Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

WSBK Brno 2009 - závodní víkend

Kapitoly článku

Letošní mistrovství světa superbiků je již za námi a tak se sluší a patří zhodnotit celý závodní víkend a napsat jak vše probíhalo. A že to letos opravdu stálo za to! Přikládáme i kompletní výsledky všech závodů a fotogalerii.

Pátek 24. července 2009

Jaku Smrž a Matěj SmržVše začalo okolo 11-té hodiny dopoledne autogramiádou jezdců. Co nás příjemně překvapilo to byla páteční poměrně vysoká divácká účast, což bylo dáno především skutečností, že vstup byl v pátek zcela zadarmo. A dále to byla velmi dobrá organizace, vše přehledné a žádné zmatky. Takže jsme si nechali podepsat na plakáty několik jezdců, prošli jsme si paddock a vše nafotili, ale o tom se podrobněji dočtete v článku z paddocku.

Odpoledne již začali první tréninky.

Začneme od třídy superstock 1000, v ní byl nejrychlejší M. Berger, druhý D. Giugliano, třetí X. Simeon a na výborném čtvrtém místě náš Ondra Ježek.

Suzuki Miloše Čiháka po páduVe třídě WSS byl opět nejrychlejší Cal Crutchlow s velikým náskokem na druhého Fabiena Foreta a třetího Kenana Sofuogla. Z našich byly na 20. místě Patrik Vostárek, 25. Matěj Smrž a 28. Jiří Brož.

V 1. kvalifikaci superbiků byl nejrychlejší Max Biaggi, který jako jediný zajel čas pod 2 minuty, za ním skončili M. Fabrizio, C. Checa a čtrtý Ben Spies. Náš Jakub Smrž byl prozatím až na 14. místě a Miloš Čihák měl ve svém nejrychlejším kole pád, ale jemu ani motorce se naštěstí nic nestalo.

 

 Sobota 25. července 2009

V sobotu vypadala návštěvnost o něco menší než v pátek, což se ale vykompenzovalo v neděli, kdy byla návštěvnost už poměrně vysoká i když jsem stejně čekal o něco vyšší. Za celý víkend prý navštívilo okruh 75000 lidí (sobota + neděle).

Jakub SmržSobota začala nadějně když se v trénincích Jakub Smrž výrazně zlepšil. Pak ale přišlo superpole. Nejdřív se Jakub bez problémů propracoval do druhé části superpole ale tam to přišlo, Jakub ve svém prvním rychlém kole upadl, nic se mu nestalo ale než se vrátil zpět do boxů, tak už stihl odjet pouze jedno rychlé kolo, kterým si zajistil alespoň 12. místo na startu. Jinak superpole vyhrál již skoro tradičně výborně jedoucí američan Ben Spies, druhý byl Michel Fabrizo, třetí Max Biaggi a ještě polámaný Nori Haga skončil až na 14. místě.

V supersportech vyhrál kvalifikaci opět skvěle rozjetý Cal Crutchlow, druhý E. Laverty, třetí J. Lascorz a z čechů byly 22. Patrik Vostárek, 23. Matěj Smrž a 29. Jiří Brož.

Opět nadějně si vedl ve třídě superstock 1000 náš Ondra Ježek, který se kvalifikoval jako pátý. První byl Xavier Simeon.

Kvalifikaci třídy superstock 600 vyhrál Lonbois před G. Reou a La Marraem. Z našich byly 10. M. Salač, 13. T. Krajci, 15. T. Svitok a 21. D. Látr

Tovární tým Kawasaki

Neděle 26. července 2009

WSBKTak a je tu neděle, den pravých závodů. Už od rána se na závody všichni moc těšíme. Na okruh příjíždíme těsně před prvním závodem, což je třída superstock 1000 a tak zůstáváme na tribuně u startu, jelikož na stadion bychom to už nestihly. A závod to byl opravdu zajímavý. Od startu se náš Ondra Ježek z páté pozice lehce propadl někam okolo desátého místa a tak musel dotahovat. Na čele závodu se ustálila dvojice Xavier Simeon a Maxim Berger. Ondra se postupně svojí spanilou jízdou propracoval až na čtvrté místo a dlouho se snažil překonat před ním jedoucího Forese, což se mu nakonec bohužel nepodařilo. Ale v posledním kole na prvním místě jedoucí Maxim Berger zachyboval a upadl ve Schwantzově zatáčce. Takže nakonec zvítězil Simeon, druhý byl Fores a na výborném třetím místě dojel náš jezdec Ondra Ježek. Po tomto pro naše barvy úspěšném závodě jsme se již přemístili na náše oblíbené stanoviště na stadionu, čímž jsme ale bohužel zmeškaly vystoupení kaskadérů a ježdění naší policie (čehož až tak moc nelituji).

Divácká kulisaNásledoval první závod třídy superbike, v němž nejlepší start měl Troy Corser jedoucí na BMW. Náš Jakub Smrž měl opět poněkud horší start a propadl se až ke konci první dvacítky. Na čele závodu se postupně usadily Ben Spies, Michel Fabrizio a Max Biaggi. Bohužel velice brzy došlo k pádu na čele, když se Michel Fabrizio pokusil tvrdě předjet Ben Spiese. Výsledkem ale bylo, že Bena doslova sestřelil a oba šli k zemi. Michel se ale přes tento tvrdý manévr zachoval velice sympaticky a okamžitě se běžel Benovi omlouvat. Nejvíc se mi líbilo jak po závodě, když byly v boxech a kamera najela na Michela, tak on na kameru ukázal ceduli s nápisem “Ben, I love you!“ Ale zpátky k prvnímu závodu, v tom nakonec naprosto suveréně zvítězil Max Biaggi, pro něhož to bylo první vítězství po dlouhé době a zároveň to bylo první vítězství pro Italskou továrnu Aprilia, po tom co se letos po několika letech vrátila do kolotoče mistrovství světa superbiků. Na druhém místě dojel Carlos Checa a jako třetí byl jeho kolega Jonathan Rea. Náš Jakub Smrž se v závodě postupně propracovával a nakonec dojel na skvělém 6. místě.

Čihák a ReschV závodě supersportů od začátku jasně dominoval Cal Crutchlow a vypadalo to, že jasně zvítězí. Bohužel ke konci závodu musel pro technickou poruchu odstoupit ze závodu. Na špici tedy jezdili Joan Lascorz, Fabien Foret, Katsuaki Fujiwara a dotahující Anthony West. Tito jezdci předváděli až do konce skvělou podívanou plnou předjížděcích manévrů, ve které nakonec zvítězil Fabien Foret, druhý dojel Anthony West a třetí Juan Lascorz. Z našich jezdců závod dokončil pouze Jiří Brož na poslední 20. pozici. Patrik Vostárek a Matěj Smrž bohužel pro technické problémy závod nedokončili.

Ve třídě superstock 600 zvítězil V. Lonbois. Na místě 12. dojel Tomáš Krajčí, 14. Tomáš Svitok, 16. David Látr a Michal Salač závod pro pád v prvním kole nedokončil.

Ben Spies slaví vítězstvíNakonec zbylo už jen to nejzajímavější a to byl druhý závod superbiků. Do něj zřejmě s největší chutí vystartoval Ben Spies, který se okamžitě snažil poodjet, což se mu ale nedařilo. A tak se na čele utvořila skupinka ve složení Ben Spies, Michel Fabrizio a Max Biaggi. Max chtěl na svém oblíbeném Brněnském okruhu získat další, pro něj jubilejní 10. vítězství a tak se dlouho přetahoval s Michelem Fabriziem o druhé místo. Nakonec ho udolal a pustil se i za Benem. Dlouho to vypadalo, že se pokusí ho předjet, ale nakonec se mu to nepodařilo a bylo z toho druhé místo. Zvítězil tedy Ben Spies a třetí byl právě Michel Fabrizio. Na dalších místech byly Jonathan Rea, Carlos Checa a na velmi dobrém šestém místě dojel ještě pořád pochroumaný Nori Haga a náš Jakub Smrž si dojel pro velmi dobré body za deváté místo.

Po těchto nádherných závodech jsme se ještě šli podívat do paddocku, ale o tom už  bylo v  předchozím článku. Byl to opravdu povedený víkend a doufám, že příští rok přijde na závody ještě více lidí než letos.

Článek byl naposledy upraven: 26.03.2019

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Závody byly letos napoprvé parádní, jen škoda chybějícího MotoGP.. Velká gratulace Filipovi...
Tomáš napsal komentář k Sedmá sezóna Michala Brožoviče..
neskutečnej závod s výbornými výsledky. byl jsem tam a stálo to za to od riky jsem dostal i p...
Dobrý den, pokud chcete kontakt na autora článku, napište mi Váš e-mail. Můj je kawas@moto-sv...
Dobrý den, mohu touto cestou požádat o kontakt na autora článku.