Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

VM 610F Motocross - Made in Czech republic

Kapitoly článku

Skvělá zpráva z českých luhů a hájů! - pro mnohé z vás možná neznámá jihočeská společnost VM MOTOR, která se již dlouhou dobu zabývá vývojem a výrobou motokárových motorů, uvedla začátkem prosince oficiálně na trh svůj nový motocykl VM 610 F ve verzi MX a vypadá to, že se máme na co těšit!

Společnost VM MOTOR sídlí v Písku a odtud je to jenom kousek do Strakonic, které jsou neméně známé výrobou motocyklů ČZ. Motocyklů, které se nejvíce proslavily v terénu. A proto se snad ani není třeba divit tomu, že k nám z jižních Čech opět míří motokrosový speciál, tentokráte VM 610F Motocross - kupodivu také v kontrastní černo-bílé kombinaci jako bývaly Čezety.

VM_610F_MX_13

Pokud se o společnosti VM MOTOR chcete dovědět více, mrkněte na jejich web: www.vmmotor.com, kde najdete i test kluků z Motoráje v pdf, kteří jako první novináři testovali tenhle unikát.

Motor

Srdcem motocyklu, jehož konstruktérem je Bohumil Staša mladší (syn slavného závodníka Bohumila Staši), je čtyřtaktní kapalinou chlazený jednoválec o zdvihovém objemu 610ccm s rozvodem SOHC a uváděným výkonem přes 43,5 kW (cca 59 HP). Konstrukční základ nebo spíše „torzo“ motoru bylo převzato z již nevyráběného motocyklu Praga, přesněji – pragovácké jsou jenom kartery, zbytek byl výrazně přepracován k lepšímu, jak uvádí VM MOTOR. Nová je kliková hřídel, válec s vnitřní povrchovou úpravou nikasilem, rozvody společně s vačkou, 5-ti stupňová převodovka - no je toho dost, vlastně skoro všechno je tu nové nebo výrazně přepracované. Zajímavostí je, že veškerá použitá ložiska jsou normovaná, což by mělo přinést nižší náklady při následné údržbě. Zapalování je bezkontaktní CDI a motor je krmen 40mm karburátorem Dell Orto. Výfuk je od brněnského výrobce RAAS.

VM_610F_MX_12

Podvozek

Všechny díly drží pohromadě díky perimetrickému (obvodovému) rámu, který je svařen z chrom-molybdenových (CrMo) trubek kulatého a obdélníkového průřezu. A odpružení? Klasika - vpředu nastavitelná USD (up-side-down) teleskopická vidlice 46mm o zdvihu 315mm značky KYB a vzadu je k rámu připojena pomocí přepákování hliníková kyvná vidlice, která je odpružená nastavitelnou centrální pružící a tlumící jednotkou značky Öhlins o zdvihu 125,5mm. Zajímavostí také je, že VM 610F MX má přípravu pro rotační tlumič řízení.

VM_610F_MX_10

Přední a zadní brzdové třmeny jsou od italského výrobce Brembo. Sedlo a plasty jsou značky Acerbis. Startování se děje pomocí nožní páky umístěné nalevo, ale ve vývoji je elektrický startér. A protože VM MOTOR se zabývá již dlouhou dobu kovovýrobou a disponuje moderními CNC obráběcími stroji a také slévárnou, tak na motocyklu najdeme spoustu exkluzivních obráběných detailů - jako například frézované brýle přední teleskopické vidlice, frézované stupačky, páku řazení atd…

VM_610F_MX_11VM_610F_MX_09

VM_610F_MX_03

Spolehlivost stroje již byla ověřena v několika náročných závodech. Na Slovensku závod v Senci v rámci seriálu MKP konaný 6.6.2009, dále 12.7.2009 se Jaroslav Kolman zúčastnil přeboru SMS družstev ve Štikovské rokli u Nové Paky. První jízdu ve své třídě vyhrál, ve druhé po nezaviněném pádu dojel po stíhací jízdě pátý. A nakonec - na závodech v Habeši u Strakonic a v Jílovicích otestoval motokrosař a soutěžák David Čadek kvality motokrosové VM 610 F. V Habeši obě jízdy vyhrál, v Jílovicích s přehledem vyhrál první jízdu a ve druhé jízdě se propadl těsně před cílem z 1. místa na 11. kvůli banální závadě (vypadlá fajfka zapalování).

Článek byl naposledy upraven: 25.03.2019

Komentáře (37)

Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Nechápu proč by to mělo být zastaralé?Podívejte se na vzduchem a olejem chlazené motory XR,XT atd.Záleží spíš na jezdci,než na stroji.Když se v XR mění olej,tak do CRF se cpe druhý motor......A japonce bych tu moc nechválil,nebýt ČZ a Jawy,tak japonci jezdí motokros na vysavačích :P
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Dobrý den všem offroad nadšencům,
Také přispěji se svou troškou do mlýna.
Tahle diskuze o ničem moc není. Buď je motor moc velkej, nebo celá koncepce zastaralá.
Chlapi, Je spoustu jezdců enduráků, kterí závody a koně nehledaj. Stejně jako já hledaj motorku s obsahem aby jí netrápili v otáčkách na ježdění po louce a motorku, která nebude po 10-ti mth ctít vyměnit olej za litra.
myslím že VM právě tyhle lidi hledá a já jí držím palce. Až udělaj to enduro jdu do něj. Protože na ty japonský předimenzovaný srágory a KTM kterou se v normálním servise bojej seřídit protože na to nemaj noty kašlu.
ahoj všem Oťas
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
to Jan Kalina.
To s tím KERS-em pro KTM pravděpodobně myslíš to co bylo napsáno mimo jiné například:
http://tn.nova.cz/zpravy/motorkari/technika/cesky-revolucni-vynalez-v-rakouske-motorce.html ?
No on je ten článek hodně optimistický, plný nepřesností což je v naprostém souladu s tím, že je to na webu NOVY a převzato s Českých motocyklových novin.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
KERS na 125 vymysleli nějaký kluci z brna snad i jednali s KTM vo nasazení v GP ale IRTA to zakázala dřív než to vyzkoušeli prej to je výkonější a vo půlku lehčí než rekuperace vot hondy holt IRTA se řídí podle hesla koho chleba jíš toho píseň zpívej jak mužem vidět ve zrušenejch dvěpade
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Když ještě David Casteu jel na letošním Dakaru, tak dokazoval, že Sherco není špatný motocykl. Dle mýho soudu poměřovat se s GasGas,Shercem, (Rieju), TM, Betou je reálná, což potvrdil ještě za dob Pragovky Martin LIND.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Kolem elektrobiků je teď humbuk, protože se snáze dosáhne na dotace, když je to „zelená technologie“ . CCM MX 450 bylo též vyvinuto za dotace, protože motor měl původně jako palivo používat biopaliva. KERS u motorek, podle mě, ještě dlouho nehrozí pro vysoké náklady na vývoj. Ale zpět k VM. Já bych to tak rezolutně nezatracoval. Určitě je v silách Váchy udělat nové odlitky pro motor 450 ccm. Slévárnu má. Nový modelový zařízení by nemuselo stát víc, než utratil za formy na karbonový díly pro 3 motorky, kterými „ošatil“ Pragovky v roce 2004. Ja osobně bych v hlavě trochu „zkulturnil“ kanály. Rozvod nemusí být bezpodmínečně DOHC. Pro urychlení vývoje se nabízí možnost zastavět vahadla ze Sherca, protože hlava Sherca protože vychází z KTM 520 family, která vycházela z Husaberku. Ze stejného Husabergu, ze které vyšla Praga.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
jinak Praga to je jen další ze stovek smutnejch příběhů českýho průmyslu prostě někdo to chtěl nechat pomalu vykrvácet a pak za pár šupů koupit viz jawa takle to dopadá když to vemou do ruky vlčáci kterejm neni nic svatý krom konta někde ve švýcarsku
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
KTM má do MX 350ku a i když mě to netěší protože myslim že motorka má prostě brnět a dělat kravál tak se asi brzo dočkáme i v motokrosu a enduru používání KERSu a dalšího snižování obsahů motorů až po uplné nahrazení spalováků elektromotorama všechno k tomu směřuje za 30 let už možná pude benzín koupit akorát v lékárně na zvláštní povolení jestli teda pude vůbec koupit :D
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
Problém bych trochu viděl i v tom, že o „velký čtyřtakt“ se rapidně snižuje zájem a motocykl 450 vyrobený na základě motoru původně koncipovaného pro 600-650 cm3 bude na konkurenci ještě více technicky ztrácet.
Tento komentář byl správcem sbalen (minimalizován)
to Jan Kalina. Ono to není ani tak o „brilantních technologiích...o kterých se evropě nezdá“, ale o počtech kusů, které Japonci produkují. Není to nic „kosmického“, používají jen racionálně technologie velkosériové výroby (nic zas tak objevného, tlakově lité motorové skříně a lisované věci na rámu měla i Jawa 250 Kejvačka v 60. letech), které se v tomto počtu kusů prostě vyplácí. Jim se však podařilo skloubit produkci velkého množství strojů (a tudíž možnost použití těchto technologií) s neustálou modernizací svých výrobků, v čem např. Jawa tehdy zklamala. Malí výrobci si tyto technologie nemohou dovolit z ekonomického hlediska, nikoliv pro jejich nedostupnost.
K článku nejsou žádné komentáře
Zobrazit další komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

ducatis55 napsal komentář k Závody motocyklů 1961
Nádhera Moc děkuji za úžasné čtení a přehled výsledků, rád vzpomínám na minulé časy (tedy jen co se...
kawas napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Ano, Dymokury se v tomto termínu jedou..
Věra Kostrounová napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Dobrý den, prosím o informaci zda závod silničních motorek 5.9.-6.9.2020 v Dymokurech se pojede nebo...
Orlando6 napsal komentář k Nepomucký trojúhelník 2020 - fotogalerie..
Mooc hezká fotogalerie a moc hezký závody ...