Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

7 nejzajímavějších faktů o Isle of Man TT v tomto roce

Isle of Man TT (Tourist Trophy) je každoročně se odehrávající motorkářský závod, který se uskutečňuje na ostrově Man. Tento ostrov je britskou korunní dependencí a nachází se blízko ostrova, na kterém se rozkládá Velká Británie. Závod byl dlouhou dobu považován za vůbec nejprestižnější motocyklistický závod. V tomto článku je zmíněno 7 zajímavostí o něm.

Historické pozadí

V letech 1949 až 1976 byl Isle of Man TT součástí série závodů Motorcycle Grand Prix World Championship organizovaného Mezinárodní federací motocyklistů. První závod se odehrál v roce 1907 a dodnes se jich odehrálo již 95. V roce 1976 se závody Grand Prix přesunuly do Velké Británie a nadále se označovalo jako British Grand Prix. V letech 1977 až 1990 byly závody Isle of Man TT součástí TT Formula 1. Isle of Man TT se koná každý rok v měsících května až června a standardně trvá okolo dvou týdnů. Toto video dobře dokumentuje pocit, jaký jezdci při závodu zažívají:

Možnost sledovat závod live

Na oficiálních stránkách závodů TT je možné sledovat motocyklisty naživo, nehledě na to, kde se zrovna nacházejí. Můžete se zaměřit na své oblíbence a sledovat výhradně je nebo mezi nimi přepínat. Je také možné pozorovat přesnou rychlost závodníka, které zrovna dosahuje.

Kromě live timingu je možné také poslouchat komentátory prostřednictvím Rádia Manx a být tak „up-to-date“ s tím, co se na trati právě děje. Této funkce využijí jak diváci, kteří se nacházejí na ostrově Man, a mohou tak sledovat dění kdekoliv na trati, i když se na daném místě zrovna nevyskytují, tak posluchači kdekoliv na světě, protože vysílání je přístupné 24 hodin denně komukoliv přes internet. Pokud preferujete poslouchání přes mobilní telefon, to je také možné díky mobilní aplikaci vyvinuté zmíněným Manx rádiem.

Rozvrh závodu

Isle of Man TT trvá dva týdny. V letošním roce, závody se konají na začátku června ( 6. června - 12. června 2015). První týden se pouze trénuje, závodníci, kteří se závodu ještě nezúčastnili, se seznamují s tratí, s jejími vlastnostmi, s ostatními závodníky i s místními obyvateli. Celkem 9 závodů se bude konat. Poslední ze série závodů se jmenuje Senior TT Race, nejvýznamnější silniční závod, který se v turnaji koná. Závody jsou podporovány místními subjekty jednak veřejnými, jednak soukromými firmami. Hlavním sponzorem závodu je lokální obdoba Ministerstva Obchodu a zmíněný Senior TT Race je sponzorován populární online herní společností PokerStars sídlící na ostrově Man.

p1411512870-3

Zdroj: photo.co.uk

Vysoká průměrná rychlost závodníků

Průměrná rychlost na trati dosahuje úctyhodných 205 km/h. to je opravdu vysoká rychlost, pokud vezmeme v potaz to, že trať vede vesnicemi i volnou přírodou (jede se samozřejmě výhradně na silnici), je v ní plno zatáček a počasí na ostrově Man je značně náladové, někdy až tak, že je nutno závod odložit. Není totiž nic příjemného závodit na motorkách, když je okolo vás mlha a nevidíte dál než 10 metrů před sebe. Vysoká rychlost je opravdu fascinující. Traťový rekord drží Brit John McGuinness, který je bezesporu jedním z TT legend. Jedno kolo, které měří okolo 37 mil, tedy v přepočtu přes 59 km, zajel za neuvěřitelných 17 minut, 29 sekund a 26 setin sekundy. John McGuinness je jezdcem ze stáje Honda, stejně jako další slavný jezdec závodů IoMTT Conor Cummins, rodák z ostrova Man.

Atypická krajina

Jak již bylo zmíněno, jedno kolo závodu měří zhruba 37 mil (konkrétně to je 37,73 mil), přičemž závod se jede na 7 kol. Trať je tvořena veřejnými cestami, podél trati stojí na mnoha stanovištích fanoušci nadšeně pozorující dění na trati. Cesta přirozeně vede pouze na silnicích, na lesních stezkách by se rozhodně jezdit nedalo. Časté jsou úseky rovné, kde závodníci se nemusí tolik soustředit na techniku a styl jízdy a ovládání rychlosti, kde ale na druhou stranu dochází k častému předjíždění. Po projetí rovnými úseky závodníci projíždějí vesnicemi, kde nezřídka se na cestě vyskytují nerovnosti, které zapříčiňují skoky do výšky. Ti nejlepší závodníci se skoků nebojí a na „skokánek“ najíždějí rychlostí až 170 mil/h, tedy zhruba 270 km/h. Ve vesnicích jsou však na druhou stranu časté zatáčky, kde logicky není možné jet vysokou rychlostí.

jorge-lorenzo-215913 640

Zdroj: motorcycle-usa.com

Místa pro stání

Díky délce trati a faktu, že veškerá trať je veřejně přístupná, je možné si vybrat jakékoliv místo na stání a užít si tak podívanou podle vlastních představ. Říká se, že jediná chyba, kterou může návštěvník závodů Isle of Man TT udělat, je se na závod dívat pouze z jedné pozice. Opravdu to není nutnost, vždyť po cestě je mnoho lokací, kde je možné závod sledovat ze zabudovaného stánku, je ale také možné v určitých místech se k trati přiblížit a koukat se na závod z trávníků hned vedle silnice a být tak jen pár metrů vzdálen od projíždějících motorkářů. Na druhou stranu existují i místa, kam diváci nemají přístup, a jsou také pozice, které jsou placené, i když je jich jen několik. Jednou z nich je stání na Glencrutchery Road, kde se závod začíná a účastníci závodu zde projíždějí rychlostí 170 mil/h. Samozřejmostí při takových rychlostech je, že závodníci jsou vybaveni kvalitními helmami.

29907E8E5CE54

Zdroj: iomtt.com

Noční život

Pokud chcete závod navštívit osobně, vězte, že ostrov Man nabízí i jiné radovánky než je požitek ze zhlédnutí závodu. V hlavním městě ostrova Man, centru všeho dění Douglasu, je známé frekventovaným nočním životem v období konání Isle of Man TT závodů. Ve městě funguje taxi služba, která zajišťuje přepravu osob mezi kluby. Kromě taxi je možné také využít veřejnou Autobusovou či Železniční Dopravu.

sliderpicnicniarbyl

Zdroj: visitisleofman.com

Článek byl naposledy upraven: 09.06.2015

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Drak napsal komentář k WorldSBK se pojedou v Mostě!
Paráda :P, jen škoda, že ceny jsou nastavené dost vysoko.. ...
Jeden z mála závodů u nás v Mostě a bude to německý mistrák.. Brzo u nás budou závodit němci častě...
ducatis55 napsal komentář k Závody motocyklů 1961
Nádhera Moc děkuji za úžasné čtení a přehled výsledků, rád vzpomínám na minulé časy (tedy jen co se...
kawas napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Ano, Dymokury se v tomto termínu jedou..