.MÄHR AUT TKR Suzuki Switzerland
9 34 D.GIUGLIANO ITA Celani Race
10 51 S. BARRAGAN ESP Holiday Gym Racing
11 30 M.SAVARY SUI Coutelle Junior Team
12 23 F. SANDI ITA JiR Junior Team Gabrielli
13 22 A. LOWES GBR UnionBike Gimotorsports
14 117 D. SACCHETTI ITA Race Junior
15 84 F. MASSEI ITA Yamaha Lorenzini by Leoni
16 93 M.LUSSIANA FRA Team ASPI-CSM Bucharest
17 11 P. TUTUSAUS ESP Go Eleven - PMS
18 57 K. SLETTEN NOR MTM Racing Team
19 72 N. POUHAIR FRA MRS Racing
20 12 N. VIVARELLI ITA Go Eleven - PMS
21 41 L. BARONI ITA Team RCGM Moto 2000
22 120 M.WALKOWIAK POL Lw Bogdanka Racing Team
23 36 P. THIRIET BRA MS Racing I
24 14 F. BIAGGI ITA JiR Junior Team Gabrielli
25 64 D.ANDRIC BRA Yamaha Italia Jr Trasimeno
-------------------------------- Neklasifikovaní --------------------------------
RET 21 M.BERGER FRA Ten Kate Honda Racing
RET 25 G.BLACK GBR Garnier Junior Racing Team
RET 111 I. ORTEGA ESP Team Pedercini
RET 63 P. BJORK SWE Azione Corse
RET 77 B. BURRELL GBR MS Racing I
RET 65 L. BAZ FRA MRS Racing
RET 8 A. ANTONELLI ITA Yamaha Italia Jr Trasimeno
RET 16 R. SCHOUTEN NED VD Heyden Motors Yamaha
RET 107 N.ROSSO ITA Yamaha Lorenzini by Leoni

NS 53 D. LAMMERT GER BWIN Yoshimura Racing


 

Supersport

Délka závodu: 18 = 97,254 Km - 37'14.367min. - Průměrná rychlost: 156,695 km/h

1 99 F. FORET FRA Yamaha World Supersport Team
2 13 A.WEST AUS Stiggy Racing Honda
3 26 J. LASCORZ ESP Kawasaki Motocard.com
4 21 K. FUJIWARA JPN Kawasaki Motocard.com
5 50 E. LAVERTY IRL Parkalgar Honda
6 132 S. MORAIS RSA YZF Yamaha
7 55 M.ROCCOLI ITA Intermoto Czech
8 24 G.MCCOY AUS ParkinGO Triumph BE1
9 54 K. SOFUOGLU TUR HANNspree Ten Kate
10 1 A. PITT AUS HANNspree Ten Kate Honda
11 77 B. VENEMAN NED George White Ten Kate
12 9 D.DELL'OMO ITA Kuja Racing
13 25 M.LAVERTY GBR Echo CRS Grand Prix
14 105 G.VIZZIELLO ITA Stiggy Racing Honda
15 30 J. GÜNTHER GER RES Software Veidec Racing
16 22 R.MURESAN ROU MS Romania Racing
17 28 A. VOS NED Veidec Racing RES Softwar
18 16 S. LOWES GBR Echo CRS Grand Prix
19 88 Y. GUERRA ESP Holiday Gym Racing
20 66 J. BROZ CZE Intermoto Czech
-------------------------------- Neklasifikovaní --------------------------------
RET 35 C.CRUTCHLOW GBR Yamaha World Supersport Team
RET 15 J. O'HALLORAN AUS Honda Althea Racing
RET 96 M.SMRZ CZE MS Racing
RET 7 P. VOSTÁREK CZE Intermoto Czech Honda 1
RET 69 G.NANNELLI ITA ParkinGO Triumph BE1
RET 117 M.PRAIA POR Parkalgar Honda
RET 127 R.HARMS DEN Veidec Racing RES Softwar
RET 8 M.AITCHISON AUS Honda Althea Racing

RET 51 M.PIRRO ITA Yamaha Lorenzini by Leoni


 

Superbike - 1. závod

Délka závodu: 20 = 108,060 Km - 40'18.306min. - Průměrná rychlost: 160,863 km/h

1 3 M.BIAGGI ITA Aprilia Racing
2 7 C.CHECA ESP HANNspree Ten Kate Honda
3 65 J. REA GBR HANNspree Ten Kate Honda
4 67 S. BYRNE GBR Sterilgarda
5 11 T. CORSER AUS BMW Motorrad Motorsport
6 96 J. SMRZ CZE Guandalini Racing
7 91 L. HASLAM GBR Stiggy Racing Honda
8 41 N.HAGA JPN Ducati Xerox Team
9 14 M.LAGRIVE FRA Honda Althea Racing Honda
10 100 M.TAMADA JPN Kawasaki World Superbike
11 10 F. NIETO ESP DFX Corse
12 23 B. PARKES AUS Kawasaki World Superbike
13 9 R.KIYONARI JPN Ten Kate Honda Racing
14 71 Y. KAGAYAMA JPN Suzuki Alstare BRUX
15 77 V. IANNUZZO ITA Squadra Corse Italia
16 99 L. SCASSA ITA Team Pedercini
17 25 D. SALOM ESP Team Pedercini
18 94 D.CHECA ESP Yamaha France GMT 94
19 88 R.RESCH AUT TKR Suzuki Switzerland
20 51 M.CIHAK CZE ProRace
-------------------------------- Neklasifikovaní --------------------------------
RET 66 T. SYKES GBR Yamaha WSB
RET 53 A. POLITA ITA Celani Race
RET 121 J. HOPKINS USA Stiggy Racing Honda
RET 56 S. NAKANO JPN Aprilia Racing
RET 19 B. SPIES USA Yamaha WSB
RET 84 M.FABRIZIO ITA Ducati Xerox Team Ducati
RET 57 L. LANZI ITA DFX Corse

RET 111 R. XAUS ESP BMW Motorrad Motorsport


 

Superbike - 2. závod

 

Délka závodu: 20 = 108,060 Km - 40'15.420min. - Průměrná rychlost: 161,055 km/h

1 19 B. SPIES USA Yamaha WSB Yamaha
2 3 M.BIAGGI ITA Aprilia Racing
3 84 M.FABRIZIO ITA Ducati Xerox Team
4 65 J. REA GBR HANNspree Ten Kate Honda
5 7 C.CHECA ESP HANNspree Ten Kate Honda
6 41 N.HAGA JPN Ducati Xerox Team
7 66 T. SYKES GBR Yamaha WSB Yamaha
8 67 S. BYRNE GBR Sterilgarda
9 96 J. SMRZ CZE Guandalini Racing
10 11 T. CORSER AUS BMW Motorrad Motorsport
11 56 S. NAKANO JPN Aprilia Racing
12 91 L. HASLAM GBR Stiggy Racing Honda
13 9 R.KIYONARI JPN Ten Kate Honda Racing
14 14 M.LAGRIVE FRA Honda Althea Racing
15 57 L. LANZI ITA DFX Corse Ducati 1098R
16 23 B. PARKES AUS Kawasaki World Superbike
17 10 F. NIETO ESP DFX Corse
18 77 V. IANNUZZO ITA Squadra Corse Italia
19 94 D.CHECA ESP Yamaha France GMT 94
20 88 R.RESCH AUT TKR Suzuki Switzerland
-------------------------------- Neklasifikovaní --------------------------------
RET 53 A. POLITA ITA Celani Race
RET 99 L. SCASSA ITA Team Pedercini
RET 51 M.CIHAK CZE ProRace
RET 121 J. HOPKINS USA Stiggy Racing Honda
RET 71 Y. KAGAYAMA JPN Suzuki Alstare BRUX
RET 25 D. SALOM ESP Team Pedercini
RET 100 M.TAMADA JPN Kawasaki World Superbike RK
 

NS  111 R. XAUS ESP BMW Motorrad Motorsport BMW

 

 
Článek byl naposledy upraven: 26.03.2019