Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Státní svátek v Hořicích - IRRC + Česká TT 2014 - neděle

  • Kategorie: Silniční závody
  • 19.08.2014
  • Aktualizováno: 16.03.2022

Reportáž z nedělních závodů České Tourist Trophy ve třídách sólo 350, 500, 750 ccm a sidecar a ze  závodů Evropského šampionátu road racingu IRRC ve třídách supersport 600 a superbike 1000 ccm...

Neděle je hlavním dnem hořického Státního svátku českého road racingu. Nedělní podmračené ráno slibovalo, že by snad mohl být konec včerejšího grilování jezdců a diváků České Tourist Trophy v Hořicích. Jezdci připraveni a proudy diváků mířili od časného rána hledat vhodné divácké prostory. Všichni očividně natěšeni. Ranní warmupy trochu pozdržel úklid tratě po uklízecím vozidle, které sice zametlo  komunikaci, ale taky trochu pokropilo olejem. Okraje tratě zdobil náhrdelník z vapexu. Zahřívací tréninky proběhly v klidu a bez problémů. Pořadatelé oproti předcházejím závodům přeorganizovali slavnostní zahájení, které bylo bleskové.

Červený jezdil zezačátku před Dokoupilempořadí se obrátilo: 1. Dokoupil#422 Homola, #227 Kreutz (D), #65 Den Besten (NL)

A už nastal čas na premierový závod třídy Supersport IRRC. I když jsme o tom ještě nevěděli, vrchol dne nastal právě tímto prvním závodem. Tím vůbec nechci snižovat kvalitu ostatních rozjížděk, ale tento závod byl asi nejnapínavější. Jak bylo ze včerejších tréninků nad slunce jasné, všem ujedou hvězdy českého roadracingu Marek Červený, Michal Dokoupil a Kamil Holán. Tak se taky stalo. Hned po startu se utrhla dvojice Marek Červený a Michal Dokoupil, jejíž bitva byla ohromující, diváci snad ani nedýchali, nádherná atmosféra. Časy na jednotlivá kola byly na hranici traťového rekordu a pohybovaly se kolem 2:18 nim. Postupně začal zaostávat za vedoucí dvojicí Kamil Holán jedoucí na třetím místě, které s přehledem udržoval před čtvrtým Lucou Gottardim z Itálie. Poté následovala teprve evropská špička IRRC, kde se odehrával jakoby úplně samostatný závod. Vedoucí jezdci si mezi sebou několikrát vyměnili svoje pozice.

#400 Junghans (D), #169 Ceuppens (BEL), #416 Sedlák Z.#319 Rejnas (SWE), #496 Sedlák R., #216 Zentner (D),#385 Blacha (DEN)600 ccm: 1 Dokoupil, 2 Červený, 3 Holán

Takže napětí až do konce závodu. O vítězi bohužel rozhodli jezdci, kteří v posledních dvou kolech nestačili tempu vedoucí dvojice a byli jimi předjížděni o celé kolo. Více štěstí v této předjížděcí loterii měl Michal Dokoupil, který tak těsně porazil druhého Marka Červeného - o dvě desetiny vteřiny. Jen lituji toho, že v tomto závodě se s našimi borci nemohl poměřit držitel rekordu tratě Michael Pearson. Třetí dojel v pohodě Kamil Holán se ztrátou necelých třiceti vteřin na vítěznou dvojici. Čtvrtý trochu překvapivě Ital Luca Gottardi se ztrátou patnácti vteřin na Kamila. Diváci se tak trochu z tohoto závodu nemohli vzpamatovat, jaká to byla neskutečná palba. Skvělý závod a skvělý výsledek, 25 bodů pro Marka Červeného do IRRC.   

Klasik 350: po startu #74 Hatan, #2 Bělič, #21 Málek, #24 Gagliardi (I), #6 Michot (B)#82 Jílek j., #18 Koudelka, #45 Švihnos, #72 Štěpánek1 Macchi (I), #15 Hrdlička, #46 Vojáček, #12 Slanec

Druhým závodem nedělního programu byly Klasici a to třída do 350ccm. Hned od startu vyrazil vítěz včerejších tréninků Vítězslav Hatan na Yamaze 350TR a nikomu nedal šanci. Ujížděl celému startovnímu poli a bylo jasné, kdo si z tohoto závodu odveze zlatý věnec. Během šesti kol nejel na druhého v cíli Lukáše Běliče, taktéž na Yamaze, čtrnáct vteřin. Na třetím místě se umístil se ztrátou 17 vteřin na vítěze host z Belgie Marc Michot na Aermacchi 350ccm a čtvrtý byl Luděk Málek.

Nechvátal měl po havárii Holána cestu k vítězství volnoudruhý D. Grams (D)třetí T. Kreutz (D)

 A hned následoval další mazec. Třída Superbike IRRC. První řada-Kamil Holán, Didier Grams, Aleš Nechvátal, Vítězslav Bican. Další vrchol dne. Od startu vypálil na prvním místě Kamil Holán, následován Alešem Nechvátalem a Didierem Gramsem. Toto pořadí vydrželo ale jen pod Borek, kde po smyku zadního kole havaroval Kamil Holán. Toho využil druhý v pořadí Aleš Nechvátal a mohutně zatáhl za plyn. Náskok na druhého Didiera Gramse se kolo od kola zvyšoval. Nikým neohrožován zajížděl časy těsně pod hranicí rekordu tratě. Posléze Didier Grams poznal, že na v pohodě jezdícího Aleše Nechvátala v tomto závodě nemá a soustředil se jen na udržení jistého

#467 Mysliveček, #Bakker (NL)#415 Bičiště, #450 Čeřovský, #14 Fredrigs (NL)Jan Čeřovský - Kawasaki

druhého místa. Těsně před koncem závodu došlo v zatáčce u schodů k nehodě dvou jezdců-nejdříve havaroval Luboš Jelínek a přes něho následně Petr Holanec, který byl  poté transportován k vyšetření vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Závod byl tedy předčasně ukončen po projetí devíti kol. První dojel s přehledem Aleš Nechvátal, druhý taktéž v pohodě Didier Grams. Třetí dojel překvapivě jezdec, který jel na této trati poprvé-klobouk dolů-Thomas Kreutz, čtvrtý Pavel Tomeček. Pátý další jezdec IRRC Jochem van den Hoek, šestý Leoš Hlaváček, sedmý další jezdec IRRC Johan Fredriks.

vítězové na rychlost: posádka Kindermann - Kokkot (D) vítězové na pravidelnost: Fišar - Bodnarukovádruzí Medek - Petrla

Dalším závodem v pořadí byl jedinný závod, který se nejel na rychlost, ale na pravidelnost. Závod sidecar. Jezdci na to ovšem nedbají, protože nejlepší pravidelností je jízda na plný plyn. Závod to byl skvělý a jezdci i artisti na sidecaru využívali naplno možnosti svých již postarších strojů. V závodě na rychlost by zvítězila posádka Kindermann s Kokkotem, v celkovém hodnocení obsadili ale až čtvrtou pozici. Závod poznamenala nehoda posádek Sedláček-Sedláček a Virág-Vajdl za zatáčkou pod Borkem. Nejpravidelněji ovšem jezdili posádky Fišar-Bodnaruková, Medek-Reil a Prchal-Černý. Nádherný zážitek.

600 ccm 2. závod: zleva Holán, Dokoupil, Červenýpenalizace Dokoupila ovlivnila pořadí v cíli#385 Blacha (DEN), #498 Veverka

A již tu máme další, tedy druhou rozjížďku supersportů. Ale pořadí na stupních vítězů bylo ovlivněno již vlastně před startem. Michal Dokoupil neudržel nervy na uzdě a pohnul se ještě před zhasnutím světel. Rozhodnutí Jury bylo jasné-penalizace 20 vteřin. To ovšem neovlivnilo vlastní průběh závodu a bitva o vedení v této rozjížďce se opakovala. Opět se opakoval souboj dvou vítězných jezdců z minulé rozjížďky, opět se opakovala jízda kolo na kolo, opět se oba vedoucí jezdci vzájemě předjížděli, opět o umístění rozhodlo štěstí při předjížďění jezdců o kolo a opět měl více štěstí Michal Dokoupil, který protnul cílovou pásku jako první, po odčtení 20 sekund, ale stále ještě jako druhý před Lucou Gottardim. Takové jeli oba vedoucí jezdci tempo. A opět, v tomto víkendu již počtvrté ze třetího místa, upadl v sedmém kole Kamil Holán. A opět pod Borkem. Yamahu se mu ale podařilo dát do chodu a ještě dojel šestý.. A opět tedy bral vítěz Marek Červený za vítězství v závodě IRRC 25 bodů. Marek Červený se díky dvou vítězstvím posunul do čela celkového hodnocení IRRC. Gratulace. Čtvrtý dojel Thomas Kreutz, který se hořickou trať obdivuhodně rychle naučil a pátý Petr Homola. Šestý Kamil Holán a sedmý přímý soupeř Marka Červeného-Joey den Besten.

#4 vítěz 750 ccm Nečesánek před Habatem (SLO)#3 vítěz třídy 500 ccm: De Doncker (B), #89 Novák#1 Maixner, #35 Grech, #57 Hill (SVK)

Dalším závodem byl závod nejrychlejších a nejsilnějších klasiků, třídy 500 a 750ccm. Tréninkům kraloval Rostislav Nečesánek s Hondou. Tomu se také podařilo odstartovat jako prvnímu, následoval ho další favorit Slovinec Silvo Habat, který jel hořickou trať poprvé, ale v Čechách není nováčkem, protože pravidelně navštěvuje třeba okruh ve Dvoře Králové. Silvo Habat odpadl již v prvním kole a tak závod probíhal za jasného vedení Rostislava Nečesánka. Bohužel v pátem kole Rostislav Nečesánek na Dachovské spojce ve velké rychlosti havaroval a byl také letecky převezen do FN Hradec Králové. Závod byl tedy v pátém kole zastaven a nakonec i zrušen. Zranění naštěstí nejsou až tak vážná, přejeme brzké uzdravení.

SBK 2. závod: první kolo Nechvátal, Holán, Grams#15 Bičiště, #88 Van De Hoek (NL)#467 Mysliveček

Posledním závodem byla druhá rozjížďka třídy Superbike IRRC. Druhá rozjížďka se podobala té první. Po startu vyrazil zase Aleš Nechvátal, následován hrdinou-parašutistou dne Kamilem Holánem, jehož stroj byl náležitě jeho mechanikem-vizážistou upraven metry lepících pásek, podobně jako Kamil obvazovým materiálem. Třetí jel Didier Grams. Mezi jezdci se postupně vytvořily stále stejné rozestupy a závod se již dojel v poklidu. První tedy Aleš Nechvátal následován druhým Kamilem Holánem a Didier Gramsem. Na čtvrtém a pátém místě se umístili pravidelní jezdci IRRC Němec Thomas Kreutz a Holanďan Johan Fredriks.

Holán v cíli na druhém místěradost třetího D. Gramse (D)takhle v Hořicích vyváděl v cíli T. Günther (D)

Skvělá akce, standardně pořadatelsky na výši, včetně dodržení časového harmonogramu, prostě vše klapalo na jedničku. Hořické závody určitě v Evropě ostudu neudělaly.

Tak a nádherný víkend plný zážitků a euforie máme za sebou. Polovina depa už je prázdná, trať už skoro uklizená, pouze několik hromad ochranných pytlů čeká na odvoz. Jako každoročně jsem se zase zdržel v depu. Ještě pozdní oběd a něco k pití. Nasedám do auta a v tom se zablesklo a zahřmělo. Jasjezd do městako poslední tečka za tímto víkendem. Na sklo padají první kapky deště. Skvěle načasováno. To mě nikdo nevymluví, že pořadatelé z hořického automotoklubu měli letos smlouvu s ďáblem. Vše jim totiž vyšlo na jedničku včetně počasí, kromě tedy části květnové soboty. I když to asi s ďáblem nebude mít moc společného, je to spíše poctivá práce 150 lidí. Díky všem pořadatelům a traťákům a vlastně díky všem hořičákům. Příští rok přijďte pobejt do Hořic..!

Text a foto: Zdeněk Vobořil, úprava: Petr Foltán

 

Článek byl naposledy upraven: 16.03.2022

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

Dobrý den, prosím Vás, dokázal by někdo identifikovat jezdce na obrázku? Děkuji předem. V. Volf...
Dobrý den, závody na okruhu Slatina se pořádaly od roku 1962. Přehled závodů v Moravském Krumlově - ...
Ahoj, dobrý večer. Prosím vás, neměli byste někdo nějaké podrobnosti k závodům v Moravském Krumlově?...
Drak napsal komentář k WorldSBK se pojedou v Mostě!
Paráda :P, jen škoda, že ceny jsou nastavené dost vysoko.. ...