Přihlásit se
x
x
Registrovat
x

Noční vidění na motocyklech

V motocyklovém průmyslu se již objevilo mnoho vymožeností jako jsou: ABS, kontrola trakce, vstřikování paliva, dokonce i airbagy a spousta dalších. Nyní by měla přijít další vymoženost a to bude právě noční vidění na motocyklu.

Kdo to vymyslel

Darren Haley je 34-letý vášnivý motorkář, pracující jako vedoucí pracovník v oblasti tepelné a zobrazovací technologie ve firmě FLIR (ta se zabývá vyrobou tepelného zobrazovacího vybavení pro armádu, policii a další subjekty, které potřebují vidět v noci). A právě on by rád zpřístupnil tyto technologie motocyklovému průmyslu.

Jak to funguje

Darren připravil jeho stroj BMW 1150GS pro noční provoz tím, že nahradil jedno ze světel infračervenou kamerou. GPS jednotka s video vstupem snímá signál z kamery a zobrazuje ho na monitoru. Každého zřejmě hned napadne, že takovéto vybavení bude člověka jen rozptylovat. Darren Haley ale trvá na tom, že to tak vůbec není, jen se na to samozřejmě nesmíte dívat neustále ale musíte to používat uvážlivě. Haley říká že to používá spíše jako zpětné zrcátko a tudíž se na monitor dívá pouze je li to potřeba. Po 9000 ujetých mil na tomto prototypu, je zcela nadšený stejně jako ostatní, kteří to již také zkoušeli.

porovnání: vlevo bez a vpravo s nočním viděním

Systém je navržený tak, aby v noci byly dobře vidět chodci a zvířata. Pokud proti Vám v noci jede auto, tak Vás může oslnit, pokud se však budete dívat na monitor, tak nejenže uvidíte lépe ale navíc ani nemůžete být oslněni. Haley říká, že to opravdu funguje. Systém je zcela hands-free a informace zobrazuje na GPS monitoru. Cenu tohoto vybavení se snaží dostat pod hranici $ 2000, což rozhodně není vůbec málo. Systém je stále ve fázi výzkumu a vývoje.

infračervená kameradisplei s nočním viděním

Co si o tom myslíme

Systém pro noční vidění na motocyklu rozhodně nebude vhodný pro sportovní silniční nebo motokrosové motocykly, na to rovnou zapomeňte minimálně do doby, než někdo podobný systém nějakým způsobem integruje do helmy (což jen tak nebude). Systém bude dělaný především pro velké cestovní motocykly jako jsou např: BMW nebo Gold Wing a využijí ho především cestovatelé, kteří často jezdí v noci. Otázky zůstávají jen ty, zda tito cestovatelé budou ochotní za noční vidění zaplatit nemalou sumu a zda bude systém opravdu tak použitelný a jestli nebude řidiče naopak rozptylovat.

Článek byl naposledy upraven: 25.03.2019

Komentáře (0)

K článku nejsou žádné komentáře

Přidejte komentář

  1. Komentář píšete jako host. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte k Vašemu účtu.
0 znaků
Opište text z obrázku níže

Nejnovější komentáře

ducatis55 napsal komentář k Závody motocyklů 1961
Nádhera Moc děkuji za úžasné čtení a přehled výsledků, rád vzpomínám na minulé časy (tedy jen co se...
kawas napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Ano, Dymokury se v tomto termínu jedou..
Věra Kostrounová napsal komentář k Tenkrát v Dymokurech...
Dobrý den, prosím o informaci zda závod silničních motorek 5.9.-6.9.2020 v Dymokurech se pojede nebo...
Orlando6 napsal komentář k Nepomucký trojúhelník 2020 - fotogalerie..
Mooc hezká fotogalerie a moc hezký závody ...